Šílenější foťák jste ještě neviděli. Relonch je revolucí, ale koupí si jej někdo?

0

Kalifornská společnost chce fotografování převrátitnaruby a z části také trochu vrátit ke kořenům. Už léta buduje projekt nazvaný Relonch. Tvůrci jej nazývají „foťák jako služba“, protože přístroj si nekoupíte, ale pronajmete za měsíční paušál 99 dolarů. To je však ta nejmenší bizarnost.

Revoluční foťák Relonch
Revoluční foťák Relonch  

Foť, ale snímky dostaneš až zítra

Relonch vám dá do rukou foťák s velmi dobrými parametry, který ale obsahuje pouze vypínač, spoušť a elektronický hledáček. Displej chybí, tlačítka i blesk také. Fotky si zpětně nezkontroluje a nesmaže. Uživatel nemůže nic ovlivnit, jen cvakat jednu fotku za druhou. Ty se navíc neukládají na kartu, ale posílají se na server Relonche, kde projde tamním patentovaným postprocessingem.

Revoluční foťák Relonch Revoluční foťák Relonch Revoluční foťák Relonch Revoluční foťák Relonch

Uživatel dostane fotky druhý den ráno – přistanou mu v mobilní aplikaci. A určitě nedostane všechny fotky. Relonch vybere jen ty nejlepší. Ze sta výcvaků to může být třeba deset hotových snímků. To připomíná staré filmové kompakty, u kterých jste výslednou fotku také poprvé uviděli až po zpracování ve fotolabu. Některé byly kvůli špatné expozici nebo nepřesnému ostření nepoužitelné. Jenže to nestálo 99 dolarů měsíčně.

Relonch chce být stylový. V tom celokoženém obalu vypadá na snímcích opravdu sexy. Rád by oslovil lidi, kteří fotí drahou Leicou, protože je to cool. Nemá však šanci oslovit (polo)profíky (kvůli chybějícímu nastavení), ani amatéry (kvůli ceně).

 

Uvnitř Galaxy NX

Základ je přitom velmi dobrý. Aktuální prototyp je založen na hardwaru bezzrcadlovky Samsung Galaxy NX. Používá 20Mpx APS-C snímač a k němu palačinkový objektiv s ohniskovou vzdáleností 30 mm (45 mm v přepočtu na kinofilm) a světelností F2. Má rychlé hybridní ostření (fázové a kontrastní) a díky velkému snímači i dobrý dynamický rozsah a méně šumu u vyšších ISO.

Revoluční foťák RelonchRevoluční foťák Relonch 

A hlavně obsahuje LTE modem. Relonch má integrovanou SIM kartu s datovým tarifem (aby se nemusel spoléhat na Wi-Fi internet). Díky tomu se všechny snímky ihned posílají na servery. Uploadují se RAWy, uživatel ale dostane jen JPEG. A video? Žádné není. Relonch netočí.

Aktuální prototyp si už vyzkoušelo pár betatesterů, služba bude šířeji dostupná až v roce 2018. Nějakým způsobem bude možné upravit tělo (vyměnit objektiv?). Od roku 2020 má být Relonch pro všechny, navíc v menším a lehčím těle.

Jak fotí?

Tvůrci mluví o zázračném postprocessingu, kde je prý každý snímek zpracován nezávisle umělou inteligencí, která se průběžně učí z předhozených „dokonalých“ fotek i díky nově nafoceným expozicím. Tolik oficiální tvrzení. Relonch ukázal také srovnávací fotky před a po úpravě.

Schválně vybral dost podexponované kousky, které lze díky dobrém dynamickému rozsahu foťáku zachránit. K tomu poladil křivky, přidal na živosti a všechny fotky zprznil přidanou vinětací. Některým fotkám úpravy pomohly, ale jiné jsou dle mého názoru dost špatné a umělé. Asi jako když si někdo poprvé hraje s HDR.

Žádná z těch úprav ale ve skutečnosti není tak zázračná a stejného (i lepšího) výsledku lze dosáhnout pár minutami úprav RAWu v Lightroomu nebo jiném editoru.

Revoluční foťák Relonch Revoluční foťák Relonch Revoluční foťák Relonch Revoluční foťák Relonch Revoluční foťák Relonch Revoluční foťák Relonch Revoluční foťák Relonch Revoluční foťák Relonch Revoluční foťák Relonch Revoluční foťák Relonch

Za 1200 dolarů (tolik stojí Relonch) ročně lze koupit výbornou APS-C nebo micro 4/3 bezzrcadlovku s pevným světelným sklem a ještě zůstanou peníze na fotokurz, kde se člověk naučí fotit i následně upravovat. Tomu může firma s nulovým zázemím a neznámou značkou těžko konkurovat.

Zdroj: Relonch via Dpreview

Ohodnoťte tento článek!