Nedávno jsme vám představili Shuttle Slim PC XH97V se základní deskou s čipsetem Intel H97 Express, který je připraven na nadcházející architekturu mikroprocesorového giganta Intel. Dnes se můžete podívat na zcela odlišnou kategorii produktu, jedná se o XPC Barebone SH81R4, který můžete nalézt v kategorii Mini PC. Tento model se může stát zajímavým základem pro vaše domácí HTPC.

Shuttle Mini PC XPC SH81R4

Nejprve se tedy podívejme na zevnějšek XPC SH81R4. Tělo skříně o rozměrech 325×215×190 mm je vyrobeno z hliníku a na čelním panelu se nachází odnímatelný plastový panel. Čelní panel dále nabízí dvojici USB 2.0 a audio konektory. Horní část je poté vyhrazena 5.25″ mechanice. Zadní panel nabízí HDMI, DVI, dvojici USB 3.0, šestici USB 2.0, LAN a trojici audio konektorů. Dále zde můžete nalézt serial port, perforaci připravenou pro WLAN antény, tlačítko pro vyčištění paměti CMOS a napájecí konektor pro zabudovaný 300W zdroj s certifikací 80+ Bronze a aktivním PFC. Krom 24pinů (2×10pin + 2×2pin) pro základní desku nabízí zdroj ještě čtveřici SATA, dva Molexy a po jednom Floppy a 6pinovém napájecím konektoru.

Shuttle Mini PC XPC SH81R4

 Základní deska s čipsetem Intel H81 je speciálně navržena pro společnost Shuttle. Podporuje procesory určené pro patici LGA 1150 a jediným limitem je TDP, jež nesmí přesahovat hodnotu 95 W. Nevýhodou této desky je to, že nepodporuje otevřený násobič u procesorů s přídomkem „K“ a u procesorů Haswell vyráběných 22nm výrobním procesem L3 cache přesahující 8 MB. Procesorům sekunduje dvojice 240pinových slotů pro paměti specifikace DDR3 o maximální frekvenci 1600 MHz (PC3-12800). Sloty podporují dvoukanálové zapojení a moduly s maximální kapacitou 8 GB. Samozřejmě před koupí doporučujeme zkontrolovat, jestli tento barebone systém podporuje vámi zvolený procesor.

Shuttle Mini PC XPC SH81R4

O chlazení procesoru se postará společností Shuttle dodávaný chladič I.C.E. využívající několika heatpipe a 92mm ventilátoru s lineární regulací otáček, který je hlavním motorem určujícím proudění vzduchu ve skříni. Shuttle XPC SH81R4 podporuje také moderní grafické karty, pro které nabízí jeden slot PCIe 3.0. Do skříně je možné osadit také dvouslotové karty, avšak připravíte se tak o slot PCI-Express x1. Pro vaše data jsou zde připraveny dvě 3.5″ pozice. Deska nabízí dva konektory SATA III a jeden SATA II.

 

Barebone Shuttle XPC SH81R4 je již k dostání v  obchodech. Výrobce doporučuje koncovou cenu €179 bez daně, což v přepočtu s daní činí zhruba 4930 Kč. Skříň je zatím reálně dostupná jen v zámoří, kde se prodává za $218,99 (4740 Kč), ale měla by se v blízké době dostat také do evropských obchodů. Součástí balení je nabájecí konektor zdroje i teplovodivá pasta.

Zdroj: TZ Shuttle

Ohodnoťte tento článek!