Skříň bez kompromisů – Antec P180B

0

Pohled zvenčí

Hned při vybalování bylo jasné, že si Antec tohoto svého modelu váží. Skříň je opravdu důkladně zabalena, pěnové bloky, kolem skříně ještě obal z lepenky a samotný hladký povrch je chráněn fóliemi. Těžká skříň se strohým funkcionalistickým designem působí, že opravdu dostojí heslu z obalu „Without compromise“ (bez kompromisů).

Antec Perfomance One P180B  
rozměry 205,7 × 505 × 541 mm
kompatibilita Standardní ATX (305 × 245 mm)
počet pozic 4× 5,25″ externí
1× 3,5″ externí
6× 3,5″ externí
I/O panel 2× USB, 1× FireWire, 1× mikrofon, 1× sluchátka, zamykání
zdroj ATX PS2/EPS (není součástí)
chlazení vpředu: 120 × 120 mm, pozice pro ventilátor
vzadu: 120 × 120 mm, ventilátor TriCool (přepínač 3 rychlosti)
nahoře: 120 × 120 mm, ventilátor TriCool
spodní komora: 120 × 120 × 38 mm, ventilátor TriCool
hmotnost 14,1 – 16,3 kg
cena 4 192 Kč (s DPH)

Antec použil zajímavou kombinaci plastu a hliníku. Ty jsou vzájemně sladěny tak, že přechody mezi materiály poznáte až při bližším prozkoumání. Plastová je horní strana a prostor za předními dvířky, bočnice a dvířka samotná jsou hliníková.

 


Horní strana skříně, perforací vidíte předinstalovaný 120mm ventilátor, jehož otáčky lze regulovat jednoduchým přepínačem na zadní straně skříně.

 

Pod dvířky se skrývají tlačítka pro spuštění a restart, pokud počítač zamknete, nikdo se k těmto tlačítkům nedostane. Je tedy jasné, že skříň není určená pro domácí užívání, ale spíše do firemního prostředí. I se zavřenými dvířky se však dostanete k panelu s konektory.


Přední panel obsahuje: 2× USB, 1× FireWire, audio výstup a vstup pro mikrofon


Zdroj je umístěn dole kvůli dvoukomorovému systému, otvory pro vodní chlazení nesmí chybět.

Do skříně se přistupuje klasicky přes levou bočnici, tu lze odmontovat bez použití šroubováku. Ten si ale při instalaci nechte u sebe, rozhodně ho budete potřebovat.


Na zadní straně jsou dva malé přepínače se třemi polohami pro nízké, střední a vysoké otáčky.

Říká se, že síla je v detailech a ty P180B rozhodně nezanedbává – všechno přesně sedí, nic nevrže ani se neprohýbá.


Otvorem pro zdroj je vidět jediný ventilátor v dolní komoře

Pohled dovnitř

Hliníkovou bočnici sundáte skoro bez použití síly, pak se vám odhalí prostorná skříň. Hned mě zaujal dvoukomorový systém, který odděluje zdroj od ostatních komponent. Dolní část kromě zdroje obsahuje ještě šuplík se dvěma 3,5″ pozicemi a 120mm ventilátor také s ovládáním otáček.

Umístění zdroje v dolní komoře dává další prostor k manipulaci s hardwarem. Chlazení není ošizeno a od procesoru odvádějí teplo dva 120mm ventilátory s regulací otáček. Ty se nepřipojují na desku ale přímo ke zdroji přes klasickou IDE větev.


Použité ventilátory TriCool jsou kvalitní, ale už na středních otáčkách jsou hlučné. Nám však ke kvalitnímu chlazení počítače stačily nízké otáčky na všech ventilátorech.


Zajímavě řešené vytahování šuplíku pomocí kroužku na klíče

Už před instalací bylo jasné, že při konstrukci skříně byl kladen důraz na možnosti kvalitního vedení kabelů, tak aby nebránily proudění vzduchu. Skříň je prošpikována otvory, kudy je možné kabely vést a pod pravou bočnicí je dostatek prostoru.


Třípolohový přepínač otáček ventilátoru ve spodní komoře


Kabely k připojení konektorů, diod a tlačítek pro spuštění a restart jsou přehledně rozdělené a kvalitně svázané.

Šuplíky s 3,5″ pozicemi jsou zajištěny jedním šroubkem, který je možno odmontovat rukou. Vytáhnout jdou skoro sami, konstrukčně je skříň řešena opravdu skvěle.


Šuplíky s 3,5″ pozicemi lze jednoduše vytahovat pomocí kroužku.


Vnitřní prostor se šuplíky a bez nich


Dvoukomorový systém u Antecu vyřešili precizně


Mezi dodávaným příslušenstvím najdete dostatek šroubků i lišt pro uchycení optických mechanik

Instalace komponent

Pevný disk se přišroubuje k nástavci na silikonové podložky, které veškeré vibrace z disku utlumí. Spolu s nástavcem se pak disk jednoduše zasunuje a vysunuje z šuplíku.

Po přišroubování lišt už stačí optickou mechaniku jenom nasunout do kolejniček. Pak už je výměna mechaniky jednoduchá.


Většinu kabeláže můžete vést za základní deskou, takže nebrání proudění vzduchu ve skříni.

Verdikt

Hlučnost

Nemůžu říct, že by byl Antec super tichý, dokáže však dokonale odstínit vibrace z pevného disku nebo optických mechanik, takže slyšíte jen mírné hučení tří ventilátorů. Tedy pokud je přepnete na nízké otáčky, ve středních už jsou dost hlasité. Použití středních nebo vysokých otáček ale vidím jako potřebné, jen pokud by byla skříň používána jako obal pro server či nějakou mimořádně se zahřívající sestavu.

Teploty

Teploty jsou také velmi dobré, pevný disk se při zátěži zahřál na 38,6 oC. Testoval jsem však jen s jedním, při použití více disků už by pravděpodobně bylo potřeba instalovat ventilátor i dopředu, to však pro tuto skříň není žádný problém.

Verdikt

Na konci testování můžu s klidným srdcem říci, že skříň dostála všem slibům a opravdu se jedná o nekompromisní model. Kvalitní materiály a důraz na každý detail vás nenechají na pochybách, že před vámi stojí opravdový profesionál.

Instalace je sice náročnější na čas, skříň je tak ale koncipována a po prvotní instalaci vám bude už jenom dobře sloužit. Výměna disků a optických mechanik je po instalaci už procházkou růžovým sadem, nikde nic nedrhne, se šuplíky se manipuluje lehce a vše jde jako po másle.

Kromě náročnější instalace komponent a hlavně umístění kabeláže mi skříň od Antecu dělala jenom radost, takže jsem se rozhodl jí udělit ocenění We want it!

Antec P180B

+ Kvalitní materiály
+ Zpracování
+ Dostatek prostoru pro vedení kabelů za deskou
+ Zabránění přenášení vibrací z pevného disku na konstrukci
+ Dvoukomorový systém
+ Tři 120mm ventilátory v ceně
+ Možnost instalace vodního chlazení
+ Přepínače rychlosti otáček všech tří integrovaných ventilátorů

– Cena
– Ventilátory hlučné už na střední otáčky
– Náročnější instalace

Za zapůčení počítačové skříně Antec P180B děkujeme společnosti TNTrade

Ohodnoťte tento článek!