Skype pro Android stažen miliardkrát. Je to hodně? Srovnali jsme největší komunikátory

Prakticky libovolná firma se chlubí těmi čísly, která považuje za opravdu dobrá, zbytek si nechává pro sebe.

7
Skype (Ilustrační foto)
Skype (Ilustrační foto)

Jak se vlastně daří Skypu? Měl to těžké po změně počítačového odvětví, když lidé dostali do rukou smartphony. Dříve jsme vídali pravidelně nová a stále vyšší čísla, kolik lidí už vlastně komunikátor používá. Připomíná, že od roku 2011 je vlastníkem Skypu technologický gigant Microsoft. Časy zveřejňování statistických údajů o používání platformy jsou dávnou minulostí.

Koncem roku 2010 bylo např. zveřejněno, že se počet registrovaných účtů meziročně zdvihl ze 474 na 663 milionů registrovaných účtů. Aktivních uživatelů a uživatelek pak bylo 145 milionů, což byl 38% meziroční růst. (Podotýkám, že se jedná o průměrný počet připojených uživatelek a uživatelů za poslední tři měsíce.) Potud dobré. Pak se ale svět začal měnit.

Skype hlásí další milník

Posledním údajem je 300 milionů aktivních uživatelek a uživatelů z jara 2016. Na svém webu pak firma uvádí, že v síti Skype lidé denně provolají až tři miliardy minut. Jak se změnil počet lidí, kteří používají komunikátor aktivně, což je solidní a relevantní údaj (na rozdíl od počtu registrací), ovšem nevíme. Microsoft pouze čerstvě řekl, že Skype pro Android byl z Google Playe stažen miliardkrát.

Zní to povědomě? Na jaře 2016 bylo totiž také zveřejněno podobné číslo. Tehdy šlo o miliardu stažení Skypu pro mobily. Hovořili jsme tedy obecně o všech platformách. Je zřejmé, že Skype není tak úspěšný jako největší konkurenti, kteří díky smartphonům vyrostli. Podívejme se na nejčerstvější údaje o používanosti komunikátorů:

 • WhatsApp používá miliarda lidí denně, resp. 1,3 miliardy lidí měsíčně, což z něj aspoň koncem července činilo nejpoužívanější komunikátor.
 • Messenger používá 1,3 miliardy lidí měsíčně. Jde o zářijový údaj. WhatsApp od červa jistě opět vyrostl. Je proto těžké říct, kdo je aktuálně větší. Obě nejpoužívanější služby jsou však gigantické a podobně velké (a vlastní je Facebook).
 • WeChat v srpnu oznámil 963 milionů měsíčně aktivních uživatelů a uživatelek. Jedná se ovšem o službu používanou ponejvíce v domovské Číně. Rychle roste, měla by letos překonat miliardu.
 • QQ je další čínský komunikátor, který v prvním čtvrtletí používalo měsíčně 861 milionů lidí. Jak QQ, tak WeChat provozuje stejná firma, tj. Tencent.
 • Viber se chlubí spíše registrovanými účty (920 milionů v letošním druhém čtvrtletí), ale počet aktivních uživatelek a uživatelů je mnohem nižší. Tento údaj podobně jako v případě Microsoftu často není uváděn. Koncem loňského roku šlo o zhruba 260 milionů lidí měsíčně, o vývoji od té doby nemáme informace.
 • Pro srovnání přidávám ještě u mladých oblíbený SnapChat. Ten ve druhém čtvrtletí používalo 173 milionů lidí denně, měsíční údaj firma neuvádí.

Co tedy znamená miliarda stažení Skypu pro Android? Že jde o produkt nikoli nezajímavý. Přesto se jedná o zavádějící údaj. Počet registrací nám neříká, kolik účtů je aktivních. Podobně v tomto případě můžeme konstatovat, že si jeden člověk klienta stáhl vícekrát. Počet stažení se kumuluje, je to dlouhodobá statistika. Neříká nám nic o aktuální oblíbenosti Skypu.

Ohodnoťte tento článek!

7 KOMENTÁŘE

 1. Tak on Skype v prvé řadě není Microsoftí produkt, ti ho jenom převzali (jejich messenger upadl v zapomění hodně rychle) a ještě jej nestačili úplně zprasit, takže je o něj stále zájem, to je celé. Prakticky ale jde o dost ubohé chlubení se cizím peřím a to jim jde asi nejlépe že všeho …

  • No já ti nevím. Oni sice převzali už hotovou službu (celkem mizernou, svého času), ale dnešní Skype už je vesměs jejich produkt. To je na tom docela ostuda… Za ty roky to pořád není hotový. Poslední proměna ho zase zabugovala, vypadávají notifikace atd.

   • Skype mi vždycky fungoval bezvadně, pak, když to vzal do ruky Microsoft tak jsem se na to vykašlal a teď už existuje pro mě daleko lepší možnost komunikace, takže mě to nezajímá, vím jen to co vidím u lidí. Na faktu že Skype není Microsoftí produkt to samozřejmě nic nemění, to že někdo někde změní ikonku vůbec nic neznamená a podle toho co píšeš to jak je u nich zvykem zase spíš zprasili než posunuli kupředu … co k tomu dodat.

    • Skype pro Android je nehorázný odpad. Upozornění na zprávy nechodí. Od updatu UI je aplikace nepoužitelná. Čím delší zprávu píšete, tím více se UI začne sekat. Prvních 100 znaků se dá přežít, ale po 100 je to horor. Zpoždění mezi dotykem a reakcí je delší než 1 sekunda – což je výsměch, přestanu psát a ještě po dalších x sekund se text samovolně objevuje na obrazovce, protože chatovací aplikace nezvládá chat.
     Aplikace pro počítače měla během posledního roku minimálně tři velké problémy – neustále upozorňovala notifikacemi na dva týdny staré zprávy. Aplikace si nepamatovala, která zpráva už byla zobrazena a která ne, a tak po přihlášení na uživatele vybaflo 15 nových zpráv, které měl už dávno přečtené.

     • Hehe, mi zase neslo volat na nektere zahranicni predvolby cisel na androidni verzi. Muzu potvrdit, ze kvalita od momentu, kdy to prevzal Mrkvosoft sla fakt dolu.
      Nicmene si stejne myslim, ze Skype postupne umira. Kdzy to srovnam pred 10 lety a ted co ma kdo z lidi kolem mne, tak skype snad pouziva jen jeden aktivne. Ja sam jsem jej aktivne prestal pouzivat taky a jen obcas to nahodim, kdyz potrebuji. Whatsup, Viber a spol. to nahradili. Mrkvosoftu zase ujel vlak…uz ani nevim kolikaty.. 😀

     • jeste mne napadla dalsi genialita.. na verzi pro tablety se jednu dobu netridili kontakty podle toho, jestli byli online nebo ne, takze to bylo skoro nepouzitelne, kdyz chtel clovek videt, kdo je prave pripojney nebo neni. Jestli to dela i aktualni verze nevim, ale Mrkvosoft to opravdu hutne pohnojil.