SilentPower pracuje na novém způsobu chlazení PC sestav pomocí měděné pěny

0

O německé společnosti SilentPower nejspíš nikdo z vás zatím neslyšel. Před časem se na webu této společnosti objevily nákresy a 3D modely PC sestavy, která využívá revoluční systém chlazení pomocí měděné pěny. V současnosti má již výrobce připraveno několik prototypů hotových sestav a ukázal i několik fotografií.

SilentPower PC

Základem je počítačová skříň, na jejímž vršku je osazena měděná deska. Tato deska slouží k rovnoměrnému rozvedení tepla od komponent do větší plochy. Podle dostupných schémat by měl být procesor i grafická karta připevněn přímo k této desce.

To nejzajímavější je ovšem měděná pěna, připevněná na tepelném rozvaděči. Její struktura připomíná drátěnou houbičku na nádobí. Hlavním účelem je přenos tepla do okolního vzduchu. Podle tvrzení výrobce by měla struktura pěny vytvářet „mikrocirkulaci“ vzduchu, jejíž účinnost je závislá na teplotě materiálu (čím vyšší teplota, tím lepší cirkulace). Velkým otazníkem je ale celková účinnost tohoto způsobu chlazení. Výrobce sice tvrdí, že by teplota povrchu pěny neměla přesáhnout 50 °C, ovšem o teplotách komponent se zatím nezmínil.

Asi největší nevýhodou tohoto řešení je náročnost na údržbu. Prachové částečky se postupně usadí po celém pěnovém bloku a sníží tak výkon chlazení. Bez častého vysávání nebo profukování kompresorem se určitě neobejdete.

V nabídce jsou momentálně 3 varianty sestav. Základem je úsporný, ale výkonný procesor Intel Core i7-4785T. Jeho základní takt je 2,2 GHz, díky technologii Intel Turbo Boost může dočasně běžet až na frekvenci 3,2 GHz. Sestava nabízí dedikovanou grafickou kartu Nvidia GTX 760 s 2 GB paměti. Nejedná se o žádnou mobilní verzi, výrobce osadil skutečně plnohodnotný desktopový čip.

Jediné čím se od sebe odlišují varianty sestav je kapacita operační paměti a SSD a barva pruhu na skříni. Nejlevnější model vybavený 8 GB RAM a 500GB SSD vás přijde na 699 € (cca 20 000 Kč), dražší varianta za 769 € (cca 21 500 Kč) nabídne 16 GB RAM a vrcholný model vybavený 1TB SSD stojí 1159 € (cca 32 000 Kč). Konektorová výbava není moc bohatá – 4 × USB 3.0, DVI, HDMI, DisplayPort, gigabitový ethernet a konektory pro audio.

Sériová výroba sestav zatím neprobíhá, sestavy je možná zatím pouze předobjednat. Pokud ovšem celková výše předobjednávek přesáhne hranici 45 tisíc euro, rozjede se sériová výroba a první finální kusy by měly být dostupné na jaře roku 2015. V současné době je vybráno necelých 27 tisíc euro.

Chlazení pomocí měděné pěny je jednou z nejzajímavějších inovací poslední doby. Nevýhodu v podobě náročné údržby vyvažuje absolutní bezhlučnost sestavy, což by mohlo zlákat spoustu potenciálních zájemců.

Zdroj: SilentPower

Ohodnoťte tento článek!