Na Slovensku může posílit čtvrtý operátor nebo také přijít pátý

0

Evropská komise před třemi lety přijala plán, že do roku 2020 odebere část frekvencí televizím a rozdělí je operátorům na rozvoj vysokorychlostního mobilního internetu. V Evropě od té doby probíhají nebo se chystají aukce k přerozdělení pásma 700 MHz. V Česku čerstvě skončila veřejná konzultace k podmínkám dražby, v níž ČTÚ vyhradilo a uhájilo zvýhodněnou pozici pro čtvrtého operátora.

U východních sousedů již čtvrtého mají. Společnost Swan provozuje již čtvrtým rokem mobilní síť pod značkou 4ka a za tu dobu získala přes 600 000 zákazníků. Oproti konkurenci je ale stále v nevýhodě, protože vysílá jen v pásmech 1800 a 3700 MHz. V tom prvním sice má 2G (GSM) i LTE, ale pokrývá jen 75 % populace a velká část území je a bude bez signálu, protože s takovou frekvencí se odlehlá místa pokrývají těžce (draze). 4ka se tak spoléhá na národní roaming, díky kterému mohou její zákazníci přistupovat k síti Orange.

Čtvrtý, možná i pátý operátor

Pro 4ku ale svítá naděje. Také slovenský telekomunikační úřad se připravuje na dražbu frekvencí a to hned ve čtyřech pásmech. Úřad chce rozdělit spektra 700 MHz a 1500 MHz (u nás se pro mobily ještě nevyužívá) a zbytky pásem 900 a 1800 MHz, konkrétně:

  • 700 MHz: celková šířka 2× 30 MHz
  • 900 MHz: celková šířka 2× 4 MHz
  • 1500 MHz: celková šířka 90 MHz
  • 1800 MHz: celková šířka 2× 9 MHz

4ka by ziskem devítistovky mohla spustit celorepublikové 2G a odpoutat se od národního roamingu. Je ale také šance, že by mohl vstoupit pátý operátor, frekvencí na poskytování 2G, LTE i 5G by měl relativně dost.

Úřad navrhl čtyři různé varianty podmínek rozdělení aukčních bloků a nastavení spektrálních limitů. Ve třech z nich počítá s vyhrazeným blokem 2× 10 MHz v pásmu 700 MHz pro operátory, kteří ještě nemají příděly v pásmech pod 1 GHz. Tj. všichni kromě Telekomu, O2 a Orange. A ve třech má také nastavený limit tak, aby žádný ze zmíněné trojky nedosáhly na zbytky devítistovky. Kterou z možností ale vybere, budeme vědět až po veřejné konzultaci.

Zdroj: via Živé.sk

Ohodnoťte tento článek!