Šifrování zdarma s DisCryptorem Personal

0

Téměř každý den se z různých médií dozvídáme o tom, že někdo odcizil důvěrná data, která měl jejich majitel na USB klíčence nebo na externím disku. Nemusí přitom jít jen o data o vaší firmě, které se hodí konkurenci. Jakákoli ztráta dat je nemilá záležitost, proto byste je měli pečlivě zálohovat. Ovšem v mnoha případech samotná ztráta není tak bolestivá, jako skutečnost, že se tyto soubory (data o firmě, choulostivé obrázky apod.) dostanou do nepovolaných rukou.

O šifrování dat na USB klíčenkách jsme už psali například v článku TrueCrypt: šifrování pevných i přenosných disků. Alternativou k tomuto programu může být český DisCryptor, který je verzi Personal zdarma pro nekomerční účely. Jeho základní úlohou je šifrování a ochrana dat. Navíc je však schopen poskytnout datovou skartovačku. S ní se nemusíte bát, že by se někdo pokusil získat již jednou smazané soubory z disku nebo klíčenky.

DisCryptor 3 Personal dále nabízí generátor hesel, tvorbu samorozbalovacích archivů se zašifrovaným obsahem, správce hesel, možnost vytváření virtuálních disků a řadu dalších funkcí. Na některé z nich se podíváme blíže.

Nastavením vás provede průvodce

Po klasické instalaci se spustí průvodce nastavením programu. V několika krocích zde nastavíte bezpečnostní profily, šifrovací klíče, skartaci dat, databázi hesel a šifrované disky. Bezpečnostní profily určují, do jaké míry bude program trvat na zadávání bezpečných hesel (odolných proti slovníkovým útokům) a kolikrát bude skartovačka přepisovat oblast disku se smazaným souborem.

Bezpečnostní klíč je užitečná pomůcka, která vám zajistí přístup k zašifrovaným datům i v případě, že zapomenete přístupové heslo. Není snad třeba zdůrazňovat, že tento přístupový klíč, což je v podstatě soubor se speciálním obsahem, je třeba pečlivě uschovat.

U datové skartovačky nastavujete, které speciální složky chcete vyprázdnit a jejich obsah skartovat. Po použití skartovačky by se tak žádný uživatel už neměl dostat k historii prohlížeče, historii nedávných dokumentů, dočasným souborům a k obsahu koše. Skartace může probíhat automaticky ve zvoleném intervalu. Toto nastavení je samozřejmě nezávislé na běžném použití skartovačky pro vámi zvolené složky.

Další částí programu, kterou nastavíte v úvodním průvodci, je databáze hesel. Uložíte do ní jakýkoli obsah, který bude zašifrován, a dostanete se k němu jen při znalosti hlavního hesla k databázi. Z toho pramení, že by hlavní heslo mělo být dostatečně silné – DisCryptor vám jej zhodnotí. Nemáte-li dostatek fantazie, použijte Generátor.

Poslední částí průvodce je vytvoření virtuálních a šifrovaných disků. Z pohledu práce se systémem se chovají jako běžné disky a jsou dostupné pod písmenem jednotky. Jde však o datové soubory, jejichž obsah je zašifrován a obsahuje vše, co do virtuálního disku nakopírujete.

Šifrujeme v DisCryptoru

Po skončení průvodce nastartuje hlavní okno programu. Autoři dali programu design připomínající kancelářské aplikace Microsoft Office – najdete zde pás karet a speciální tlačítko nahrazující dříve ve všech programech typickou nabídku Souboru.

Z hlavního okna DisCryptoru se dostanete ke správě šifrovaných disků (ať už virtuálních nebo USB flashdisků) i k databázi hesel. Na kartě Nástroje najdete datovou skartovačku, generátor hesel a řadu dalších nástrojů. Nejenom ty z průvodce.

Jak zašifrovat soubor?

V hlavním okně DisCryptoru klepněte na tlačítko Ze souboru a z nabídky vyberte funkci Zašifrovat soubor. V souborovém dialogu jej vyhledejte a otevřete. DisCryptor poté zobrazí nastavení šifrování. Zadejte nebo vygenerujte heslo, zkontrolujte jeho sílu. Všimněte si, že heslo je možné uložit do databáze, kterou jste vytvořili v průvodci prvním spuštěním. Díky tomu budete mít toto heslo bezpečně uschováno pro případ, že jej zapomenete. Na kartě Pokročilé nastavení lze zapnout komprimaci šifrovaného souboru.

Složku lze zašifrovat podobným způsobem. Stačí, když v hlavním okně programu klepnete na tlačítko Ze složky. Obě funkce navíc umí odeslat zašifrovaný obsah e-mailem – ve spojení s poštovním programem.

Jak skartovat soubor?

Po stisku tlačítka Skartovací úloha nabídne DisCryptor okno s tlačítkem Procházet pro zadání složky, jejíž obsah chcete z disku nenávratně odstranit. Po jejím výběru vyberte buď okamžité skartování, nebo zadejte čas, kdy má skartace dat proběhnout.

Stiskem tlačítka Zobrazit detaily si navíc vyberete uživatele, pod kterým proces skartace proběhne a jak silná skartace bude – tedy kolikrát dojde k přepsání dat.

Obstojí u vás?

DisCryptor 3 Personal mě zaujal praktickým provázáním tvorby šifrovaných souborů se zabezpečenou databází hesel. Mnoho programů nabízí obojí, řešení v DisCryptoru mi ale přijde uživatelsky velmi přívětivé. Vzhledem k tomu, že je DisCryptor pro osobní použití zdarma, nevidím důvod, proč jej nevyzkoušet. České prostředí bude pro řadu z vás také přínosem. Placená verze programu navíc nabízí rodičovskou kontrolu, monitorování zaměstnanců nebo aplikační zámek.

Ohodnoťte tento článek!