Výrobce NAND Hynix už zase vyrábí vlastní SSD: SATA disky Gold S31, později i NVMe

0

Existuje názor, že nejlepší SSD – nebo alespoň nejlepší pozici pro vyvíjení dobrých SSD – mají přímo vlastní výrobci NAND, jelikož své paměti Flash nejlépe rozumějí a mohou při ni nejlépe vyladit řadiče a firmware. Externí výrobci řadičů jako Phison a SiliconMotion nicméně nyní fungují hodně dobře, takže je otázka, jak moc toto stále platí v praxi. Každopádně by se ale teď měla vedle Toshiby, Micronu/Crucialu, Intelu a Samsungu objevit další značka, která bude mít na své straně tuto potenciální výhodu 100% integrace: Hynix. Tato firma momentálně na běžném trhu vlastní SSD nemá, ale to přestává platit a tento korejský koncern opět uvede vlastní řadu SSD založených na své 3D NAND.

Na výročním Flash Memory Summitu, který se vždy koná v srpnu (okolo času průletu Perseid), představil Hynix (respektiveSK Hynix, dle názvu korporace, do které patří) novou řadu SSD, s kterými se vrací na běžný spotřebitelský trh. Není to poprvé. Firma měla takové ambice již před čtyřmi lety s disky řady Canvas, ty se u nás ale myslím neprodávaly a i globálně firma nakonec zůstala jen v OEM trhu a coby výrobce samotné paměti NAND.

Hynix Gold S31

Nová SSD pro masový trh od Hynixu se nyní objeví jako řada Gold S31, což budou 2,5″ SATA disky. Hynix tedy začíná s poměrně běžnou a „šedou“ kategorií SSD a pokud chce víc expandovat, měl by asi také do budounca přidat M.2 moduly a výkonnější modely s rozhraním NVMe. Toto je podle AnandTechu v plánu, Hynix hodlá údajně nabízet také SSD s rozhraním PCI Express (tedy s technologií NVMe). Ale to až od příštího roku.

SK Hynix Gold S31 SSD 02
SK Hynix Gold S31

Hynix Gold S31 se bude prodávat s kapacitami 250 GB, 500 GB a 1 TB, přičemž má používat jak vlastní NAND od Hynixu (měly by to asi být jeho vrstvené čipy asi typu TLC, nikoliv nějaká stará planární NAND), tak i interně vyvinutý řadič. Hynix kdysi koupil jednoho z výrobců řadičů (LAMD) a linie řadičů by se patrně mohla odvíjet od této akvizice. Firma ovšem zatím nesděluje žádná specifika, takže víc nevíme. Technologie řadiče a SSD ale pravděpodobně odpovídá diskům, které Hynix nyní prodává výrobcům počítačů na OEM trhu. Nemělo by tedy asi jít o nic nového a nevyzkoušeného.

SK Hynix Gold S31 SSD 06

O výkonu disku uvádí Hynix jen údaje pro sekvenční čtení (560 MB/s) a sekvenční zápis (525 MB/s), které by implikovaly obvyklou úroveň výkonu pro rozhraní SATA, ovšem nejsou uvedené IOPS. Nicméně disky by zřejmě měly obsahovat mezipaměť DRAM důležitou pro výkon. Poměrně dobře vypadá udávaná zapisovací výdrž, 1TB verze má prý garantovat 600 TB přepisů, tedy 600 cyklů na buňku. Záruka je pětiletá.

SK Hynix Gold S31 SSD 07
SK Hynix Gold S31 SSD 07

Tato SSD se mají dát koupit přímo v běžném „retailovém“ čili maloobchodním prodeji, takže by se eventuálně měly objevit třeba i v našich eshopech a rozšířit tak nám dostupnou nabídku SSD. Hynix momentálně začal SSD Gold S31 prodávat v USA přes Amazon (zatím exkluzivně, s cenami 50 $ za 250GB verzi, 78 $ za 500GB a 124 $ za 1TB model), ale eventuálně distribuci hodlá rozšířit i na Evropu, takže by se tato značka snad mohla opravdu objevit i u nás. Ovšem asi to může trvat, distribuce na starý kontinent se má možná také rozběhnout až v roce 2020.

Galerie: SSD SK Hynix Gold S31

Výrobce NAND Hynix už zase vyrábí vlastní SSD: SATA disky Gold S31, později i NVMe
Ohodnoťte tento článek!
4.8 (95%) 4 hlasů