Slevy Ryzenů 7000 jsou jenom dočasné, po „Black Friday“ možná zase ceny stoupnou

30
Procesor AMD Ryzen 7000 pro socket AM5 1600
Procesor AMD Ryzen 7000 pro socket AM5
-
Zdroj: AMD

Příjemně snížené ceny procesory Ryzenů 7000, které se tento týden objevily v obchodech, bohužel asi nevydrží dlouho.

Před týdnem se u procesorů Ryzen 7000 od AMD objevily zajímavé slevy (až o 15–20 %), což je dost neobvyklé u něčeho, co přišlo na trh teprve před dvěma měsíci. Slevy v USA i v EU se pak objevily dokonce i v oficiálním obchodě AMD. Chvíli to proto vypadalo, že by mohlo jít o trvalé snížení jejich cen, ale tak to bohužel nebude. Firma potvrdila, že jde o dočasnou akci spojenou s předvánočními akcemi (tzv. Black Friday a podobně).

Slevy se objevily nejprve v množství amerických i evropských obchodů, ale poté upravilo cenovky také samotné AMD (které má malý oficiální e-shop na svých stránkách). U zlevněných procesorů se tam dokonce objevil později zase odstraněný vábící titulek „New Low Price“, což je formulace trošku svádějící k výkladu, že tím AMD ohlašuje snížení ceny.

Zas taková legrace to ale nebude. Tato interpretace asi napadla hodně lidí, takže AMD například webu PCGamesHardware sdělilo oficiální popření. Podle toho u Ryzenů 7000 „nenastalo žádné oficiální snížení ceny“. Toto sdělení ukazuje, že ceny jsou seškrtané dočasně v rámci slevové kampaně probíhající v současných dnech. Tudíž tyto slevy budou mít jen omezené trvání.

Slevy procesorů Ryzen 7000 v obchodě AMD s popiskem New Low Price
Slevy procesorů Ryzen 7000 v obchodě AMD s popiskem New Low Price (zdroj: VideoCardz)

Pokud jich tedy chcete využít, asi byste měli raději spěchat, protože nevíme, jak dlouho ještě budou platit. V Americe „Black Friday“ tradičně připadá na pátek po svátku Díkuvzdání (letos 24. 11.), tedy dnešní den. Někdy po tomto termínu by tedy mohly slevy skončit, nebo třeba být zeslabené.

Na druhou stranu vás tímto rozhodně nechceme nabádat k nějakému panickému nakupování, to se většinou nevyplácí. Pokud byste za normálních okolností nákupu v této chvíli nakloněni nebyli, ale teď vás nahlodává pocit, že můžete o něco přijít, asi se jím nemusíte stresovat. I když na několik měsíců mohou ceny procesorů stoupnout zpět, neznamená to že se jedná o nějakou neopakovatelnou šanci.

Máme historickou zkušenost například z roku 2017, kdy také AMD bojovalo o prodeje (i když to bylo spíše silnější pozicí Intelu než ekonomickou krizí). A ta ukazuje, že takové hluboké slevy trvající po omezenou dobu právě v období „Black Friday“ výprodejů se později nejspíš vrátí i trvale. A proto Zeny 4 také nejspíš budou zlevněné i někdy v budoucnu, jen budete muset déle čekat (na jaro, příští podzim…). A navíc, pokud nákup odložíte, už pak asi nezaplatíte tolik za paměti DDR5 a deska také možná vyjde levněji.

Zdroje: VideoCardz, PCGamesHardware

Slevy Ryzenů 7000 jsou jenom dočasné, po „Black Friday“ možná zase ceny stoupnou
Ohodnoťte tento článek!
3.7 (73.33%) 6 hlasů

30 KOMENTÁŘE

 1. Tak to asi AMD je spokojeno s propadem na desktopu. Ale jsou to jejich výrobky a jejich cenová politika kterou jistě konkurence ocení.

  Prostě vypouští desktop a prodávají chiplety raději jako serverový produkt. Akcionáři to na rozdíl ode mne jistě ocení kladně.

  • Však totok!

   A de facto všetkým skalným fanATIkom čo nakupovali v prvej vlne spravili „škrt cez rozpočet“ podľa modelu od niekoľkých desiatok EUR a po však viete koľko…

   Signifikantné však je, že žiadne zľacnenia nemôžu nikterak zvrátiť zmenu paradigmy kedy konkurencia vo svojich rodiných zamrzla pri zvyšovaní jadier (čo v minulosti tak mnohí kvitovali) je ako nahodili (presrelili) pôvodné ceny pri len 6-jadrách päťkovej rodiny a len pri 8-jadrách sedmičkovej rodiny a pri 12 a 16-jadrách deviatkovej rodiny voči konkurenčným cenám a hľavne až 14-jadrám päťkovej rodiny a až 16-jadrám sedmičkovej rodiny a až 24-jadrám deviatkovej rodiny.

    • Pokud sel retail tak silne dolu, muselo jit zakonite dolu i AMD. O Zen4 bych se ale moc nebal, AMD ma prostor pro cenotvorbu. I pokud by sla cena zase nahoru, zen3 se porad prodava lip nez Zen4+RTL dohromady (retail). Inteli AL je dneska uz mimo a zacatkem roku prijdou modely bez X, ktere budou cenove jeste niz nez aktualni slevy a na to prijdou X3D modely, proti kterym nebude mit Intel co nabidnout, pokud bude jejich prinos ve hrach podobny jako u 5800x3d. Jedine co AMD bude chybet ke stesti je 10C model, ktery muzou vydat, pokud to uznaji za vhodne. To co AMD muze a asi bude trapit dal je celkovy propad retail trhu jako takoveho. Intel je na tom s jeho zahackovanim v OEM lip.
     Takze o AMD nabidku bych se nebal. Samozrejme, Eprdkovy fanatici ala Tralalak bude postovat dal svoje zmatene „vize“ podporene zebricky na Alze :))

     • Takový optimista bych přece jenom nebyl. Obávám se že nám AMD Zintelovatělo natolik, že bude raději chiplety cpát do serverových procesorů než na desktop. Když je dá na desktopu tak ne do střední třídy ale to top procesorů.

      • Tak neco nabizet museji. Ze budou/davaji prednost serverum je mozne neo jiste. Vyklidit ale trh desktopu a notebooku nemuzou.
       Nabidka bude dobra.

      • Budu se rád mýlit. Ale mám obavy že AMD vypustí trh s levými a středními třídami.

    • Serverová oblasť je presne tá politika Intelu, ktorá ich v desktope dohnala tam kam ich dohnal v desktope Rocket Lake s Cypress Cove (po mobilnom Intel 10 nm SuperFin Tiger Lake so Willow Cove). Na to aby sa tak nestalo musel v situácii do akej sa Intel dopracoval s veľkými jadrami ruku v ruke so svojimi litografiami zmeniť paradigmu x86 big.LITTLE. Ale o tom sme sa bavili xy-krát…
     Serverový segment v Intel je ešte viac konzervatívny ako bol HEDT v desktope, ktorý sa však zmene paradigmy neubránil.
     Ono je to signifikantné aj v tom HEDT desktop segmente, kde mnohí Inteláci jednoducho nevedia a nechcú sa zmieriť, že pri refreshe 10nm Enhanced SuperFin tj. 10nm+++ len preznačený najnovšie na Intel 7 Ultra musia zdieľať jeden kus kremíku s atómovými E-jadrami Gracemont.

     Intel v procese damege control pridal k Sapphire Rapids HBM2E čo je asi taká znúdze cnosť v dextope ako predvádza AMD s X3D modelmi (predtým Intel s L4 cache), ktoré mieria len na zvýšenie herného potenciálu čo je síce v poriadku avšak ako sa tu už xy-krát uviedlo desktopové procesory nie sú len o hraní. Takže HBM2E bude síce prínosom avšak prejaví sa len v určitej konkrétnej záťaži a aplikácii čo je v podstate analógia s X3D len v určitých hrách.

     • Neřekl bych že je to znouzectnost, pro hodně výpočetních úloh to přináší velké zlepšení – procenta výkonu, na která by jinak čekali možná i dvě další generace, ale taky zlepšení v aspektech, které by třeba nová generace ani nepřinesly, protože ta paměť/V-Cache řeší propustnost RAM, která jinak škáluje nahoru pomalu.
      Myslím že jak u AMD tak u Intelu to HPC sektor chce, není to tak, že by mu to firmy cpaly nasilu.

      • Jane pri všetkej úcte, ale up to 54C SR aj s HBM2E vs. up to 96C „Genoa“ Epyc 4. gen. je znouzectnost…

       P.S. a áno vezia SR s HBM2E je lepšia s hlavne atraktívnejšia ako vezia SR bez HBM2E avšak to nebolo nikdy sporné. A tiež si nemyslím, že by niekto niekomu niečo v HPC segmente cpal nasilu. Vertíkálny segment trhu tj. aj HPC je totiž omnoho viac konzervatívnejší ako to horizontálny – consumer. Tam „zotrvačnosť“ platformy rozum. stabilita je alfa a omega a každé „hókusy pókusy“ s novou byť kľudne aj výkonnejšou platformou sú diplomaticky povedané riziko, ktoré sa nie vždy (nevyhnutne) podstupuje pokiaľ to nie je naozaj nevyhnutné…

      • IMHO ta verze s HBM2E neměla nikdy řešit problém deficitu jader, je to spíš řešení určitých definovaných problémů, které by bylo relevantní, i kdyby to jader mělo stejně jako AMD.
       (Ono taky Sapphire Rapids mělo jít na trh v době, kdy by konkurovalo 64jádrům Epyc 7003, ale má dva roky zpoždění.)

       Taky jsem si teď vzpomněl, že už to tu jednou bylo, u Xeonu Phi Knights Landing (tam to ještě nebyla HBM, ale MCDRAM, dobová domácí alternativa Micronu).

      • Je to otazka ceny a nasazeni. Pokud pro dany scenar HBM prinasi vykonostni posun a nezazdi to cena, neni duvod proto, aby si 54C s HBM nenasel svoje kupce oproti 96C EPyc 4.
       Pocet jader neni vse a ne kazdy bussines case je na tom zalozen.

  • Dědečku, propad AMD je z části daný cenovou politikou výrobců desek. AMD jim hodilo vidle do produkce desek povinnou PCIe 5.0. tedy tím, že lidi nebudou muset měnit desky jako u Intelu. Takže si příhodně napálili ceny desek a ty teď nikdo nechce. Ono kupovat desku dražší jak procesor není moc hezké pro oči, i když do ní bude moct dát za 4 roky lepší CPU. Lidi teda nechtějí „předražené AMD“ a to ztrácí. Jistě, je tu i celkový pokles poptávky, ale část propadu u AMD má i cena desek.

   • Přesně tak a tak by mohli svoje o kterých se obecně tvrdí prodívat mnohem levněji. To by ale nesměli mít takový úspěch v oblasti serverů. Přesně takhle se hloupě se choval v minulosti Intel. U AMD směřují do kategorie drahých výrobků a odhánějí od sebe právě ty své skalní fanoušky.

    Jejich rozhodnutí jejich zodpovědnost.

    • Kámo, ty nejprve potvrdíš, co píšu a vzápětí to vyvrátíš…

     Oni nejsou charita. Ano. Výrobní cena ryzenu 7950X je sice ani ne 100$, ale vývoj taky stojí něco. A stojí mnohem víc než jeho samotná výroba. Ano, až se to zaplatí, tak můžou klidně ty procesory prodávat za těch 150$, ale nejprve se to musí zaplatit. A HEDT a servery jsou nejvýdělečnější segment trhu. Proto dává smysl jít primárně servery.

     A jak jsem psal, v mainstreamu je problém cena desek. Nikoliv procesorů. Je hezké, že je teď 7600X místo za 8890kč jen za 7300kč.
     Ale pořád je nejlevnější deska za 4800kč. A zbytek je výrazně dražší. 6700+. Pokud chceš aspoň trochu kvalitní desku, tak musíš jít do desky, co je drahá jako ten procesor samotný.
     Nevypadá to hezky. Procesor za 7300 a deska za 7000 …

     Bohužel ty desky jsou dělaný na to, aby vydržely aj 9000 generaci ryzenů. Nebo ne, není to bohužel, ale je problém v tom, že jak jsou kvalitní, tak prostě musí dát hodně vysokou cenu, protože by za am5 neprodali 2-3 desky, jako u Intelu, ale většina lidí teď koupí jednu desku a výdrží jim 3 generace. Takže aby dohnali budoucí ztráty, tak museli zvýšit ceny. Ale na to lidi neslyší a štve je to, takže nechtějí Jít do AMD.

 2. S těmi deskami je to stejně ale mazec. Dyť desky pro AM4 začínají někde na 1500Kč… A když si chcete připlatit za špičku X570, dáte do 5 tisíc.

  Tady na AM5 se na 5 tisících teprve začíná a za špičku dáte i 3x tolik. A u intelu to není o moc lepší. Desky začínají na 6 tisících… (facepalm). I když tam je aspoň šance na slevnění s přicházejícími mainstreamovými čipsety. U AMD už to asi lepší nebude.

   • Zubik1000CZ, tohle není na tebe, který to zjevně chápe, jen reakce umístěná ke tvému příspěvku na pár místních ukňučenců
    MB je nejen “zástrčka” pro CPU, ale i pro spoustu dalších komponent včetně jejich netriviálních propojení, čipset a řadiče, správa napájení, mechanicky i tepelně namáhaná placka, která navíc v případě AMD má vydržet 3 generace CPU. Nezmínil jsem ještě například i SW výbavu pro nastavení nejrůznějších částí s UI – BIOS.
    I když bych také rád MB pokud možno zadarmo, tak nechápu kňučení lidí, co dají 7000,- za CPU a MB za 5000,- je pro ně nepřijatelná investice a to ještě v době, kdy MB obsahuje složitější socket na CPU a PCIe 5.0.

    • Pes je zakopán jinde
     – desky jsou dražší kvůli implementaci PCIe 5.0
     – PCIe 5.0 nemá v desktopu zatim moc smysluplného použití (*)
     – u AM5 navíc pouze s DDR-5, které ještě pořád mají status (a cenu) novinky
     Tak se nedivte, že lidem se nechce připlácet za něco, co jim nedává a dohledne době nebude dávat přínos.

     • Však já se nedivím, já také nemám AM5 a jestli budu pořizovat, tak neX procesor s pořádnou deskou (na MB fakt šetřit nehodlám). AM4 mi vydržela 3 generace, s připojením, napájením, updaty nebo snad nafouklými kondíky jsem neměl problém, protože jsem tehdy nekupoval levný kšunt. Tím nechci říct, že levné vždy znamená špatné a drahé vždy dobré. Jen je třeba si uvědomit, že kvalitnější materiály, precizní provedení, masivní testování, certifikace a podpora si holt nárokují logicky vyšší cenu. AM5 desky jsou narvané novinkami a výroba je dražší, než u AM4 MB. Samozřejmě je to také “novinka”, která si s sebou nese prémiový příplatek.

    • PCIe 5.0 u GPU je nepodstatná, dokud nezačnete ořezávat počet linek pod 8
     PCIe 5.0 u NVME už lze nasadit. Možná to má i nějaký přínos viditelný i jinde než v Benchmarku. S tím jak roste počet bitů zaznamenaných do jedné buňky (SLC->MLC->TLC->PLC-> …) jeho význam klesá.
     Intel to původně nenabízel (pouze 16x PCIe 5.0 pro GPU), tak výrobci desek dělají růzené (a hrůzné) vifikundace aby dostali alespoň jedno NVME na PCIe 5.0 (a ořežou tak GPU na 8x)