Skryté funkce Telegramu: využijte boty, channely a další vychytávky na maximum

4
Předchozí
Následující

Nastavení pod drobnohledem

Jak už tomu bývá zvykem, nastavení je rozděleno do více podkategorií pro větší přehlednost a snazší orientaci. Mimo základní a pokročilé funkce Telegramu můžete nastavit aplikaci i výchozí měřítko zobrazení (velikost ikon, textu a rozhraní) od defaultního 100% zobrazení až po 300 %.

Notifikace

V nastavení notifikací nenaleznete mnoho rozdílů proti jiným komunikátorům. Nastavit si zde můžete základní nastavení notifikací pro chaty nebo skupiny, případně se nechat upozornit v momentě, kdy si osoba z vašeho telefonního seznamu nainstaluje a aktivuje Telegram.

Nastavení notifikací
Nastavení notifikací (zdroj: cnews.cz)

Za zmínku stojí možnost přepnutí z notifikací aplikace na Windows upozornění. V tomto případě vám při příchozí zprávě nebo jiné akci vyskočí notifikace ve správci oznámení ve Windows.

Při výběru defaultních notifikací si můžete nastavit i počet zobrazených zpráv, které se zobrazí najednou.

Nastavení soukromí

V této sekci se dostáváme do zajímavé části, která umožní nastavit určité aspekty vašeho soukromí. Zde si můžete navolit, kdo vás může kontaktovat (všichni, pouze vaše kontakty nebo nikdo, případně nastavit výjimky) nebo zda-li chcete být zváni svými přáteli do komunikačních skupin nebo channelů.

Nastavení soukromí
Nastavení soukromí (zdroj: cnews.cz)

Zajímavá je i funkce „Last seen & online“, která umožňuje omezení přístupu vašich kontaktů k zobrazení vašeho statusu online. Aplikace umožňuje sdílet váš online status se všemi, vašimi kontakty nebo s nikým (zároveň můžete udělit výjimku pro určité uživatele). To se hodí zejména v případě, pokud nechcete, aby vaši přátelé viděli, kdy jste byli naposledy online. Tuto funkcí nabízí podobně i Messenger od Facebooku a mnoho dalších komunikátorů.

Zároveň si v této záložce můžete nastavit dvoufázové ověření pro vstup do Telegramu nebo přikázat aplikaci automaticky smazat veškerá vaše data, pokud budete po určitý časový úsek neaktivní.

Nastavení chatu

Tato kategorie umožňuje personalizaci samotných chatů či skupin. V této záložce si můžete nastavit libovolný barevný odstín celé aplikace, změnit pozadí chatu nebo spravovat veškeré přidané sticker packy, které využíváte.

Nastavení chatu
Nastavení chatu (zdroj: cnews.cz)

Vytvoření vlastního sticker packu

Pokud si chcete přidat nový sticker pack, můžete využít jednoho z tisíce dostupných, nebo si vytvořit vlastní unikátní sticker pack.

Vytvoření vlastního sticker packu je jednoduchá záležitost. V aplikaci si vyhledejte bota jménem @Stickers nebo do vyhledávacího pole vašeho prohlížeče vložte přímý odkaz https://t.me/stickers.

Po vyhledání budete přesměrování na sticker bota, který vám umožní vytvořit si vlastní pack napsáním /newpack. Zadejte název vašeho sticker packu, nahrejte samotné obrázky a každému přiřaďte jeden nebo více emoji, kterými poté můžete v chatu stickery vyvolávat. Obrázky vkládejte pouze ve formátu .PNG nebo .WEBP a jejich velikost nesmí přesáhnout hodnotu 512 × 512 pixelů.

Vytvoření sticker packu
Vytvoření sticker packu (zdroj: cnews.cz)

Dokončení vlastního sticker packu potvrdíte příkazem /publish a vytvořením unikátní url adresy, která slouží pro přidání sticker packu do vašeho účtu nebo účtu vašich přátel. Pro lepší ukázku jsem vytvořil sticker pack, který naleznete na této adrese.

Tvorba složek

Koncem března roku 2020 byl Telegram obohacen o funkci vytváření složek a uspořádání všech vašich chatů či skupin do přehledných záložek. Tuto funkci uvítáte hlavně v momentě, pokud využíváte aktivně Telegram a chcete si ve všech channelech, skupinách a chatech udělat pořádek.

Pro vytvoření nové složky klikněte na tlačítko CREATE NEW FOLDER. Zadejte název složky, popřípadě si vyberte jednu z vyhovujících ikonek a poté můžete tlačítkem ADD CHATS přidávat jednotlivé chaty nebo skupiny, které chcete ve složce mít.

Vytvoření a nastavení složek
Vytvoření a nastavení složek (zdroj: cnews.cz)

Pokročilé nastavení

Tato záložka patří nabízí pokročilé možnosti nastavení. Zde si nastavíte pokročilé možnosti proxy připojení k serveru, možnosti automatického stahování přijatých obrázků nebo souborů a jejich správu nebo možnosti nastavení mikrofonu a webkamery pro provádění klasických hovorů, videohovorů nebo skupinových hovorů.

Pokročilé nastavení Telegramu
Pokročilé nastavení Telegramu (zdroj: cnews.cz)

Nastavení jazyka

Poslední záložkou v nastavení můžete změnit výchozí jazyk celé aplikace. Pokud nevládnete jedním z výchozích jazyků a chtěli byste mít telegram v češtině, přinášíme vám řešení. Fanoušci vytvořili kompletní český překlad, který naleznete v přidružené Telegramové skupině nebo přímo vložením tohoto odkazu do vyhledávače ve vašem prohlížeči.

Po stažení a aktivaci vám vyskočí hláška s potvrzením, zda-li opravdu chcete aktivovat neoficiální český překlad. Potvrzením dojde k restartu aplikace a nastavení Telegramu do českého jazyka, který můžete kdykoliv přepnout zpět v nastavení jazyka.

Nastavení jazyka
Nastavení jazyka (zdroj: cnews.cz)

V případě, že rádi experimentujete, můžete vyzkoušet jeden z mnoha komunitních překladů, které se postupně vyskytují v tomto channelu.

Předchozí
Následující

4 KOMENTÁŘE

  1. Skryté funkce Telegramu: využijte boty, channely a další vychytávky na maximum.
    ———————————————————————————————————————-
    Proč tu nepíšete, jak do Telegramu přidat ČEŠTINU !

    Kliknete na uvedený odkaz v telefonu v prohlížeči, odkaz se sám stáhne a přidá do Telegramu .

    https://t.me/setlanguage/cs-beta

  2. Bezvadný článek, díky. Používám T už dlouho, ale ty kapitoly tady máte opravdu hrozné. Vůbec mě nenapadlo, že tady jsou, až když jste v diskusi reagoval na češtinu, tak jsem začal hledat. Inspirujte se na reklamním webu živě, to jsou velmistři kapitol. Rozsah vašeho článku by dokázali rozdělit do 15 kapitol. Máte čtenost na těch kapitolách stejnou jako na první ? Nebo jsme takoví ňoumové jen my dva s Jirka1or ?