Smart File Advisor: neznámé soubory už nikdy více

0

Když narazíte na soubor pro vás dosud neznámého typu, který se vám navíc nedaří žádným dostupným programem spustit nebo otevřít, můžete sáhnout po několika řešeních podporovaných přímo ve Windows. Pakliže jste si jisti, že aplikace potřebná pro otevření souboru se někde v systému nachází, můžete ji zkusit najít a se souborem asociovat. Jak na to se dočtete v jednom ze starších článků – návod pro Windows XP a Windows Vista najdete zde, pro Windows 7 na této adrese.

Nemáte-li vůbec žádnou představu o daném souborovém typu, můžete si nechat poradit on-line nápovědou. Na stránkách Microsoftu se pro konkrétní příponu dočtete něco málo podporovaných aplikacích, případně o jejím vzniku, vývoji a používání.

FileFacts – fakta o souborech, jaké vás jen napadnou

Pakliže hledáte sofistikovanějšího souborového poradce, můžete zabrousit na aplikaci Smart File Advisor – ke stažení zde.

Tento malý účelový program se v rámci instalace integruje do vašeho systému tak, že pokud si s nějakým souborem nevíte rady (tj. nemáte dostatek informací vedoucích k jeho spuštění), okno Smart File Advisoru nahradí klasické nápovědové okno Windows a nabídne vám řešení.

Dialogové okno, které vám Advisor nabídne – automaticky poté, co systém nenajde relevantní program, který by byl schopen soubor otevřít – stále umožňuje využít výše zmíněné podpory Windows. Chcete-li tak učinit, zvolte možnost Use Windows to manager this file. V opačném případě (tedy možnost Search FileFacts.net atd.) budete spojeni s internetovou databází FileFacts.net, která vám nabídne nejvhodnější datové tipy podle informací o souboru.

Můžete dokonce zaškrtnout volbu, při níž bude do vyhledávání zahrnuto i prvních dvacet bajtů souboru. To může být užitečné v případě, že přípona neodpovídá skutečnému datovému typu.

Pakliže bude odeslaný vzorek souhlasit s nějakým záznamem v databázi, zobrazí se vám seznam příslušných souborových typů včetně stručného popisu.

Kliknutím na odkaz More information se pak přesunete do detailního pohledu na jeden datový typ včetně doporučení aplikací, kterými jej lze otevřít.

Kontrolní součty pro zachování integrity

Smart File Advisor do kontextového menu souborů přidává novou položku nazvanou Checksum. Pokud se ji rozhodnete využít, obdržíte informaci o kontrolním součtu a výstupu hashovacích funkcí, které můžete využít pro kontrolu integrity stažených nebo posílaných dat.

Samotný web FileFacts.net můžete samozřejmě využít pro vlastní investigativní pátrání po neznámých příponách. K dispozici je jak abecední rejstřík přípon, tak kategorizace podle příslušných funkcí jednotlivých typů. Pod Video Files najdete seznam všech typů spojených s video záznamem, pod heslem Game Files pak například speciální formát pro ukládání informací ve hře Call of Duty nebo World of Warcraft.

Ohodnoťte tento článek!