Skylake pro desktop bude uveden v srpnu nebo září. Včetně odemčených modelů

0

Před dvěma týdny jsme zde měli uniklou roadmapu desktopových čipů Intelu plánovaných na tento rok. Neudávala ale konkrétní data, v nichž se ty které procesory mají vydat do světa. Nyní ovšem čínský server VR-Zone vyštrachal dokument, který už přímo sděluje termín, ve kterém se mají objevit asi nejstěžejnější procesory (tedy z těch pro stolní PC), které letos vyjdou: čipy Skylake do socketu LGA 1151.

Interní dokument by se měl přímo týkat současného plánu na uvedení procesorů „Skylake-S“ (pod čímž se schovávají právě čipy pro LGA 1151). Datum v něm ještě není stanoveno přesně, ale do dvouměsíčního okna začínajícího 15. srpnem a končícího 15 říjnem letošního roku. Takovéto mlhavé termíny jsou vcelku běžnou praxí a odrážejí to, že firma ještě nemůže nebo není ochotná sdělit datum uvedení s větší jistotou. Lze vcelku logicky předpokládat, že cílem je stihnout termín někde uprostřed tohoto období. Můžeme tedy jinými slovy říct, že Intel nyní plánuje uvedení Skylake circa na 15. září, plus minus jeden měsíc. S postupem času se bude toto okno zužovat, definitivní termín by odhadem mohl být stanoven na jaře či začátkem léta (kdy ale prosákne na veřejnost, to už je jiná).

Dokument s plánovaným datem uvedení procesorů Skylake pro desktop (Zdroj: VR-Zone)
Dokument s plánovaným datem uvedení procesorů Skylake pro desktop (Zdroj: VR-Zone)

Rozsah tohoto „okna“ svádí k domněnce, že by Intel k uvedení desktopového Skylake mohl využít podzimní konferenci IDF15 (Intel Developer Forum 2015), která by se měla konat právě okolo poloviny září. V minulosti také Intel na IDF často novinky vypouštěl. Nicméně loni jsem si přesně to samé myslel o Haswellu-E a spletl jsem se; firma tyto procesory poslala na trh netypicky v posledních srpnových dnech. Řekl bych tedy, že možné je v tuto chvíli asi všechno. Uvedení uprostřed stanoveného intervalu, tedy okolo 15. září, je ale asi nejpravděpodobnější.

Aktualizace (18. 2. 2014):
Zdá se, že letošní IDF v San Franciscu nebude v září, ale už 18. až 20. srpna. Případné uvedení na této akci by tedy znamenalo, že Skylake bude ještě o prázndinách.

 

DigiTimes: Porod bude v srpnu

Snad nezávisle na VR-Zone včera přišel s informacemi týkajícími se uvedení Skylake také web DigiTimes. Jeho data by měla vycházet z vědomostí tchajwanských výrobců desek. Těm údajně Intel sdělil, že uvedení desktopového Skylake se posouvá na konec srpna (že by se tedy skutečně opakoval termín uvedení Haswellu-E?), a to jak co se týče procesorů, tak souvisejících čipsetů. Předtím se přitom snad už uvažovalo i o termínu v druhém čtvtletí roku, takže lze mluvit o určitém odkladu. Zdroje webu DigiTimes si situaci vysvětlují tím, že Intel chce poskytnout určitou dobu „hájení“ procesorům Broadwell, které zřejmě uvede jen o pár měsíců dříve.

Procesor Devil's Canyon, odemčený Haswell Refresh pro platformu LGA 1150

 

Na desktopu zatím budou jen slabší integrovaná GPU

Kromě termínu samotného lze z dokumentu zveřejněného VR-Zone vyčíst ještě pár dalších drobnůstek. Potvrzuje se nám, že Skylake pro platformu LGA 1151 bude nabízen jak v dvoujádrové, tak v čtyřjádrové variantě a v TDP 35, 65 a 95 W (přičemž dvoujádra budou jen 35–65W). Všechny tyto kategorie by přitom měly přijít na trh v onom srpnovém až říjnovém termínu. A to včetně odemčených procesorů určených pro přetaktovávače.

 

Všimněte si nicméně údaje „4+2“, respektive „2+2“. Znamená počet jader a typ integrovaného GPU, a tím pádem to vypadá, že do socketu LGA 1151 Intel uvolní jen procesory s grafikou třídy GT2. Přitom GT2 bude u Skylake až třetí výkonnostní liga. Zatímco varianty GT4 (ta bude u Skylake nová) a GT3 by měly mít 72 a 48 EU, GT2 by mělo zůstat jen u 24 jednotek jako GPU GT2 u Broadwellu. U Broadwellu přitom Intel hodlá vydat model s nejrychlejším typem grafiky Iris Pro a dokonce s eDRAM také pro platformu LGA 1150 – a dokonce v odemčené řadě „K“. U Skylake by snad takový model také eventuálně mohl přijít, Intel s ním ale asi chce ještě počkat. Možná i proto, aby se z předchozího modelu generace Broadwell nestala příliš rychle zastaralá záležitost.

Zdroje: VR-Zone, DigiTimes

Ohodnoťte tento článek!