Sharp uvádí další 4K monitor s technologií IGZO. Bude mít dotykovou vrstvu

0

Monitory o vysokých rozlišeních, označovaných jako 4K, mají být cosi jako svatým grálem počítačů příštích let (alespoň dle představ, které Intel prezentoval před rokem). Momentálně ale zrovna mnoho příležitostí k pořízení LCD o rozlišení 3840 × 2160 není. Jedním z výrobců takových panelů je Sharp, který také sám vyrábí docela drahý 31,5″ monitor PN-K321. Nyní ovšem stejná společnost chystá další model, jehož zvláštností bude dotyková vrstva.

Monitor se jmenuje PN-K322P a opět je založen na panelu technologie IGZO s rozlišením 3840 × 2160 bodů a uhlopříčkou 80,1 cm (což je podle Sharpu 32 palců, ale třeba Asus to nepřehání a stejný panel v monitoru PQ321 označuje jako 31,5″ obrazovku). Matrice je opět podsvícená pomocí LED umístěných po okrajích a zvládá až miliardu barev (čili by měla podporovat RGB s 10bitovými složkami). Oproti PN-K321 stoupl o pětinu jas (na 300 cd/m²), nicméně se podařilo vylepšit spotřebu, která je uváděna na 97 W. Údaje jako pozorovací úhly, odezva nebo kontrast společnost bohužel neuvádí.

Jak již bylo řečeno, tento monitor umožní dotykové ovládání – až desetibodové – díky kapacitní dotykové vrstvě (podporu avizuje Sharp pod systémy Windows XP až Windows 8). Jelikož tato LCD většinou kvůli ceně naleznou profesionální použití, není tato funkce omezena jen na šmudlání prsty. Obrazovka má podporovat i stylus, takže by se dotyková vrstva mohla uplatnit i při serióznější práci.

4K LCD Sharp PN-K322P

Vstup je realizován opět pomocí DisplayPortu 1.2, který zvládne obnovovací frekvenci 60 Hz, ale použít použít lze i HDMI (monitor má dva vstupy), jen v takovém případě budete omezeni na 30 Hz. Monitor má osazené i 2W reproduktory a sériové rozhraní. Hmotnost obrazovky činí 9 kg, s podstavcem však váží celých 16 kg. V přehledu vlastností je sice uvedena možnost jak horizontální, tak vertikální orientace, podstavec však toto podle všeho neumožňuje. „Otočit“ PN-K322P bude možno jen s použitím držáku VESA.

Koukat do tohoto LCD bude nepochybně slušný zážitek. V Japonsku se má začít prodávat 30. července (júla), ale je otázka, jak rychle se dostane do distribuce v dalších částech světa, neboť měsíčně se má údajně vyrobit jen 250 kusů. Cena také uvedena nebyla, asi ale nebude zrovna přívětivá.

 

V této souvislosti by někoho možná mohlo zajímat, že podobný monitor Asusu (zmíněný PQ321), jen neosazený dotykovou vrstvou, je již možno předobjednat v amerických internetových obchodech, a to za sumu 3500 USD. Jde sice o velké peníze, nicméně oproti modelům od Sharpu člověk nejspíš stále ušetří. Rozlišení 4K je v tomto okamžiku prostě výsadou profesionálů a hodně movitých nadšenců.

Zdroje: VR-Zone, Engadget

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. Mě by zajímalo, co se tím řeší? Použe se upotá pozornost na daný web, to je tak celé. Web je sice chvíli nedostupný, ale to není žádná hrůza.

    Nezavídím technikům ISP (wifi), kteří dnes budou zažívat šílený den, jelikož znalostmi nepolíbení uživatelé budou volat na support, protože jim nejede internet (seznam.cz) :D.