Síťové úložiště Synology DS213+: Proč měnit něco, co funguje?

0

Síťová úložiště od společnosti Synology je vždycky radost testovat. Málokdy se stane, že by ten či onen model zklamal. Nespornou výhodou veškerých NASů od této společnosti je jejich společný jmenovatel – operační systém DSM (DiskStation Manager).

Nejspíše právě díky němu jsou tato úložiště mezi uživateli tolik oblíbená. S DSM (a jeho dostupností v široké paletě produktů) souvisí i další věc – pokud vám svou funkčností vyhovuje, stačí vám už jen vybrat vhodný model, který poskytne dostatek výkonu. Někdo si vystačí s jednodiskovou verzí, jiný zase nakoupí mnohadiskové pole. Po softwarové stránce jsou na tom ale všichni prakticky stejně.

NAS Synology DiskStation DS213+NAS Synology DiskStation DS213+

Hned na začátku jsem zmínil fyzickou podobnost s modelem DS213. Nejenže jsou si podobné, oni jsou naprosto shodné. Výrobce totiž použil plastové tělo předchůdce. A pokud se podíváte ještě dál do historie, zjistíte, že i modely DS212 a DS212+ využívaly toto šasi.

 

K tomu mám jen jedinou výtku – přední krytka pevných disků. Černý plast sice na první pohled design nekazí, dokonce ani vibrace nepřenáší (díky silným pryžovým trnům), jenže kryt drží právě jen a pouze na nich. U nového úložiště s tím problémy nebudou, styčné plochy se však mohou časem „ochodit“.

NAS Synology DiskStation DS213+NAS Synology DiskStation DS213+

Své plus si novější kousek nezasloužil inovací na poli designu, nýbrž obměnou hardware. Zatímco DS213 využívá procesor Marvell Kirkwood na frekvenci 2 GHz, DS213+ sází na dvoujádrový procesor s frekvencí 1,067 GHz. Ten na rozdíl od Kirkwoodu však zvládá výpočty s plovoucí řádovou čárkou.

Kompletní srovnání obou zmíněných modelů najdete v tabulce, pokud vás zajímá o něco levnější DS213, možná uvítáte i recenzi Radka Kejduše na extrapc.cz.

Název modelu/možnost DS213+ DS213
Frekvence CPU Dual Core 1.067 GHz 2.0 GHz
Plovoucí desetinná čárka Ano ne
Paměť DDR3 512 MB DDR3 512 MB
Interní HDD/SSD 3.5″ or 2.5″ SATA(II) × 2 3.5″ or 2.5″ SATA(II) X 2
Max. interní kapacita 8 TB (2 × 4 TB HDD) 8 TB (2 X 4 TB HDD)
Pevný disk vyměnitelný za chodu Ano Ano
Rozhraní pro externí pevný disk Port USB 3.0 × 2, Port USB 2.0 × 1, Port eSATA × 1, Port na SD karty × 1 Port USB 3.0 × 2, Port USB 2.0 × 1, Port na SD karty × 1
LAN Gigabit × 1 Gigabit × 1
Probuzení přes LAN/WAN Ano Ano
Snadno vyměnitelný systémový ventilátor ne ne
Hladina hluku 19.9 dB(A) 19.9 dB(A)
Spotřeba energie 22.20W (přístup); 10.08W (režim spánku pevných disků); 2.64W (Hibernace systému);  18.48W (přístup); 8.28W (režim spánku pevných disků); 
Synchronizace sdílených složek – max. počet úloh 4 2
USBCopy Ano Ano
SDCopy Ano Ano
Tiskový server Ano Ano
Aplikace pro systém iOS/Android DS photo+, DS audio, DS cam, DS file, DS finder, DS download, DS video DS photo+, DS audio, DS cam, DS file, DS finder, DS download, DS video
Aplikace pro Windows Phone DS audio, DS finder, DS photo+ DS audio, DS finder, DS photo+

Úvod

DSM 4.1 – vstříc dokonalosti

DSM 4.1 – vstříc dokonalosti

DiskStation DS213+ měl na instalačním médiu připravenou starší verzi operačního systému DSM 4.0. Instalaci jsme z něj provedli, nicméně dlouho v úložišti nezůstal. Prakticky ihned NAS avizoval dostupnou aktualizaci, která proběhla bez nejmenších problémů.

 

Při práci s webovým rozhraním rychle zapomenete na to, že jste vlastně pouze v prohlížeči. DSM je koncipován jako pracovní plocha s ikonami, ovládacím panelem a otevřenými okny. Pokud počítač jen trochu zvládá AJAX, nesetkáte se s problémem. Na starších strojích byste ale mohli ostrouhat.

NAS Synology DiskStation DS213+ (screenshoty)

NAS Synology DiskStation DS213+ (screenshoty) NAS Synology DiskStation DS213+ (screenshoty) NAS Synology DiskStation DS213+ (screenshoty) NAS Synology DiskStation DS213+ (screenshoty) NAS Synology DiskStation DS213+ (screenshoty) NAS Synology DiskStation DS213+ (screenshoty) NAS Synology DiskStation DS213+ (screenshoty) NAS Synology DiskStation DS213+ (screenshoty)

Celá koncepce OS je naprosto odlišná od konkurenčního pojetí. Zatímco u většiny úložišť se dočkáte tradičního levého stromového menu s měnící se pravou stranou, u DSM máte až neobvyklou volnost pohybu. Často využívané funkce si jednoduše hodíte na „plochu“.

U každé recenze se u nás dočkáte velkého množství screenshotů z webového rozhraní, ani zde nebudeme dělat výjimku. Už v základu je však systém plný funkcí a probrat se jimi není otázkou pěti minut. Jenže i to by se někomu mohlo zdát málo.

NAS Synology DiskStation DS213+ (screenshoty)
Na výběr je toho dost

NAS Synology DiskStation DS213+ (screenshoty) NAS Synology DiskStation DS213+ (screenshoty) NAS Synology DiskStation DS213+ (screenshoty) NAS Synology DiskStation DS213+ (screenshoty) NAS Synology DiskStation DS213+ (screenshoty) NAS Synology DiskStation DS213+ (screenshoty)  NAS Synology DiskStation DS213+ (screenshoty) NAS Synology DiskStation DS213+ (screenshoty) NAS Synology DiskStation DS213+ (screenshoty) NAS Synology DiskStation DS213+ (screenshoty)

Synology proto podporuje i programátory třetích stran a nechává jim dost prostoru. Nespočet aplikací je dostupná formou balíčkovací služby, kdy prostě v příslušném menu vyberete konkrétní funkci a doinstalujete ji.

Při hrátkách s balíčky si ovšem raději dejte pozor, u starších verzí se čas od času mohlo stát, že při větším počtu doplňků došlo k vícenásobnému zabrání jednoho portu – výsledkem byla nemožnost použití ani jedné. Chce to zkrátka při instalaci trochu přemýšlet.

NAS Synology DiskStation DS213+ (screenshoty) NAS Synology DiskStation DS213+ (screenshoty) NAS Synology DiskStation DS213+ (screenshoty) NAS Synology DiskStation DS213+ (screenshoty) NAS Synology DiskStation DS213+ (screenshoty) 

Dále je dobré mít na paměti, kolik toho vlastně úložiště snese. Ať chcete nebo ne, DS213+ je stále jeden z nejslabších NASů Synology, těžko tak na něm můžete rozjet dvacet webů s mnoha přístupy a zápisy do databází. V takovém případě se raději poohlídněte po něčem výkonnějším. Pro vytvoření jednoduché fotogalerie však v pohodě postačí.

Pokud vám naše galerie screenshotů nestačí, můžete využít online demoverzi. Tu naleznete na webu Synology a můžete si na ní vyzkoušet absolutně všechno, proklikat si menu a zjistit, zda si budete rozumět.

NAS Synology DiskStation DS213+ (screenshoty) NAS Synology DiskStation DS213+ (screenshoty) NAS Synology DiskStation DS213+ (screenshoty) NAS Synology DiskStation DS213+ (screenshoty) NAS Synology DiskStation DS213+ (screenshoty) NAS Synology DiskStation DS213+ (screenshoty) NAS Synology DiskStation DS213+ (screenshoty) NAS Synology DiskStation DS213+ (screenshoty) NAS Synology DiskStation DS213+ (screenshoty) NAS Synology DiskStation DS213+ (screenshoty) NAS Synology DiskStation DS213+ (screenshoty) NAS Synology DiskStation DS213+ (screenshoty) NAS Synology DiskStation DS213+ (screenshoty) NAS Synology DiskStation DS213+ (screenshoty) NAS Synology DiskStation DS213+ (screenshoty)

Testovací sestava a metodika

Testovací sestava a metodika

Základem testovací sestavy se stala základní deska Asus P7P55 WS SuperComputer, která disponuje dvojicí síťových karet Realtek 8112L. Ty disponují schopností pracovat v režimu tzv. bondingu, často také známého jako teaming. Síťové karty se pomocí ovladače spojí do jednoho připojení a navýší tak maximální teoretickou propustnost. Do volného PCI slotu je přidána ještě jedna síťová karta, která slouží výhradně pro připojení do lokální sítě (a přístup k internetu).

Touto schopností disponují také některá síťová úložiště, jelikož jejich výkon již naráží na úzké hrdlo gigabitového Ethernetu. Na současné sestavě tak bude možné změřit opravdu maximální dosažitelný výkon.

Asus P7P55 WS SuperComputer

Reklama

Pro testy síťových úložišť není nutné využívat nejvýkonnější procesor na trhu, použitý Intel Core i5-661 (dvoujádrový procesor s HT) na taktu 3,33 GHz bohatě postačí. Na základní desce je osazeno celkem 16 GB operační paměti DDR3 na frekvenci 1333 MHz.

Core i5

Část operační paměti je využita pro tvorbu RAMdisku o velikosti 4 GB, ze kterého je na úložiště odesílán balík 46 178 souborů rozesetých ve 4404 složkách o celkové velikosti 3,79 GB. Operační paměť je při práci s takto malými soubory několikanásobně rychlejší než pevné disky, zbavuji se tak dalšího úzkého hrdla při testech.

Jako primární pevný disk pro většinu praktických testů nakonec poslouží SSD s řadičem SF-2281, konkrétně model OCZ Vertex 3 s kapacitou 60 GB. Pravidelní čtenáři schopnosti tohoto zařízení znají, při práci s komprimovatelnými soubory dosahuje přenosových rychlostí až 500 MB/s v obou směrech. Vzhledem k tomu, že při testech využívám přenosu 10GB prázdného VHD souboru, není problém dosáhnout maximálních rychlostí (limitovaných řadičem disků, který má propustnost maximálně 3 Gb/s).

OCZ Vertex 3

Zbylé, pro testy nepodstatné komponenty naleznete ve shrnující tabulce. Jako operační systém posloužil Windows 7 Ultimate 64-bit se všemi dostupnými aktualizacemi, včetně Service Pack 1.

Testovací sestava
Procesor Intel Core i5-661 @ 3,33 GHz
Základní deska Asus P7P55 WS SuperComputer
RAM 16 GB DDR3 Kingston, 1333 MHz
Pevný disk OCZ Vertex 3 60 GB, RamDisk
Operační systém Windows 7 Ultimate, 64-bit, SP1 (AHCI on)
Skříň Spire SwordFin
Zdroj Fortron Aurum Gold 550W
Chladič CPU Akasa Venom

Metodika

Ze všeho nejdříve síťové úložiště připojím do stávající sítě a zkontroluji dostupné aktualizace firmware. Ty někdy přinášejí významné navýšení výkonu. Na úložišti vytvořím novou sdílenou složku a přidám uživatelský účet.

Poté zkontroluji spuštěné služby na úložišti, ponechávám zapnutou pouze podporu pro přenos pomocí protokolu FTP, CIFS a Rsync. Nakonec se přesunu do nastavení sítě a změním potřebné položky tak, aby odpovídali testovacímu prostředí.

U dvoudiskových modelů provádím testy při nastavení diskového pole RAID 0 a 1, u vícediskových se snažím otestovat všechna dostupná nastavení (RAID 0, 1, 5, 6, 10). Pokud je k dispozici protokol iSCSI, provádím pak testy ještě s ním (v režimu RAID 1 u dvoudiskových, respektive RAID 5 u vícediskových úložišť).

Úložiště je poté připojeno napřímo do testovacího počítače pomocí gigabitového Ethernetu. Na této síťové kartě je zakázán firewall a chybí i připojení k internetu. Díky tomu je zajištěno, že úložiště nebude zpracovávat požadavky jiných počítačů v síti a provoz nebude blokován.

Prvním testem je rychlost čtení a zápisu skrz protokol FTP. Na počítači je nainstalován klientský software FileZilla, po úspěšném spojení s úložištěm je na úložiště odeslán 10GB soubor VHD (zdrojem dat je výše zmíněný SSD). Výsledná rychlost je počítána z doby trvání přenosu. Poté je soubor opět stažen (a na zdrojovém disku přepsán).

Následuje stejný test, tentokrát jsou však data přenášena protokolem CIFS/SMB. Na počítači je nainstalován program FastCopy, který slibuje vysoký výkon přenosu a zároveň přináší komfortní možnosti nastavení, navíc po dokončení přenosu sám zobrazí průměrnou rychlost.

FastCopy

Test s FastCopy je proveden ještě jednou, ale s jinými zdrojovými daty – na RAMdisk je nahrán balík 46 178 souborů rozesetých ve 4404 složkách o celkové velikosti 3,79 GB. Data z RAMdisku jsou pak přenášena na síťové úložiště. Rychlost takového přenosu je mnohem nižší než v případě velkého souboru.

RamDisk

Následují kombinovaná měření přenosu pomocí protokolu FTP i CIFS. V jeden moment je zahájen přenos oběma protokoly (z různých umístění do různých umístění) v různých kombinacích. Cílem tohoto testu je ukázat, jak se úložiště bude chovat při současné práci dvou uživatelů. Problém s tímto testem mají zejména jednodiskové modely, kdy pevný disk nestíhá provádět obě operace naráz a přenos v jednom či druhém směru utlumí na minimum.

V testovací metodice mají zastoupení také syntetické testy. Pro testy síťových úložišť jsem použil dvojici oblíbených benchmarků pro pevné disky – CrystalDiskMark a ATTO disk benchmark.

Nově také přibyl test přenosu pomocí Rsync – na úložišti je v samém závěru testů nastavena zálohovací úloha (pokud to samozřejmě úložiště dovolí) a odeslána pomocí Rsync do počítače. Jelikož systém Windows 7 Rsync nativně nepodporuje, je použit software Deltacopy. Rychlost přenosu je vypočítána pomocí časových razítek vytvořeného souboru.

Testy výkonu – FTP, CIFS

Všechny testy výkonu probíhají s úložištěm připojeným napřímo do počítače s dedikovanou gigabitovou síťovou kartou. Chci se tím vyvarovat problémům s případným nízkým výkonem dalších prvků v síti (router, switch).

Testy slouží k porovnání výkonu jednotlivých polí RAID, dle výsledků lze jednoduše odvodit, jaké pole zvolit. Ačkoliv většinu testů vyhraje nastavení RAID 0, nemohu toto nastavení doporučit, při zničení kteréhokoliv disku přijdete o data na všech. Nasazení RAID 0 si dovedu představit pouze ve specifických případech (pravidelné zálohování do dalšího umístění, data nenáročná na obnovu, ale existují vůbec taková?). Výsledky budou do budoucna porovnatelné s dalšími testy NASů na ExtraHardware.

Přiložené screenshoty zaznamenávají měření provedené s Netgear ReadyNAS Duo v2, screenshoty ostatních naleznete v recenzích odkazovaných v předchozích kapitolách.

Reklama

FTP, CIFS

K testování FTP využívám FileZilla klient, na server a následně z něj se odesílá soubor o velikosti 10 GB. Všechny služby (mail server, web server, multimediální aplikace) jsou vypnuty. FTP bývá pro svou jednoduchost a (relativní) spolehlivost často využíváno pro automatické zálohování.

NAS Synology DiskStation DS213+ (grafy)

NAS Synology DiskStation DS213+ (grafy)

NAS Synology DiskStation DS213+ (grafy)

NAS Synology DiskStation DS213+ (grafy)
Nově pak procházím testy CIFS ještě jednou, tentokrát nepřenáším jediný soubor, ale rovnou celou složku obsahující 46 178 souborů rozesetých ve 4404 složkách o celkové velikosti 3,79 GB. Snažím se tak alespoň částečně přiblížit reálný výkon zařízení v běžném provozu.

NAS Synology DiskStation DS213+ (grafy)

NAS Synology DiskStation DS213+ (grafy)

 

Výsledky ve screenshotech:

RAID 0

NAS Synology DiskStation DS213+ (testy) NAS Synology DiskStation DS213+ (testy) NAS Synology DiskStation DS213+ (testy) NAS Synology DiskStation DS213+ (testy) NAS Synology DiskStation DS213+ (testy) NAS Synology DiskStation DS213+ (testy)

RAID 1

NAS Synology DiskStation DS213+ (testy) NAS Synology DiskStation DS213+ (testy) NAS Synology DiskStation DS213+ (testy)NAS Synology DiskStation DS213+ (testy)NAS Synology DiskStation DS213+ (testy)NAS Synology DiskStation DS213+ (testy)

iSCSI (RAID 1)

NAS Synology DiskStation DS213+ (testy) NAS Synology DiskStation DS213+ (testy) NAS Synology DiskStation DS213+ (testy) NAS Synology DiskStation DS213+ (testy)

ATTO Disk Benchmark, CrystalDiskMark x64 3.0

Na testování síťových úložišť se dají využít tradiční diskové benchmarky, využil jsem dva velmi oblíbené — ATTO Disk Benchmark a CrystalDiskMark. Každý z nich testuje propustnost trochu jinak, a tak vám nabídnou ucelený obrázek o výkonu.

NAS Synology DiskStation DS213+ (grafy)

NAS Synology DiskStation DS213+ (grafy)

NAS Synology DiskStation DS213+ (grafy)

NAS Synology DiskStation DS213+ (grafy)

NAS Synology DiskStation DS213+ (grafy)

NAS Synology DiskStation DS213+ (grafy)

NAS Synology DiskStation DS213+ (grafy)

NAS Synology DiskStation DS213+ (grafy)

NAS Synology DiskStation DS213+ (grafy)

NAS Synology DiskStation DS213+ (grafy)

NAS Synology DiskStation DS213+ (grafy)

NAS Synology DiskStation DS213+ (grafy)

Výsledky ve screenshotech

RAID 0

NAS Synology DiskStation DS213+ (testy) NAS Synology DiskStation DS213+ (testy)  

RAID 1

NAS Synology DiskStation DS213+ (testy) NAS Synology DiskStation DS213+ (testy)

iSCSI (RAID 1)

NAS Synology DiskStation DS213+ (testy)NAS Synology DiskStation DS213+ (testy)

 

FTP a CIFS podruhé a dvakrát

Ještě jednou se podívejte na výkon zařízení při přenosu dat pomocí CIFS a FTP, tentokrát však na zařízení budou probíhat dvě operace současně. Cílem je ukázat, jak se úložiště bude chovat při více operacích probíhajících různými směry.

Současné čtení FTP i CIFS

Při tomto testu je ze zařízení čten 10GB soubor ze dvou různých umístění, stahování probíhá současně pomocí FTP (FileZilla) i CIFS (FastCopy).

NAS Synology DiskStation DS213+ (grafy) 

Současný zápis FTP i CIFS

Při tomto testu je do zařízení nahráván 10GB soubor ze dvou různých umístění, nahrávání probíhá současně pomocí FTP (FileZilla) i CIFS (FastCopy).

NAS Synology DiskStation DS213+ (grafy)

Současný zápis FTP a čtení CIFS

Při tomto testu je do zařízení nahráván 10GB soubor pomocí FTP, přičemž současně dochází ke stahování jiné kopie souboru pomocí CIFS.

NAS Synology DiskStation DS213+ (grafy) 

Současný zápis CIFS a čtení FTP

Při tomto testu je do zařízení nahráván 10GB soubor pomocí CIFS, přičemž současně dochází ke stahování jiné kopie souboru pomocí FTP.

NAS Synology DiskStation DS213+ (grafy) 

Současný zápis a čtení CIFS

Opět stejný scénář, tentokrát komunikaci se zařízením zajišťuje v obou úlohách CIFS protokol (dvě instance programu FastCopy provádějí download i upload souboru z různých umístění).

NAS Synology DiskStation DS213+ (grafy)

NAS Synology DiskStation DS213+ (grafy)

Výsledky ve screenshotech

RAID 0

NAS Synology DiskStation DS213+ (testy)NAS Synology DiskStation DS213+ (testy)NAS Synology DiskStation DS213+ (testy)NAS Synology DiskStation DS213+ (testy)NAS Synology DiskStation DS213+ (testy)

RAID 1

NAS Synology DiskStation DS213+ (testy) NAS Synology DiskStation DS213+ (testy) NAS Synology DiskStation DS213+ (testy) NAS Synology DiskStation DS213+ (testy) NAS Synology DiskStation DS213+ (testy)

ISCSI (RAID 1)

NAS Synology DiskStation DS213+ (testy)NAS Synology DiskStation DS213+ (testy)

 

Závěr

Při práci s DS213+ budete mít jakousi podivnou radost. Změna nastavení je jednoduchá, práce ve webovém rozhraní (ať už dopisování blogu či nastavení stahování v Download Station) je velice podobná pracovní ploše. Pokud patříte k těm, kteří úložiště jednou nastavía  víckrát o něm nechtějí slyšet, i tak vám můžeme tento NAS jedině doporučit.

Z hlediska provozních vlastností je na tom tento model naprosto skvěle, o vibracích se vám může maximálně zdát, ventilátor je téměř neslyšný a tak si jej můžete klidně nechat někde při ruce. Oproti DS213 má spotřebu sice o dva Watty vyšší (ať v zátěži nebo v klidu), nicméně DS213+ nabízí i jakýsi ultraúsporný režim, při kterém sežere sotva pár Wattů.

Přenosové rychlosti se opět o něco málo přiblížily limitům gigabitového Ethernetu, rozdíly mezi lokálními a síťovými disky se stále zmenšují. To je velice dobrá zpráva, protože trend vystavování dat do sítě je sotva přehlédnutelný. K čemu mít sbírku hudby a filmů třikrát zkopírovanou ve třech různých zařízenáích, když vše můžete spolehlivě streamovat z NASu?

DS213+ nás velice nadchnul a vysloužil si tím redakční ocenění We Want It! Snad jen ta cena by mohla být malinko nižší.

 

Synology DiskStation DS213+

Synology DiskStation DS213+

+ funkčí design

+ nehlučný provoz

+ více než slušný výkon

+ množství funkcí daleko předčí konkurenci

+ ultraúsporný režim

– vyšší cena

– vyšší spotřeba v zátěži oproti starším modelům

Síťové úložiště Synology DS213+: Proč měnit něco, co funguje?

Ohodnoťte tento článek!