Skype 8 nabídne pokročilejší správu stavových zpráv a jasnější indikaci aktivity

Komunikátor se opět o krok vrací k tomu, jak fungoval Skype 7. Stejně jako on bude indikovat aktivitu uživatelů a uživatelek. Navíc nabídne vlastní statusy. Tohle všechno si vyžádala komunita.

10
Skype
Skype

Už jsem psal o tom, že Microsoft postupně na nákladně zpětné vazby ladí nový Skype 8 tak, že se stále více podobá Skypu starému (tj. verze 7). Protože si to komunita přála. Omezil efekty v uživatelském prostředí a nabídl možnost zvolit si decentní barevné schéma připomínající právě schéma ze Skypu 7.

Především úplně zrušil funkci Highlights pro sdílení dočasných příspěvků ve stylu Snapchatu a Insta Stories. Jenže dosud představené změny, které nám mají připomenout staré časy, nebyly poslední. Komunikátor se změní ve dvou aspektech.

Kdy jste (ne)aktivní?

Výrobce čerstvě oznámil, že si do Skypu 8 najde cestu pokročilejší správa statusů. Aktuálně můžete volit mezi stavy Přítomen, Nerušit a Neviditelný. Jenže aplikace už nerozlišuje mezi aktivitou a neaktivitou na počítači stejně jako dříve.

Tip: Nahrávání hovorů ve Skypu už není betaverze

Microsoft teď proto v programu Insider testuje funkci, kdy vás Skype nebude považovat za neaktivní pouze z důvodu, že je okno s komunikátorem minimalizované. Dokud aplikace poběží a vy budete aktivně používat myš nebo klávesnici, komunikátor o vás ostatním řekne, že jste aktivní. Stejně se choval Skype 7.

Změny indikace a správy indikace aktivity ve Skypu 8

Přesto dojde i k úpravě, která reflektuje, jak se změnil svět – jsme pořád online. Skype 8 bude v profilových fotkách kontaktů zobrazovat jeden ze čtyř indikátorů aktivity (stavy, chcete-li):

 1. Aktivní = zelená tečka (lze manuálně nastavit) – Kontakt je právě teď aktivní. Pokud je přihlášen z počítače, pak už podle výše uvedené změny znamená, že nemusí mít Skype před sebou otevřený. Klient může běžet na pozadí, zatímco na počítači dotyčná osoba pracuje.
 2. Nedávno aktivní = zelená tečka s bílým puntíkem – Naznačuje, že byl kontakt nedávno aktivní (nejdéle ale před hodinou), jen už momentálně ve Skypu s nikým aktivně nekomunikuje.
 3. Pryč = šedivá tečka s bílým puntíkem (lze manuálně nastavit) – Takto označený kontakt byl naposledy aktivní minimálně před jednou hodinou.
 4. Neaktivní = žádný indikátor – Takový kontakt je ze Skypu odhlášený, případně aplikaci nepoužil dlouhou dobu. Přesný údaj Microsoft neposkytl.

Microsoft uvádí, že chce, abychom měli stavy aktivity více pod kontrolou. Komunita to požaduje. Na seznamu je tedy uvedeno, že dva z uvedených stavů bude možné nastavit ručně. Ptáte se, jak do indikátorů aktivity výše zapadají jiné klasické statusy, především tedy Nerušit a Neviditelný? Nemusíte se bát, že by vám je Microsoft vzal.

Skype nabídne propracované vlastní stavové zprávy
Skype nabídne propracované vlastní stavové zprávy (foto: Microsoft)

Neviditelnými se stanete, pokud v nastavení Skypu vypnete, aby na vás prozrazoval aktivitu. Pak už vám komunikátor nebude moct automaticky nastavit stav Aktivní, viz výše, ani vy však neuvidíte stav svých kontaktů. Je to běžná praktika internetových komunikačních řešení.

Vlastní stavové zprávy

Někteří prý považovali stav Nerušit za nezdvořilý vůči ostatním. Microsoft proto do Skypu přidá Tichý režim. Ten vás nebude zatěžovat s oznámeními o příchozích zprávách nebo hovorech, nebude však chování indikovat těm, kdo se o komunikaci s vámi pokusí. Pokud jim budete chtít dát najevo, že vás nemají rušit, budete moct vybrat klasický status Nerušit z vlastních stavů.

Jak nám tím naznačují, Redmondští budou podporovat tvorbu vlastních stavových zpráv. Aby ukázali, že to se statusy ve Skypu myslí opravdu vážně, dokonce plánují, že budou stavové zprávy časem chytré, takže např. nebudete muset rušit zprávu, že jste na dovolené. Zřejmě půjde nastavit dočasná platnost. Na detaily tohoto řešení si ale musíme počkat.

Skype 8 nabídne pokročilejší správu stavových zpráv a jasnější indikaci aktivity
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 4 hlasů

10 KOMENTÁŘE

 1. Hmm, ani jsem netušil, kde se v té potvoře dá měnit status. A nemýlil jsem se, je to pěkně schované, proti sedmičce dva kliky navíc. Zatracení indičtí programátoři, ti nikdy nemyslí hlavou.

 2. Ještě doplním – zkusil jsem z https://www.skype.com/cs/get-skype/ nainstalovat „Skype pro Windows“ (tzn. ne pro Windows 10) a je to verze 8.30. Vypadá podobně jako Skype 12, která je ve Store, ale stejná není, má více možností a připadá mi lepší, jak ta verze 12 ze Store. Nevím, zda je to UWP. Tváří se tak, ale běží jako proces skype.exe a ne v kontejneru jako UWP, takže to bude asi jen fake UI ala UWP.

  Kterou verzi teda MS bude udržovat? Obě? Nebo 8 časem zařízne, když má UWP? A do toho je ještě verze 7, kterou (jak jsem snad pochopil) také zatím bude nějak držet při životě.

  • Je v tom chaos, ale z https://support.skype.com/en/faq/FA10328/what-are-the-system-requirements-for-skype se dá trochu něco vyčíst.
   Existuje Skype 7 (ohlášený konec byl nedávno prodloužen na neurčito) pro Windows desktop s podporou systémů:
   Windows 10
   Windows 8.1
   Windows 8
   Windows 7 (32-bit and 64 bit versions supported) – see note below
   Windows Vista
   Windows XP SP3 (32-bit and 64 bit versions supported) – see note below

   Skype 8 pro Windows desktop s podporou systémů:
   Windows 10 Version 1507, or version 1511
   Windows 8.1
   Windows 8
   Windows 7 (32-bit and 64 bit versions supported)

   A pak UWP verze Skype 8 ze storu a ta by měla být pojmenována jako „aplikační“ verze 12 a nová 14. Podporovány jsou jen Windows 10 Anniversary Update (version 1607) or higher (pre-installed).

   No a ke všemu máme další verze pro Linux (vychází ze Skype 8 pro Windows desktop), MacOS, iOS, Win10 Mobile, Android a Web (Edge a Chrome).
   https://support.skype.com/en/faq/FA12041/what-platforms-is-skype-available-on

   • Díky za vysvětlení. Takže:
    – verze 8 není UWP, byť se tak visuálně snaží tvářit
    – UWP verze 12, co je ve Store, je vlastně na vyhození (nemá už nové funkce, např. šifrované konverzace, jako verze 8), bude nahrazena novou verzí 14

    Co mi není jasné, je vztah a budoucnost verzí 8 a 14. Je 14 jen verze 8 předělaná do React native a UWP, nebo to jsou (a budou) funkčně rozdílné produkty a budou oba paralelně vyvíjeny nezávisle na sobě? Připadá mi divné, aby dál vyvíjeli verzi 8 pro desktop, když Windows 7 a 8 jsou pro uživatele prakticky mrtvé a podniky, které na Windows 7 mohou dosáhnout, tak mají Skype for Business, což je úplně jiný produkt.