Slovenská vláda používá většinou zastaralá Windows XP, někdy i Windows 2000

0

Zajímavý report přinesl server DSL.sk. Podle něj se jistý Štefan Szilva nespokojil s tím, jaké údaje o verzích softwaru zveřejnila vláda na Slovensku. Proto oslovil ministerstva a jiné orgány, aby se dozvěděl něco o stavu počítačů. Je jasné, že se mu těžko mohlo podařit získat všechna data, včetně detailů, alespoň ukázku o stavu výpočetní techniky nicméně nyní máme. Celkem obdržel alespoň základní údaje o více než 25 000 počítačů v jedenácti různých odděleních.

To, co se dozvěděl, se místy rozchází s počty strojů, o nichž hovoří ministerstvo. Nezabíhejme do zbytečných podrobností a zaměřme se na to důležité. Najevo vyšlo, že slovenská vláda obecně používá zastaralá softwarová řešení. Na 76,4 % strojů v úřadech, které byly ochotné sdělit panu Szilvovi příslušné informace, ještě běží Windows XP. Jedenáct let starý operační systém vládne, což je na pováženou, vzhledem k tomu, že jeho podpora skončí zhruba za rok a čtvrt.

To není všechno, na 2,1 % analyzovaných počítačů dokonce běží Windows 2000. Sice hovoříme o vcelku zanedbatelném procentu, jenže tento systém je ještě starší než Ikspéčka a již několik let se u Microsoftu nachází na seznamu nepodporovaných produktů. Že jde o zastaralé softwarové řešení, netřeba dále zdůrazňovat. Úřady se prakticky úplně vyhnuly nákupu počítačů s Windows Vista, jejich podíl se nyní pohybuje pod jedním procentem. Tři roky stará, přesto stále moderní Windows 7 naleznete na 20,9 % počítačů.

 

Trochu úsměvně původní dodatek o Windows 8. S tímto čerstvým operačním systémem mají úřady na Slovenku jen jeden počítač. Tato čísla neberme jako nejpřesnější zdroj informací, neboť další desítky tisíc počítačů nebyly zhodnoceny. O něco lépe vypadají výsledky průzkumu kancelářské sady Office. Office 2003 sice nepatří k nejnovějším, ale jeho podíl činí relativně rozumných 50,2 %. V závěsu za ním se drží Office 2010 s 29 %. Office 2007 okupují 17,6 % počítačů a Office XP pak 3,2 %.

Můžete namítnout, že na používání Windows XP není nic špatného. U větších organizací ale migrace na novější platformu probíhá déle než u jednotlivce, který si prostě koupí nový počítač nic moc neřeší. A především, slovenská vláda schytala kritiku za to, že nevyužívá službu, již si platí. Za každý počítač dává ročně asi 200 eur (cca 5 000 Kč), aby daný stroj mohl používat nejnovější verze softwarů od Microsoftu. Spadají sem Windows, Office a další produkty.

Očividně ale tyto peníze létají oknem ven, aniž by se stav techniky průběžně zlepšoval. Počítače se Windows 2000 působí doslova jako špatný vtip, jejich počet by neměl překročit nulu. Bude zajímavé, jak se vláda na poslední chvíli popere s opuštěním dosluhujících Windows XP. Jejich podpora bude po několika odkladech definitivně ukončena 8. dubna 2014. Smlouva Microsoft Enterprise Agreement se prý vztahuje na asi 82 300 počítačů. Vláda na Slovenku tak ročně zaplatí kolem 16 460 000 eur.

Deset z jedenácti organizací dokonce ani nevyužívá licence pro používání komunikační služby Lync. (Poslední organizace údaj vůbec neuvedla.) Jedná se o neuvěřitelné plýtvání penězi?

Zdroj: DSL.sk via Softpedia

Ohodnoťte tento článek!