Slovenský Swan startuje odvážně: LTE se 100 GB jen za 140 Kč na měsíc

0

V pátek na sousedním Slovensku spustil komerční provoz nový mobilní operátor. Swan loni vydražil blok 2 × 15 MHz v pásmu 1800 MHz a s tímto základem chtěl spustit síť, která by konkurovala tamnímu O2, Orange a Slovak Telekomu.

LTE zatím bez hlasu a textovek

To, co v pátek Swan spustil, ale ještě s velkou trojkou soupeřit nemůže. Swan má aktuálně vysílače v 50 městech a pokrývá jen 30 % populace. A protože na Slovensku ještě nefunguje národní roaming (operátoři se mu stále brání), Swan svou síť prozatím nabízí jako alternativu k pevným internetovým přípojkám. LTE je určeno pouze pro datový provoz, hlas ani SMS/MMS v síti ještě nefungují. (Přes VoLTE to ale jednou bude možné.)

Slovenský Swan pokrývá 50 měst
Slovenský Swan pokrývá 50 měst

Pokrytá města: Bánovce nad Bebravou, Banská Bystrica, Beluša, Bratislava, Brezno, Bytča, Dubnica nad Váhom, Dunajská Streda, Handlová, Hlohovec, Kežmarok, Kolárovo, Komárno, Košice, Levice, Liptovský Mikuláš, Malacky, Martin, Modra, Moldava nad Bodvou, Námestovo, Nitra, Nové Mesto nad Váhom, Nové Zámky, Partizánske, Pezinok, Piešťany, Poprad, Prešov, Prievidza, Púchov, Revúca, Ružomberok, Sabinov, Šaľa, Senec, Sereď, Šintava, Snina, Stupava, Šurany, Trenčín, Trnava, Veľký Krtíš, Veľký Meder, Vranov nad Topľou, Želiezovce, Žilina, Zlaté Moravce, Zvolen.

100 GB za pět eur

Služba je zcela bez závazků. Jednorázový zřizovací poplatek činí 5 eur (136 Kč), 5 eur stojí také měsíční paušál, v rámci jehož může uživatel „bez omezení“ prosurfovat 100 GB, po překročení limitu klesne rychlost na stále výborných 1/1 Mb/s. Základní rychlost je 50/10 Mb/s.

Proč ty uvozovky? Limit 100 GB neplatí pro všechna data. Video streaming má vlastní 10GB strop. Video přitom neumí využít plnou rychlost, ale od začátku je omezeno na 2 Mb/s. P2P sítě a VoIP služby jsou vždy přiškrceny na 1 Mb/s. Škoda je to především u videa, 2 Mb/s se hodí nanejvýš na 720p z YouTubu.

 

Uživatelé mohou k připojení do sítě používat vlastní modemy nebo si koupit Huawei 3372 přímo od Swanu, a to za 65 eur (1800 Kč). Paušál za 5 eur platí jen do konce roku, pak nejspíš přijde zdražení, ale operátor zatím ani nenaznačuje o kolik. O tom rozhodne obchodní úspěch.

Naděje i pro Česko

Situace na Slovensku je analogií té naší. Tři oligopolní operátoři a místo pro dalšího. ČTÚ letos rozjede novou aukci, ve které bude chtít prodat frekvence v pásmu 1800 MHz (2 × 15,8 MHz) a 2600 MHz (2 × 10 MHz a 1 × 50 MHz). Český „Swan“ by tak mohl přijít k více frekvencím, byť kmitočty 2600 MHz jsou vhodné jen do nejhustěji osídlených měst.

Dražené bloky 

V Česku se také můžeme poučit z čerstvých zkušeností ze Slovenska. V podmínkách poslední aukce bylo, že všichni dražitelé budou souhlasit s národním roamingem. Ten je potřeba pro nového operátora, než vystaví vlastní mobilní síť. ČTÚ by mohl zatlačit na T-Mobile, O2 a Vodafone, aby roaming nováčkům otevřely co nejrychleji.

Za metropolitní datovou síť, jakou spustil slovenský Swan, bychom sice také byli rádi, ale ještě raději bychom viděli novou dravou konkurenci i ve službách pro volání a SMS. Nabízet tohle jen v pár městech by byla sebevražda. Bez národního roamingu to nepůjde.

Čtěte také:

Zdroj: Swan

Ohodnoťte tento článek!