Satelitní operátor Skylink chce vysílat v DVB-T2, bude se ucházet o provoz multiplexu

18

Satelitní operátor Skylink chce provozovat vlastní multiplex v pozemním vysílání přes DVB-T2. Mezi satelitními a terestrickými provozovateli přitom panuje rivalita, která je v poslední době zostřená právě kvůli přechodu na nový standard vysílání. Obecně pozemní vysílání „zadarmo“ samozřejmě vadí všem provozovatelům placené televize.

Je trochu zvláštní, že by se do pozemního vysílání hrnul zrovna Skylink, který by si tak konkuroval vlastnímu satelitnímu vysílání. Na druhou stranu tu DVB-T2 bude tak jako tak, takže je zřejmě lepší konkurovat sám sobě, než aby Skylinku konkurovali jiní.  Navíc má jít o placený multiplex. Šéf Skylinku Jaromír Glisník to řekl minulý týden na konferenci České asociace satelitních operátorů.

Terestrické sítě DVB-T nyní opouštějí kmitočtové spektrum kolem 700 MHz, jež má připadnout mobilním sítím. Na přechod a jako kompenzaci ztráty kmitočtů dostávají státní podporu (až v jednotkách miliard korun), což vadí právě satelitářům. Obě strany se navzájem obviňují z nekalostí a zveřejňují zprávy, kde popisují nabídku té druhé technologie jako dražší.

Přechod z DVB-T na DVB-T2 (zdroj: ČRa)

V DVB-T2 bude nakonec zřejmě celkem šest multiplexů. Čtyři transponované a dvě tzv. rozvojové sítě, přičemž Skylink se hodlá ucházet o provozování jedné z nich. Například v Belgii už tento satelitní operátor placenou pozemní televizi provozuje.

Pozemní vysílací sítě DVB-T2 (multiplexy 21, 22, 23 a 24) jsou nyní v gesci České televize, Českých radiokomunikací (bude vysílat Novu, Primu a Barrandov), Czech Digital Group (ta ovšem patří Českým radiokomunikacím) a společnosti Digital Broadcasting. Současným provozovatelům prvních čtyř multiplexů končí oprávnění v letech 2021 až 2024, poté může jejich provoz teoreticky získat někdo jiný.

V plánu jsou ještě tzv. rozvojové multiplexy 25 a 26, které zatím nemají provozovatele. Podle předpokladů by je mohly získat České radiokomunikace (ty by tak měly mít dokonce tři sítě) a Česká televize. Alespoň jeden z těchto multiplexů by měl sloužit pro vysílání v HD a UHD rozlišení.

Do jednoho multiplexu DVB-T2 se vejde 30 kanálů v SD nebo 8 kanálů v HD rozlišení. Všechny komerční stanice ale již daly najevo zájem vysílat zdarma pouze v SD rozlišení, výjimkou je jen Seznam TV a samozřejmě Česká televize, které HD kanály nabídnou všem.

V mezičase tu fungují tzv. přechodové multiplexy 11, 12 a 13, které již běží na technologii DVB-T2 a které budou nakonec vypnuty. Na okamžitý přechod mezi sítěmi DVB-T a DVB-T2 ovšem Česko nemá, znamenalo by to až týdny bez signálu, což by zřejmě přivedlo více zákazníků satelitním operátorům.

Skylink v Česku provozuje lucemburská skupina M7 Group, dalším satelitním provozovatelem je třeba Digi TV, které poskytuje i IPTV. Právě internetové vysílání je po kabelové síti UPC dalším nejrozšířenějším způsobem, navíc s největší přidanou hodnotou. Satelitářům ani pozemnímu vysílání ale dražší IPTV zatím příliš nekonkuruje.

partnerem rubriky IPTV je společnost CETIN a ZrychlujemeČesko.cz

Satelitní operátor Skylink chce vysílat v DVB-T2, bude se ucházet o provoz multiplexu
Ohodnoťte tento článek!
3.3 (65.33%) 60 hlasů

18 KOMENTÁŘE

 1. Mely se dat jasne pravidla dopredu, ze povinnost pro dvb t2 bude hd. Takhle jsme akorat pro ostudu. Hlavne ze tu bude 120 kanálu vysílající mňautv a echt gold naramek ke koupi. My SD, Japončíci 8K. Jeste ze mam video na vyzadani.

  • Přesně tak.
   Nařídil bych FullHD jako minimum, nebo proč tedy slibovali vyšší kvalitu přechodem na DVB-T2, když vlastně FullHD umí i stávající DVB-T?
   Akorát budeme zbytečně vyhazovat milión set-top-boxů a pro nic…
   Navíc jinde mají už 4K vysílání, FullHD by mělo být dostupné zdarma všem.
   SD je už fakt pro smích.

   • Viděl jste už „full HD“ Skylinku? Tak si pusťte pouhé HD některé z volně dostupných německých komerčních stanic a až budete přemýšlet, jak je možné, že 720 vypadá líp, než 1080, mrkněte na bitrate.

   • Přečti si třeba názor TV Nova a Prima – dle jejich vyjádření si nemohou dovolit vysílat zdarma v HD kvalitě. Samozřejmě to není tak, že by jich to stálo víc peněz, ale proto, že na kabelovkách, satelitech, či IPTV si za HD kvalitu účtují poplatek navíc a kdyby v pozemním vysílání měli HD, museli by tyto poplatky zrušit všude.
    Ono stejně klasickým komerčním TV živícím se jen z reklam zvoní umíráček. Jednak vzhledem ke kvalitě samotného obsahu, jednak vzhledem k nástupu IPTV – kde se člověk může na pořad podívat se zpožděním a reklamy prostě přeskočí.

 2. Zadna TV neni zadarmo. I DVB-T2 si lide plati pomoci placeni poplatku Ceske televizi a v pripade komercnich stanic sledovanim reklamy.
  Osobne bych rad a technicky je to velmi jednoduche, prenest poplatky za televizi na poplatky za prijem DVB-T2, takze i DVB-T2 by mohlo byt „na kartu“ placene jako satelit. Jenze by to skoncilo tak, ze by polovina lidi, co ma televizi na sledovani BluRay a hrani Playstation platit za nic prestala a tudiz by si CT pohorsila, proto neco podobneho zasadne odmitaji.

  Jinak thegrid souhlas, SD vysilani je vyslovene k smichu. Ani kdyby na SD kanale slo neco zajimaveho, tak bych na to nekoukal, protoze proste nejake rozmale pixely fakt nemam zapotrebi.

  • Kupodivu můžete i zadarmo. Někteří poskytovatelé internetu (z mé zkušenosti třeba KHnet.info) poskytují IPTV zdarma jako bezplatný bonus k internetové přípojce (tuším něco přes 60 základních TV kanálů).
   Pokud si jí pouštíte čistě na počítačovém monitoru, tabletu, mobilu a nevlastníte žádnou televizi, televizní kartu do pc, nebo TV box, tak žádné poplatky České televizi samozřejmě platit nemusíte, protože nemáte žádné zařízení pro příjem signálu televizního vysílání.
   Na druhou stranu komunitní ISP jako KHnet.info jsou poměrně vzácní, většina ISP se snaží na IPTV rejžovat prachy.

    • Obsah zajišťuje sledovanitv.cz, od kterých si odebírají televizní služby.
     Jak má zajištěné licence sledovanitv.cz to už netuším. Každopádně v KHnetu nejste zákazník, ale členem spolku. Berte to jako benefit z členství.

   • Taky mám od kabelovky internet a k němu zdarma IPTV, nicméně k tomu, aby člověk neplatil poplatky bych si musel koupit nechutně drahý obří PC monitor, protože neznám klasickou TV, která by neměla DVB-T Tuner.

   • chlapče, chybí ti znalost zákonů. Pokud máš třeba jen počítač, tablet chytrý telefon s internetem, jsi povinen platit poplatek České televizi. čt24. čt4 všechny programy primy a vlastně i čt v ivysilani.cz můžeš sledovat přes internet.Doporučuji pořádné prostudování zákona o čt a povinosti platit platit poplatek

 3. Kolik dekódovacích karet se vejde do běžného televizoru? Do mého tedy jen jedna a ta už maká na satelitním příjmu. Pokud by kdekdo chtěl na DVB-T2 vysílat placené programy, potřebovali bychom kolik karet? 6? 8? To jako při přepínání programů budu chodit přehazovat karty? A možná přitom i vypínat televizi?