Slovenský Orange ukazuje mobilní internet, na jaký čeští operátoři nemají koule

0

Stejně jako čeští, tak i slovenští mobilní operátoři postupně odhalují, jak budou vypadat jejich chystané sítě LTE. A tamní operátor Orange tento týden oznámil novinky, na které náš T-Mobile, O2 ani Vodafone nemají odvahu.

LTE rychlejší a dostupnější i přes náročnější podmínky

Už nyní jeho LTE běží ve třech největších městech (Bratislava, Košice, Banská Bystrica) a sítí o rychlosti 150/50 Mb/s pokrývá 15 % populace. U nás tuto rychlost operátoři teprve testují na několika vysílačích. Orange k tomu navíc využívá „horších“ frekvencí 2600 MHz, se kterými se hůře pokrývá. Čeští operátoři je také mají, ale zatím je vůbec nevyužili, zbaběle pokrývají přes rozšířenější pásma 800 a 1800 MHz.

Venkovní pokrytí 3G (HSPA 21) od Orange
Venkovní pokrytí 3G (HSPA 21) od Orange

Orange chce dále rozšiřovat také 3G sítě. Už nyní pokrývá 85 % populace (HSPA 21) a 60 % populace má k dispozici i rychlejší nadstavbu HSPA+ 42. Stejné pokrytí uvádí i český T-Mobile (ostatní jsou daleko vzadu), ale HSPA+ 42 má jen ve 20 městech.

Po vyčerpání dat rychlost 128 kb/s

Orange kromě rozšíření sítě zdvojnásobil měsíční datový limit u hlasových tarifů a dvou nejvyšších programů mobilního internetu. Co je však zajímavější, zrychlil také síť po vyčerpání FUP. Doteď operátor zpomaloval na 64/64 kb/s, nově to bude 128/128 kb/s. Za poplatek 1 euro (27 Kč) lze navíc rychlost na měsíc zvýšit na 256 kb/s, za 3 eura na 768 kb/s.

To se nedá srovnat s českými tarify. O2 zpomaluje na 64/32 kb/s (jak v které zóně), T-Mobile u mobilního internetu má rovněž 64/32 kb/s, ale Vodafone se drží ubohých 20/20 kb/s.

 

Sdílený internet

T-Mobile u nás letos jako první uvedl tzv. sdílený internet. Za 99 Kč si můžete platit druhou datovou SIM kartu, která bude sdílet datový tarif s hlavní SIM v telefonu. Ta extra se bude hodit do tabletu nebo notebooku.

Orange má totéž za 3 eura (82 Kč), ale data lze sdílet s až třemi lidmi, a to nejen na datové kartě, ale i běžné SIM, se kterou můžete volat a psát.

Zdroj: Orange

Ohodnoťte tento článek!