Smart Installer Pack: pomocník při reinstalaci počítače

0

Postupem času jsem se dopracoval k závěru, že čím je člověk starší, tím méně jej baví přeinstalovávat počítač. Ano, kouzlo čerstvé instalace Windows a ta neuvěřitelná rychlost (na chvíli) mají něco do sebe. Ovšem v momentě, kdy člověk začne počítač používat především na práci, snaží se zdržování kvůli reinstalaci operačního systému co nejvíce vyhýbat.

Možná i to je jedním z důvodů, proč vznikají prográmky jako je Smart Installer Pack, který vám dnes představím. Tato užitečná pomůcka slouží k rychlé instalaci několika oblíbených programů. Pro vás to znamená konec hledání a stahování instalátorů, vše najdete pohromadě v jednom balíčku.

Autorun bez cédéčka

Když si koupíte nějaký počítačový časopis, najdete u něj zpravidla CD nebo DVD přílohu plnou nejrůznějších programů. Ovládací program cédéčka, autorun, v tomto případě slouží jako prostředí pro jednoduché spouštění instalátorů bez nutnosti jejich hledání ve struktuře média.

Smart Installer Pack funguje podobně. Rozdíl je v tom, že si jej stáhnete z internetu a žádné CD/DVD k němu nepotřebujete. Po spuštění dojde k rozbalení souborů do dočasné složky a prostředí Smart Installer Packu se zobrazí v celoobrazovkovém režimu. Ničeho se nelekejte a klepněte na tlačítko Go pro pokračování na výběr softwaru.

Výběr programů k instalaci

Jakmile se dostanete k seznamu programů, můžete si vybírat ve třech skupinách. Přepínání je prosté – stačí klepnout na jedno z čísel na levé straně. Čtvrté políčko obsahuje informace o tom, jakým způsobem můžete poskytnout dotaci autorovi programu.

Co mi trochu vadí, je skutečnost, že obsah těchto tří skupin programů je poněkud nelogicky rozdělen. Alespoň jsem nic společného mezi Skypem a Winampem nenašel. Co tedy Smart Installer Pack obsahuje a nabízí?

V první skupině najdete komunikátory Yahoo Messenger a Skype, doplňky na plochu Yahoo Widgets (dříve Konfabulator), prohlížeč Země Google Earth, přehrávač Winamp, webový prohlížeč Firefox, stahovač BitTorrent a upozorňovač na novou poštu Gmail Notifier.

Skupina číslo dvě nabízí aplikaci Rocket Dock, balíček kodeků, Adobe Flash Player, přehrávač Apple QuickTime, knihovny Javy, prohlížeč PDF Adobe Reader, komprimátor WinRar a kancelářský balík OpenOffice.org.

Poslední skupina nabízí virtuální mechaniky Daemon Tools, poštovního klienta Thunderbird, grafický editor GIMP, prohlížeč a správce fotek Picasa, Avira Antivirus, webový prohlížeč Google Chrome, čistič počítače CCleaner a přehrávač KMPlayer.

Docela slušná zásoba programů, která však postrádá trochu ucelenější zaměření. Co se týče samotné instalace, ta se ničím neliší od toho, když byste instalátory spustili samostatně. Možná by nebylo na škodu, kdyby autor do příště zapracoval na tom, aby instalace probíhaly bez zásahu uživatele a na pozadí. Ne vždy je to samozřejmě možné, ale řada instalátorů to dovede.

Ne vše je dokonalé

Program má samozřejmě i jisté nevýhody. Momentálně totiž obsahuje pevně daný software a neumožňuje vám přidat další programy. Na druhou stranu výběr programů zahrnutých ve Smart Installer Packu je povedený a myslím si, že se trefí do potřeb mnoha uživatelů. Souhlasíte nebo ne? Máte nějaké další tipy, jak systém po reinstalaci co nejrychleji vybavit potřebným softwarem?

Alternativami k tomuto softwaru jsou méně pěkně vypadající InstallPad nebo AppSnap, které sice neobsahují instalátory ve svém balíčku, ale dovedou je na jednou kliknutí stáhnout z internetu.

Pokud nechcete instalovat nový software, ale hledáte něco pro jednoduchou aktualizaci toho stávajícího, pak vás bude zajímat článek UpdateStar a Secunia PSI: aktualizace softwaru dvakrát jinak.

Ohodnoťte tento článek!