Skype se málem nazýval Skyper. Správná doména naštěstí nebyla volná

0

Není výjimkou, že než se z produktu či firmy vyvine něco velkého, co ovlivní celý svět, kariéra začíná ve skromných poměrech. Nejinak tomu bylo v případě Skypu, který ale měl to štěstí, že ho nevymyslel nikdo neznámý. S nápadem přišli lidé, kteří ve svém portfoliu měli úspěšně spuštěnou síť pro sdílení souborů Kazaa. Estonský projekt vyklíčil a vyrostl z něj plodný produkt. Který nakonec koupil Microsoft za enormní 8,5 miliardy dolarů.

Tip: Vyzkoušeli jsme Skype v prohlížeči. Jaká je integrace s Outlook.com?

Možná jste ale nevěděli, že svého času se malý tým vývojářů pokusil spustit službu Skyper, nikoli Skype. Tento název byl odvozen ze spojení peer-to-peer in the Sky. Doména skyper.com byla již obsazená, tak si autoři zaregistrovali doménu skyper.net. Bylo jim ale stále jasnější, že pro stránku věnující se sociální síti nechtějí doménu prvního stupně .net. Krátce před spuštěním proto z názvu jednoduše vypustili písmenko r a objednali si doménu skype.com.

 

Tento příběh najdete spolu s dalšími v docela pěkné webové presentaci o pěti kapitolách, jež vznikla při příležitosti desátých narozenin komunikátoru. Nástroj na bezplatné telefonování dnes údajně aktivně používá kolem 300 milionů uživatelů. Když s ním vývojáři začínali, interagovali s ním dokonce pomocí obyčejné příkazové řádky. I bez grafického uživatelského rozhraní ale služba fungovala.

Zdroj: Microsoft via Neowin

Ohodnoťte tento článek!