Sharp začne vyrábět displeje MEMS-IGZO. Slibuje živé barvy a nízkou spotřebu [CES]

0

Obrazovka je v dnešních mobilních telefonech a tabletech jedním z největších žroutů energie. Nějakou snahu v této oblasti vyvíjí společnost Qualcomm, která stojí například za obrazovkami Mirasol. Reflexivních displejů se zatím nedočkáme, zajímavým mezistupněm by však mohla být technologie MEMS. Vyvinula ji firma Pixtronics, kterou později odkoupil Qualcomm, a vyrábět ji bude Sharp. Firma to oznámila na veletrhu CES a potvrdila tak svůj plán nastíněný v říjnu minulého roku. Displeje ponesou označení MEMS-IGZO a prvním produktem by měl být sedmipalcový tablet vlastní značky s rozlišením displeje 1280 × 800 px. Na japonský trh by měl dorazit ještě během první poloviny tohoto roku.

zdroj: electronicproducts.com

Zkratka MEMS znamená „micro electro mechanical system“. Na rozdíl od LCD, kde jas subpixelu určuje orientace tekutých krystalů, u MEMS propouštění světla ovládá mechanická závěrka. Přelomový je však hlavně způsob, jakým displej zobrazuje jednotlivé barvy. Nemá totiž subpixely, namísto toho podsvícení s vysokou frekvencí střídá tři základní barvy (červenou, zelenou a modrou) a závěrka se postupně otevírá či zavírá podle toho, kolik daná barevná složka činí ve výsledném odstínu.

Při stejné intenzitě podsvícení tak displej MEMS propustí více světla než LCD, které jej vždy filtruje barevnými subpixely. I díky tomu se Sharp může chlubit čtyřikrát nižší spotřebou oproti konvenčnímu LCD. Kromě toho by pro MEMS měly být charakteristické velmi živé barvy a velmi široký gamut; podle Sharpu displej pokryje 120 % barevného prostoru NTSC (tedy celý jeho gamut a ještě něco navíc).

 

Z principu fungování pixelů je také zjevné, že mechanické závěrky mají prakticky okamžitou odezvu. Displeje MEMS, jak je popisuje marketing, se tedy nejen výborně hodí pro mobilní zařízení, ale jsou též vlhkým snem profesionálních grafiků a náruživých hráčů. Bohužel, nasazení v klasických monitorech zatím není v plánu.

Zdroj: Clubic, PC World

Ohodnoťte tento článek!