Showa Denko chystá příští rok 650GB plotny pro 2,5″ disky. HAMR v roce 2014?

0

Momentálně se maximální kapacita 2,5″ pevných disků pro notebooky nachází na úrovni 1 TB. Při použití 500GB ploten se dá z těchto úložišť dostat víc jen za cenu zabudování tří a více ploten, pouzdro se pak ale již nevejde do většiny notebooků. Zlepšení by mělo přijít v příštím roce. Společnost Showa Denko, která je jedním z výrobců ploten pro pevné disky, v tomto termínu plánuje začít s prodejem nové generace ploten. Ty budou mít kapacitu 650 GB.

Plotny o této velikosti by měla mít firma na trhu údajně jako první. Běžné notebookové disky (výška 9,5 mm) s dvěma plotnami by tedy měly dosáhnout kapacity 1,3 TB (pokud nedojde k „zaokrouhlení“ na 1,25 TB). Modely se sníženým profilem (5 mm nebo 7 mm) samozřejmě budou dál používat jedinou plotnu, což znamená zmíněných 650 GB. Od Showa Denko nakupují plotny alespoň pro část své produkce všichni zbývající výrobci disků (Toshiba, Seagate a Western Digital).

Tyto plotny by podle plánů společnosti měly být poslední „konvenční“ řadou. Ta bude představovat sedmou generaci s technologií kolmého zápisu. S dalším krokem už Showa Denko začne nasazovat nové zlepšováky, o kterých dosud slýcháme jen jako o příslovečné hudbě budoucnosti. Půjde jednak technologii HAMR či také TAMR (heat-assisted magnetic recording, respektive thermally assisted magnetic recording). Ta dovoluje zvýšit hustotu záznamu díky tomu, že se místo záznamu předehřeje laserem. Vyžaduje ovšem také speciální hlavičky, které jsou již naštěstí na cestě. Tuto technologii zřejmě Showa Denko nasadí v roce 2014 či následujícím.

Plány koncernu Showa Denko pro diskové plotny

Druhým použitým trikem bude tzv. shingled magnetic recording (SMR). Technologie spočívá v uložení sousedních stop v částečně se překrývajícím prostoru. To sice zvedne prostorovou hustotu zápisu, zároveň však zřejmě nebude jednoduše možné do jednotlivých stop zapisovat nezávisle na jejich sousedech. Disk tak bude zřejmě potřebovat chytřejší řadič, který si s komplexní povahou záznamu bude muset poradit podobně jako u současných SSD. Každopádně s použitím jedné či obou z těchto technologií by měla Showa Denko v letech 2014 a následujících postupně uvést plotny o kapacitě 750 GB a 1 TB. K současnému nasazení zřejmě kvůli minimalizaci rizik nedojde. Grafika prezentované roadmapy naznačuje, že dříve se do praxe dostane SMR, jistě to ale nevíme.

 

Tolik alespoň vyplývá z plánů prezentovaných společností. Je zajímavé, že materiály hovoří pouze o 2,5″ plotnách. Doufejme, že jde spíše o stručnost (či načasování produktu) a společnost tímto neodsouvá vývoj a výrobu desktopových typů na druhou kolej. Je ovšem pravda, že trh se stolními osobními počítači se spíše zmenšuje. Disky notebookového formátu se přitom již používají i v segmentu enterprise a serverech. Možná jsme tak svědky trendu, který během pár let 3,5″ zařízení zcela vytlačí, podobně jako před lety vyhynula 5,25″ úložiště.

Zdroj: X-bit labs, Showa Denko

Showa Denko chystá příští rok 650GB plotny pro 2,5″ disky. HAMR v roce 2014?
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas/ů