Sharp už byl téměř prodán Foxconnu. Jednání ale vybouchla chvíli poté, co kývl

0

V druhém únorovém týdnu jsme zde informovali o tom, že se tchajwanský Foxconn (neboli Hon Hai Precision Industry) uchází o koupi proslulého, leč s nerentabilitou se potýkajícího japonského koncernu Sharp, jehož momentálne nejsilnějším byznysem jsou LCD obrazovky včetně těch s technologií IGZO. Obchod byl považován za téměř hotovou věc a jednání měla být původně uzavřena do dnešního dne, tedy 29. února. Minulý týden vše nejprve vypadalo na to, že se tak skutečně stane a Foxconn bude moci začít japonskou společnost sanovat. Vzápětí ale došlo k zvratu a po víkendu je budoucnost obchodu naopak nejasnější než předtím.

Během minulého týdne přišly nejprve zprávy o tom, že představenstvo Sharpu přijalo nabídku Foxconnu na odkoupení firmy – respektive na odkoupení balíku nově vydaných akcií, kterými by Foxconn získal kontrolu nad 65,9 % společnosti. Do firmy mělo touto a dalšími cestami přijít okolo 6 miliard dolarů (údajně 700 miliard jenů, v přepočtu 152 miliard korun), ještě větší suma, než o níž se hovořilo dříve. Vzhledem k tomu, že nabídka byla kupovanou firmou přijata, to vypadalo na definitivní stvrzení tchajwansko-japonského svazku. Ovšem prakticky vzápětí přišly zprávy, že Foxconn na poslední chvíli couvl a dohodnutý obchod zastavil.

 

Náhlá změna situace

V tuto chvíli se totiž podle různých zdrojů vynořily informace o určitých potenciálních závazcích Sharpu, o nichž zástupci Foxconnu do té chvíle údajně nebyli zpraveni. Má se prý jednat o sumu v souhrnu až 300 miliard jenů (65 miliard Kč), kterou by Sharp mohl být v budoucnu povinován vyplatit.

Tyto peníze jsou ovšem zřejmě maximální výší možných pohledávek, v praxi na ně nemusí dojít a skutečné náklady mohou být výrazně nižší. Podle agentury Reuters by údajně mohlo jít o studii o maximální teoretické výši rizik, spíše než o reálné účetní položky. To, že Sharp nebyl vázán k tomu, aby si pro tyto škody odložil peníze stranou, podle některých analytiků znamená, že rizika jsou spíše nízká. Nicméně náhlá nejistota ohledně obřího balíku peněz logicky vedla k tomu, že Foxconn proces akvizice zastavil.

Počítačová historie společnosti: Sharp X1 CZ-812CR (Zdroj: Nightfallcrew.com)
Počítačová historie společnosti: Sharp X1 CZ-812CR (Zdroj: Nightfallcrew.com)

Informace o tom, co je obsahem těchto závazků, se různí. Mělo by údajně jít o částky, které by mohly být po Sharpu vymáhány za použití patentů, které jsou v současnosti předmětem soudních sporů či o vyrovnání podobných pří, které probíhají nebo by mohly vypuknout v budoucnu. Hovoří se také o tom, že by mohlo jít o daně, nebo o odstupné a restrukturalizační náklady, které by po akvizici vyvstaly. Podle jiných zdrojů se ale má zase jednat o možné finanční ztráty, které by Sharp utrpěl tím, že by se od něj po prodeji Foxconnu odvrátili někteří domácí partneři a klienti. Obavy z toho, že v Japonsku nemusí být prodej důležité technologické společnosti do zahraničí vítán, už zazněly i dříve. Existuje také riziko, že symbióza obou podniků nemusí být úspěšná kvůli rozdílům ve firemní a národní kultuře.

Podle Sharpu tyto náhle se zjevivší závazky nebyly nikdy skrývány a firma je řádně zveřejňovala ve svých finančních zprávách. Vše, co byla o těchto aspektech účetnictví povinna zveřejňovat, údajně také zveřejnila. Foxconn zase ale naopak uvádí, že pro vyjednávající tým šlo o překvapení (či rovnou šok).

 

 

Vyjednávání byla prodloužena, podmínky se možná změní

Různí komentátoři začali být po dramatickém vývoji, který mohl značně oslabit důvěru potenciálního investora (pokud tedy náhodou nešlo o element vyjednávací taktiky), během víkendu skeptičtí a ozývaly se hlasy, že by jednání mohla selhat. To asi hrozí, zatím ale není všemu konec. Obě firmy podle zdrojů obeznámených s věcí prodloužily lhůtu na vyjednávání z původního 29. února o týden až dva.

Foxconn spolu s bankovními poradci údajně teď analyzuje rizika, která by podle těchto informací po akvizici hrozila, jeho oficiální pozice je, že finální schválení z jeho strany muselo být odloženo. Sharp je teď pod tlakem, aby si obchod nenechal proklouznout mezi prsty, neboť konkurenční nabídka na odkoupení byla mnohem nižší a údajně již teď není na stole. Pro stávající akcionáře přitom ani akvizice Foxconnem nebude nějaké terno, neboť většinový balík nových akcií koupí pod tržní cenou – existující držitelé peníze nedostanou a jejich podíl se zmenší (společnost zůstane veřejně obchodovanou akciovkou). Jejich akcie naopak po oznámení kvůli tomu, že existující cenné papíry touto novou emisí ztratí, značně oslabily; další propad pak zákonitě přišel po zprávě o nečekané stopce v jednání.

Negativní reakce akcií Sharpu na události okolo akvizice
Negativní reakce akcií Sharpu na události okolo akvizice

Z japonské strany je tedy zřejmě zájem na tom, aby obchod nakonec klapl, což může vyústit i ke změně vyjednaných podmínek a to, že Foxconn nakonec zaplatí méně. Pro dohodu hraje i to, že koncem března má Sharp splatné bankovní půjčky. Podle stavu z minulého týdne by měl údajně dostat 484 miliard jenů za nově vydané akcie, dalších 100 miliard dostanou za své prioritní akcie někteří bankovní věřitelé, a za další peníze pak má Foxconn koupit některá aktiva Sharpu. Kromě toho se ale po akvizici počítá i s dalšími investicemi do stabilizace a rozvoje společnosti a značky, která má pod vlastnictvím Foxconnu/Hon Hai Precision Industry dále fungovat samostatně.

Sharp X68000, na obrazovce by měl být R-Type
Sharp X68000, na obrazovce R-Type

Zdroje: MarketWatch, Reuters (1, 2), Bloomberg (1, 2), Wall Street Journal

Ohodnoťte tento článek!