SkyDrive: jak jej použít jako běžný pevný disk

0

Sada služeb označená jako Windows Live kombinuje všechno možné, i webové služby a aplikace pro Windows. Messenger vás spojí textovou nebo hlasovou komunikací s přáteli, Hotmail obstará elektronickou poštu a SkyDrive slouží jako takové malé úložiště pro vaše data. Když říkám malé, myslím tím na poměry dnešních počítačů, kde se kapacity pevných disků počítají na terabajty. Na poměry cloudových služeb je však Microsoft nebývale štědrý, jeho nabídku trumfne málokdo.

Jenže webové prostředí stojí v cestě opravdu pořádnému a důkladnému využití celé kapacity SkyDrive. Mnohem lepší by bylo, kdyby služba fungovala podobně jako Dropbox. Jeho kouzlo spočívá v tom, že se v počítači objeví jako standardní složka, její obsah se ovšem synchronizuje s cloudem. Microsoft nebyl schopný přijít s pořádným řešením. Pomocí programu Windows Live Mesh můžete data na server zálohovat podobně jako s Dropboxem, jenže kupodivu nelze využít celé 25GB úložiště.

Synchronizovaná data v tomto případě naráží na 5GB limit a navíc jsou nepochopitelně oddělena od zbytku SkyDrive. Mesh a SkyDrive se v podstatě tváří, jako že se neznají, přestože synchronizovaný Mesh je oficiálně součástí SkyDrive.

SkyDrive v Průzkumníku

Než Microsoft vymyslí rozumnější řešení, můžete si celý objemný Skydrive namapovat jako standardní disk se vším, co k tomu patří. To znamená, že bude sousedit v Průzkumníku vedle ostatních disků v počítači a vy se úplně vyhnete používání webového prostředí. Ostatně, pohodlnější přístup ke vzdálenému datovému úložišti snad vymyslet nelze. Teď se podíváme, jak toho docílit.

V nabídce Start najděte a otevřete Ovládací panely, kde následně vyberte Uživatelské účty a zabezpečení rodiny.

Pokračujte klepnutím na Uživatelské účty.

V levém postranním panelu vyhledejte funkci Propojit online ID.

Propojení online ID

Pokud v počítači nemáte nainstalovanou sadu aplikací Windows Live, klepněte na jedinou možnost: Přidat poskytovatele online ID.

V prohlížeči se vám otevře stránka Microsoftu, z níž lze Windows Live ID Sign-in Assistant stáhnout, což učiňte.

Stáhne se soubor s názvem wlsetup-idcrl.exe. Dvojitým klepnutím zahájíte instalaci.

Když se po skončení instalace vrátíte do Ovládacích panelů, kde jsme naposledy skončili, uvidíte konečně možnost propojit lokální účet s Windows Live.

Klepněte tedy na Propojit online ID. Vyskočí okno, kde vyplňte přihlašovací údaje v vašemu účtu v síti Windows Live. Pokud jich máte víc, přihlaste se k tomu, u něhož chcete SkyDrive využívat.

Po přihlášení uvidíte Windows Live jako poskytovatele ID. Účet můžete samozřejmě kdykoliv zase odebrat. Takto se vás systém nebude neustále ptát na přihlašovací údaje, protože si je uloží.

Office 2010

K dalšímu postupu budeme potřebovat kancelářský balík Microsoft Office, nejlépe ve verzi 2010. Dokonce ani s verzí 2007 nepochodíte. Klidně si však stáhněte demoverzi Office 2010, která vám úplně postačí. Instalace probíhá automaticky, o nic se starat nemusíte.

Je celkem jedno, kterou z aplikací v balíku spustíte, my si vybereme třeba Word. V nabídce soubor se ukrývá nenápadné Uložit a odeslat. V podnabídce zvolte Uložit na web.

Opět se musíte přihlásit k účtu Windows Live.

Ze všech složek uložených ve SkyDrive si vyberte tu, kterou chcete namapovat.

Po dvojitém klepnutí na požadovanou složku vás překvapí ukládací dialog, z něhož si zkopírujte pouze adresu z adresního řádku. Tak získáte umístění složky v cloudovém úložišti.

Připojování síťové jednotky

Word opusťte a běžte do Počítače, kde v nástrojové liště vyberte Připojit síťovou jednotku.

Namapované složce musíte vybrat písmeno, pod kterým bude dostupná. Pak vložte adresu do kolonky Složka, kterou jste si předtím zkopírovali. Když necháte povolenou volbu Znovu připojit při přihlášení, jednotka vám ve Windows zůstane trvale.

Naposledy zadejte přihlašovací údaje k účtu v síti Windows Live a potvrďte.

Otevře se okno, kde již uvidíte obsah vzdálené složky. Bohužel se v Průzkumníku nebude ukazovat skutečná kapacita složky, hodnota se převezme od vašeho systémového disku.

Počítejte s omezeními, které Microsoft své svého úložiště praktikuje – neuložíte do něj soubor větší než 100 MB. Můžete ale využívat veřejné služby, které lze v případě potřeby sdílet jen s konkrétními osobami.

K počítači si připojujete jednotlivé složky, které jste ve SkyDrive vytvořili. Pokud jich tam máte více, můžete je ve Windows namapovat všechny.

Zdroj: How-To Geek

Ohodnoťte tento článek!