Apple zřejmě vítězí v hlasové asistenci. Siri je používána na 500 milionech zařízení

Mluvit s počítačem, ať už v jakékoli formě, zřejmě bude normální.

3
Siri
Siri

Apple dne 9. února začne ve svých obchodech prodávat HomePod, svůj bezdrátový mluví reproduktor, jehož důležitou součástí bude Siri. Hlasová asistence, resp. umělá inteligence za ní se stává důležitým trendem, byť se Česku a jiným malým zemím zatím spíše vyhýbá. O důležitosti těchto technologií nicméně není pochyb.

To podtrhl sám Apple. Jak uvedl ve své tiskové zprávě, Siri samotná je aktivně používána na 500 milionech zařízení. To by z ní mohlo činit nejdůležitější hlasovou asistenční technologii na světě. Zařízení s integrovanými asistenty či asistentkami byla v hojném zastoupení viděna na výstavě CES 2018 a lze předpokládat, že čísla porostou, a to zejména co se konkurence Siri týče.

Co na to konkurence?

Google Assistant může být provozován na více než 1 500 různých modelech chytrých zařízení. Co se používanosti týče, Google se jí moc nechlubí. Pouze v létě z úst šéfa firmy zaznělo, že je Assistant dostupný na více než 100 milionech zařízení. Nevíme, zda tím myslel aktivní používání, spíše však nikoli. Google je ale velice schopný v lokalizaci a rozšiřování svých produktů na globální úrovni. Což nás vede k Microsoftu.

O Cortaně moc slyšet není a má těžkou pozici. Mobily s Windows prakticky neexistují, byť je možné si ji stáhnout pro Android nebo iOS. Ve výsledku stojí v nevýhodné pozici. Pak ji lze najít na počítačích s Windows 10, jenže Microsoft dodnes nedokázal Cortanu zpřístupnit v mnoha zemích. Dále, může být hlasová asistence na počítačích atraktivním prvkem ve srovnání s mobily? Posledním známým údajem z října 2017 je 148 milionů aktivních uživatelů a uživatelek Cortany.

I zde je ale nutné se zeptat, jak k tomuto číslu Microsoft došel. Může tím totiž dost dobře myslet používání vyhledávacího pole na hlavním panelu, tj. oněch 148 milionů může představovat spíše jen obecné vyhledávání v Desítkách v regionech, kde je Cortana aktivní. Buď jak buď, čísla naznačují, že Apple dnes v otázce používanosti vítězí, ačkoli jsou jednotlivé statistické údaje mezi sebou relativně těžko porovnatelné. Pouze dodávám, že do budoucna uslyšíme zejména ještě o Alexe od Amazonu.

Ohodnoťte tento článek!

3 KOMENTÁŘE