Skutečně obří LCD. Japonci vyrábí 55″ a 49″ PC monitory, umí i FreeSync a nestojí moc

7
JapanNext JN-VC550UHD

Nedávno jsme tu psali o obřím monitoru Philips s úhlopříčkou 43 palců, který tato firma vyrábí jako specialitu pro ty milovníky velkých pracovních ploch, jimž už jsou konvenční sedmadvacítky a dvaatřicítky málo. Ovšem pokud k takovým patříte, objevily se pro vás na scéně ještě mimořádnější (a větší) alternativy. Menší japonský výrobce JapanNext totiž nyní uvedl na trh počítačové monitory, které využívají panely dokonce s úhlopříčkou 49 a 55 palců. A navíc mají docela zajímavou výbavu a překvapivě kloudnou cenu.

Monitory JapanNext JN-VC490UHD (úhlopříčka 49″/124 cm) a JapanNext JN-VC550UHD (55″/138 cm) jsou založené na prohnutých panelech s rozlišením 4K neboli 3840 × 2160. Při své velikosti mají poměrně hrubý rastr. Odpovídá zhruba Full HD čtyřiadvacítkám a sedmadvacítkám, 49″ model má 90 bodů na palec (rozteč 0,2825 mm), 55″ pak 80 bodů na palec (rozteč 0,3171 mm). Panely, na nichž jsou oba monitory založené, jsou od Samsungu a původně jsou nepochybně určené pro televize. Tyto monitory také bezpochyby budou užívány ve velké míře pro přehrávání filmů a videa, nicméně tuner nemají.

JapanNext JN-VC490UHD
JapanNext JN-VC490UHD

Obrazovky jsou typu VA a měly by být vyráběné Samsungem. Na poměry PC monitorů mají vysoký kontrast 6000:1, i když mají slabší jas. Maximum jejich ELED podsvícení je údajně 250 cd/m², regulace má být bez blikání. Pokrývají standardní barevný gamu sRGB (99 %), ale na vstupu podporují 10bitové barvy. Dle výrobce by „menší“ model měl mít odezvu pro přechod šedá-šedá 3 ms, 55″ verze pak 4 ms.

Skorotelevize s FreeSync

Obnovovací frekvence je podporována jen běžná, 60 Hz. Ovšem monitory dle výrobce podporují FreeSync. Rozsah frekvencí neznáme, s LFC se asi vzhledem k maximu 60 Hz počítat nedá. Nicméně podpora adaptivního obnovování dává těmto obrazovkám určitou atraktivitu pro hraní her.

Oba monitory mají vstupy DisplayPort 1.2 a HDMI 2.0 a doplňkově pak ještě dvojici HDMI 1.4 (které umí 4K při 30 Hz) a analogový D-Sub. Podstatné je, že je podporována ochrana HDCP 2.2. Díky tomu si vedle her na těchto velemonitorech také úspěšně přehrajete 4K video z placených služeb nebo Ultra HD Blu-ray, pokud k tomu budete mít potřebné vybavení. K dispozici jsou na druhou stranu také režimy Picture-by-Picture a Picture-in-Picture, s nimiž je možno rozděleně zobrazovat vstup ze čtyř PC nebo jiných zdrojů zároveň. Přítomen je také USB hub, výstup digitálního audia S/PDIF a 6W reproduktory.

Jednou z nevýhod těchto LCD pro běžné použití je vyšší spotřeba, v aktivním režimu odebírá 49″ model 100 W a 55″ až 108 W. Naopak cena je překvapivě nízká, což z jinak bizarního produktu dělá poměrně zajímavé obrazovky. JapanNext chce za 49″ model JN-VC490UHD částku 82 970 jenů (na japonském Amazonu). 55″ JN-VC550UHD pak tamtéž stojí 99 970 jenů. To by v přepočtu na naši měnu znamenalo 18 800 a 22 600 korun. Ceny tedy s přihlédnutím k rozměrům mohou být zajímavé, hlavně vzhledem k přítomnosti FreeSync, které skutečné televizory nenabídnou.

Horší už to asi už bude vůbec s možností tyto bílé vrány sehnat. JapanNext by měl mít obchod pro Evropskou Unii, tyto dva modely v něm ale zatím nenabízí. Alespoň ne v tuto chvíli, nicméně třeba se objeví časem. Větší přítomnost tohoto i jiných „disruptivních“ asijských výrobců (poměrně známé jsou malé značky z Koreje, už delší dobu nabízející levné 120Hz monitory) by každopádně na evropském trhu byla jak se říká čerstvým větrem.

Ohodnoťte tento článek!

7 KOMENTÁŘE

  1. na 24″ je fullHD v pohodě, hrubší rastr je až s fHD na 27″. A u takto velkých panelů 40″+ dá rozum že se na to nebude koukat z necelého půl metru jako na malé obrazovky. Jasně, pro profi grafika by se na to hodilo 5K nebo spíš už 8K aby to šlo třeba na zpracování fotek. Ale na tv a video 4K bohatě stačí.
    Chtělo by to víc konkurence, tady je akorát pár zavedených značek co si plus mínus drží ceny, držím korejcům palce ať prorazí. Sám jsem nedávno vybíral monitor a je to bída. Přehršel lowend typů, pak nic či jen pár kousků a pak zas drahé nad 15tisíc. Nakonec jsem skončil u 27″ s 2K rozlišením, na 32″ už se mi zdá 2K málo, ale víc by měla problém zase grafika i starší aplikace a hry…

  2. Oba velmi zajimave kousky. Sice jsem prave poridil 32″ placaka, ale i tak moc pekne. Pri praci na placce si rikam, ze vetsi uz rozhodne zakriveny. Problem je, ze JapanNext neuvadi polomer zakriveni a pokud jsou panely z TV vyroby Samsungu, pak to pro praci z 60-70cm nebude asi zrovna to prave orechove

    • Tak já myslím, že každý soudný člověk má určitou představu o tom jak asi vypadá takové „pracovní prostředí“ s PC. No a pokud dotyčný člověk pracující u PC sedí na normální židli, za normálním pracovním stolem, je jeho vzdálenost od monitoru víceméně dána. Stůl uvažujme normální, psací nebo PC stůl, ani ne pingpongový, ani ne ten co má pan Trump v oválné pracovně na délku, takže už 30″ palců je docela úlet. Čučet na 30″ z metru, je prostě masochismus. Ale samozřejmě existují i práce. kde je i 50″ málo. Třeba taková služebna Městské policie o velikosti 70 metrů čtverečních, kde strážník dozoruje monitorovací system z pěti metrů, tam ano, tam to opodstatnění má. Otázkou je, zda-li je tento web zaměřen na „klasického“ uživatele, kterému to může být jedno, nebo na korporatní sféru, kde se 55″ obludy asi opravdu užijou.