Slibovaný správce stahování a anonymita v oknech. Stáhněte si Firefox 20

0

Firefox 20: předělaná správa stahování

Včera byl pro Mozillu významný den. Když pomineme patnáctileté výročí existence, které bylo v neziskové organizaci rovněž na pořadu dne, vydala také jubilejní Firefox 20. Číslovka sama o sobě příliš neznamená, zvlášť když se číslování žene kupředu takovýmhle tempem, důležitý je ale obsah poslední verze. Vývojáři konečně odladili nového Správce stahování. Slibovali nám ho několik měsíců, neřku-li let. Neotevírá se v samostatném okně, nyní se presentuje jako integrovaná součást hlavního okna.

Tip: Firefox 19 odstartoval. Láká na integrovanou čtečku PDF a rychlejší spuštění

Ikona v nástrojové liště napovídá, kolik času zbývá do konce stahování. Seznam stahování vypadá elegantně, současně s ním budete produktivnější. Klepnutím na tlačítko otevřete umístění souboru, přenosy lze nadále pozastavovat.

Druhé vylepšení ocení ti, kteří aspoň příležitostně přechází do režimu anonymního prohlížení. Tehdy si prohlížeč nepamatuje hesla, historii ani cookies, jež relace vyprodukovala. Stávající systém byl pro většinu uživatelů nepohodlný. Při přechodu se totiž stávající relace uložila a ukončila. Od teď si ale můžete otevřít anonymní okno, takže vaše stávající relace zůstane nadále otevřená.

V neposlední řadě můžete ukončit běh zásuvných modulů, jež zamrzly. Restartování celého prohlížeče tím pádem odpadá. Kromě toho vývojáři opět provedli pár úprav, díky kterým by celá aplikace měla běžet ještě svižněji než doposud. Prohlížeč stáhnete z Firefox.com.

15 let s Mozillou

31. března Mozilla oficiálně oslavila patnáctileté výročí. Jednu a půl dekády vývojáři zlepšují web, aby byl lepším místem pro všechny. Firefox 1.0, který zaznamenal větší ohlas, byl vydán až v roce 2004. Do té doby Mozilla vyvíjela nabobtnalé řešení Mozilla Suite, jež kombinovalo prohlížeč, e-mailový klient, klient pro IRC a editor webových stránek dohromady. Duchovní nástupce se nazývá SeaMonkey a je nadále aktivně vyvíjen. Před 15 lety vývojáři vzali zdrojové kódy Netscapu a začali na nich stavět.

 

Byl to právě Firefox, který si začal získávat oblibu nespokojených uživatelů. Po roce 2000 světu vládl Internet Explorer 6. Ten nerespektoval webové standardy, razil si svou vlastní cestu. Microsoft se tehdy nechal slyšet, že nemá cenu webový prohlížeč dále vyvíjet. To byla jeho osudová chyba. Microsoft si ji uvědomil, byť pozdě.

Při příležitosti letošního výročí Mozille poslal dort s přáním. Výměna cukroví probíhá mezi dvěma týmy již roky. Vývojáři si obvykle vzájemně přejí k vydání nové verze prohlížeče. Co nezisková organizace zkrátila vývojový cyklus na šest týdnů, příval dortů z Redmondu ustal. Přesto na sebe rivalové nezapomínají úplně.

Zdroj: The Mozilla Blog | Mitchell’s Blog

Ohodnoťte tento článek!