Situace s Chromebooky není tak žhavá, 21 % byla pouze špatná interpretace dat

0

Pamatujete na zprávu o tom, že Chromebooky v loňském roce tvořili celých 21 % ze všech prodaných notebooků v USA? Podle analytika z firmy NPD, která data dříve uvolnila, si celý svět špatně interpretoval data. Uvedená čísla se týkala specificky distributorů, kteří prodávají počítače firmám, vládním agenturám nebo třeba škola. Naopak nebyly zahrnuty prodeje koncovým spotřebitelům, ať už se bavíme o prodejcích OEM, nebo o přímé distribuci od výrobců počítačů.

Tip: Microsoft opět srovnává Chromebooky s laptopy s Windows. Má nahnáno

Proto 21 % platí pouze pro komerční kanály. Jaké mají chutě domácí spotřebitelé, zůstává záhadou, ale situace nejspíš nebude tak žhavá jako jsme si mysleli. Za mystifikaci se proto omlouváme. Kdybychom se podívali na globální dodávky Chromebooků, zjistili bychom, že tvoří zhruba 2 %. (Podle Microsoftu, který se odkazuje mj. na IDC.) Přesto cítíme, že Chrome OS oproti předchozím rokům bodoval. Jen se podívejte na zprávy z aktuálního CESu.

Mnoho výrobců přichystalo svůj Chromebook, případně Chromebox. LG svému stolnímu počítači říká zase Chromebase. Tak okázalý nástup asi nikdo nečekal. Situaci mohl přispět Microsoft, který se s výrobci rozkmotřuje třeba tím, že vyrábí Surface. Ti se mu mohou snažit dokázat, že když bude potřeba, budou vyrábět notebooky bez Windows. To je ale pouze má teorie.

 

Stojí za zmínku, že StatCounter v prosinci v USA z Chrome OS zaznamenal jen asi 0,33 % ze všech návštěv webů. Podle nás přesnější Net Applications.com mezitím nemá data žádná. Měřením agentura zjistila tak málo uživatelů Chrome OS, že v jejích reportech operační systém od Googlu nefiguruje. StatCounter aspoň tvrdí, že více lidí brouzdá po webu pomocí Chromebooku než zařízení s Windows RT.

Bílý Acer Chromebook C72P
Bílý Acer Chromebook C72P

Zdroj: Computerworld

Ohodnoťte tento článek!