Sharkoon uvedl levné skříně série VS4. Postrach Zalmanu a konkurence CM?

0

Německý výrobce Sharkoon má ve své nabídce především skříně nižší cenové kategorie, které jsou cíleny pro herní sestavy. Většina skříní nabízí podsvícení ventilátorů a atraktivní design. Po funkční stránce se jedná o jednoduché skříně bez zbytečných (či nadbytečných) funkcí. „Zapoj a dál se nestarej“, takhle Sharkoon funguje. Výměna komponent není zrovna nejpohodlnější, proti konkurenci značně zaostává především u mechanismu 3,5″ pozic.

Nové skříně série VS4 útočí na pozice Zalmanu Z1 a Z9 případně CoolerMasteru řady Elite 300. Podobnost lze shledat i mezi skříněmi Thermaltake. Nová série VS4 je klasického formátu tower. Všechny skříně umožňují montáž ATX, m-ATX nebo mini-ITX desek.       

Nejdražší VS4-W má prosklenou bočnici, modře podsvícený ventilátor a USB 3.0. Levnější VS4-V nabídne perforovanou bočnici a nejlevnější VS4-S je pak pouze s USB 2.0. Rozměry skříně jsou 445 x 200 x 430 (délka x šířka x výška). Potenciálním problémem může být právě šířka. Některé chladiče mohou s bočnici kolidovat. Maximální délka grafických karet je 31 cm a po odebrání koše s 2,5″ pozicemi se dostanete až na 38,5 cm. To není rozhodně špatné na tak levnou skříň.

Maximální délka zdroje dosahuje až 25 cm, tudíž nebude problém osadit například „kilowattové svářečky“. Součástí skříně jsou i prachové filtry pro přední a spodní pozici pod zdrojem. Sharkoon VS4 nabízí také dobré možnosti správy kabelů, avšak kvůli šířce skříně nebude mnoho prostoru za základní deskou pro přebytečné kabely. 

Chlazení obstarávají dva 120mm ventilátory – jeden na čelním panelu a druhý v zadní části. Dva přídavné ventilátory můžete osadit na bočnici (kromě verze s prosklenou bočnicí). A zde je kámen úrazu. V přední části je ventilátor téměř zbytečný, protože se zde nenachází téměř žádné perforace umožňující nasávání vzduchu. Na stropu skříně zase nejsou žádné pozice pro vyfukování ohřátého vzduchu. U Sharkoonu jsem byl zvyklý na průvan (například u verze T9). Proti konkurenci v tomto ohledu značně zaostává, což bude pro budoucí majitele dost možná rozhodující argument.

 

Pro mechaniky, čtečky či regulátory jsou volné tři 5,25″ pozice. Pozic pro disky je celkem šest, z toho tři jsou 3,5″ a tři 2,5″. Je škoda, že nelze využít prostor za základní deskou pro montáž SSD jako u jiných skříní. Tři pozice 3,5″ jistě mnoho lidí neuspokojí a je jich zbytečně málo na úkor 2,5″ pozic.

Očekávaná cena skříní je 25 EUR (v přepočtu 700 Kč). Prodejní cena v Česku pravděpodobně atakuje hranici 1000 Kč, verze s prosklenou bočnicí bude jistě dražší. Dostupnost není zatím známa.

Zdroje: TechPowerUp

Ohodnoťte tento článek!