Široký barevný gamut pro masy. Philips má prohnutý monitor s 130 % sRGB za 7 tisíc

2

Po čase se opět objevilo něco neobvyklého a čerstvého v oblasti monitorů. A tentokrát je to v pásmu těch vcelku levných a dostupných, což je dvojnásob důvodem k pozornosti. Philips totiž vydal zajímavé LCD, které spojuje zakřivený panel s FreeSync a rozšířený barevný rozsah.

LCD pojmenované Philips 278E8QJAB (patří do řady E-Line) má jednu slabinu: jde o Full HD (1920 × 1080 bodů) monitor s úhlopříčkou 27 palců. Takže nebude vhodné pro ty, kdo hrubší rastr nesnáší. V dalších ohledech už ale zajímavé je. Panel je zakřivený v poloměru 1,8 metru a také podporuje FreeSync, i když bez LFC, jelikož maximální frekvence je zřejmě 60 Hz. Používá panel technologie VA, díky čemuž má nadstandardní kontrast 3000:1.

Hlavní atrakcí je nadstandardní rozsah barev, jaký u relativně levného LCD obvyklý není. Podle výrobce pokrývá použitý panel 130% standardního barevného prostoru sRGB a 104 % poměrně širokého NTSC. Pravděpodobně to bude díky filmu s kvantovými tečkami, i když Philips tento detail neuvádí. Na vstupu monitor podporuje jen klasické 8bitové barevné složky, tedy 16,7 milionů odstínů. Bohužel není uvedeno, jak je to s pokrytím AdobeRGB a nevím, jak to bude s použitelností pro úpravu fotografií (pro to by asi byl třeba nějaký přednastavený profil a ideálně kalibrace). Pokrytí 130 % sRGB ale znamená výrazně sytější barvy než u standardního LCD.

Philips 278E8QJAB
Philips 278E8QJAB

Podle parametrů by mělo být použito neblikavé podsvícení s jasem maximálně 250 cd/m², odezva je udána 4 ms (pro VA obvyklé číslo). Philips monitor vyrábí se základním stojanem bez možností pokročilého nastavení ergonomie (upravit lze jen náklon) a také bez výbavy je rozbočovač USB. Osekávání kvůli ceně ale unikly reproduktory, monitor má pár s výkonem 2×3 W. Mezi vstupy je DisplayPort kvůli FreeSync, dále pak analogový D-Sub a HDMI s podporou HDCP.

philips-278e8qjab-3

Cena pod sedm tisíc

Monitor Philips 278E8QJAB se má v Evropě začít prodávat tento měsíc a už se objevil v katalogu prvních českých obchodů. Doporučená cena má být okolo 7500 korun, ale podle vyhledávačů cen se asi bude dát sehnat i za nižší částky, jak to u monitorů poměrně často bývá. První agilní prodejci ho nabízejí dokonce od 6700–7000 Kč. To by přes nízké rozlišení tento monitor činilo celkem atraktivní. Širokogamutové barevné podání je v tomto cenovém pásmu ojedinělé, nehledě už na módní zakřivený panel.

Ohodnoťte tento článek!

2 KOMENTÁŘE

  1. Tak má i starší a levnější, třeba 276E7QDSW. A na „Quantum Dots:“ asi nemá licenci, protože to prakticky tají. Barvičkami bude jistě použitelný i na domácí foto, jen té ceně bude odpovídat podsvícení, které je u těchto levných opravdu průměrné, při černé ploše klidně snese označení silně podprůměrné. 🙂