Shuttle DS81 je o něco větší než NUC a můžete v něm měnit CPU [CeBIT]

0

Známý výrobce minipočítačů přivezl na hannoverský veletrh hodně zajímavou krabičku s modelovým označením DS81. Jde o počítač s rozměry přibližně stejnými, jako má 5,25″ mechanika pro desktopy – 190 × 165 × 43 mm. Do tohoto malého těla se přitom vešla nekompromisní hardwarová výbava.

Shuttle DS81
Shuttle DS81 

Deska s čipsetem Intel H81 vám dovoluje vyměnit procesor, výrobce přímo doporučuje některý z nových Haswellů Core i3, i5 nebo i7 (do 65W TDP). To je rozdíl oproti Intelům NUC, které mají procesor s deskou pevně spojený. Modularita Shuttlu potěší nadšence, kteří mu odpustí i větší rozměry oproti miniPC Intelu.

Shuttle DS81 obsahuje dva paměťové sloty SO-DIMM pro paměti DDR3 1600 MHz. Uvnitř jsou i dva SATA (jeden 600 a druhý 300 Mb/s), místo pro 2,5″ mechaniku je však pouze jedno. Na desce najdeme ještě dva sloty mini-PCIe, jeden pro karty s plnou, druhý s poloviční velikostí. Hodit se budou pro Wi-Fi síťovku nebo mSSD.

 

Bohatá je také konektorová výbava. Na těle najdeme hned šest konektorů USB 2.0, dva USB 3.0, dva RJ-45 od gigabitové síťovky a displej připojíte pomocí jednoho HDMI a dvou DisplayPortů. DS81 se bude hodit i k průmyslovým účelům, o čemž svědčí dvojice sériových portů RS-232. Na přední straně ještě najdeme čtečku SD karet a dvě 3,5mm zdířky pro sluchátka a mikrofon.

Maximální příkon je 85 W, v balení je 90W zdroj. Jak Shuttle celý počítač uchladí? Přesnou konstrukci chladiče neznáme, výrobce u pasivní části pouze zmiňuje, že používá heatpipe trubice, což už dnes nikoho nepřekvapí. Přímo na procesor i čipset zvrchu foukají menší ventilátory, teplý vzduch odchází zadkem a bočními stěnami.

Shuttle začne DS81 prodávat už příští týden, cena prý začne na 178 eurech (4900 Kč).

Zdroj: Shuttle

Ohodnoťte tento článek!