Chtěli jste smartphone s více tlačítky? PinePhone umožňuje fyzicky vypnout kameru, mikrofon i sítě

4
pinephone 10
pinephone
-
Zdroj: Android Police

PinePhone je unikátní smartphone pro hardwarové nadšence. Za 150 dolarů jej vyrábí a prodává společnost Pine64, která staví podobná zařízení už několik let. Chcete telefon, který má pod krytem fyzická tlačítka na vypnutí Wi-Fi, mobilních dat či přední kamery? Případně bootovat z paměťové karty?

Takový telefon tu dlouho nebyl. Všichni vyrábějí jen placky s displejem a až na občasnou hardwarovou spoušť fotoaparátu (hlavně u Sony) jste odkázáni na dotykový displej. A restrikce Androidu, který už není tak otevřený, jako byl na svém začátku.

Z bezpečnostních důvodů je to možná dobře (jak pro koho), ale telefon nemáte ani zdaleka pod svou kontrolou. PinePhone běží na Linuxu a rozhodně se ho nemusí bát vlajkové lodě. Čtyřjádrový Allwinner A64 a 2 GB operační paměti odpovídají deset let starým smartphonům. Jeho výkon je ještě o něco nižší než současné nejlevnější telefony. Kamera má jen 5 Mpx a ta přední pouze 2 Mpx.

Tenhle telefon není pro každého

Jenže funguje, má LTE a telefonovat s ním můžete také. Má výměnný 2800mAh akumulátor kompatibilní se Samsungem Galaxy J7. Displej typu IPS s poměrem stran 18:9 a rozlišením 1440 × 720 px je velký 5,95″ (ale schází mu oleofobní vrstva proti otiskům prstů). Nabíjecí konektor USB-C doplňuje sluchátkový jack, Wi-Fi je zde jen pomalé 802.11n, Bluetooth 4.0 také není k chlubení. A 16GB úložiště už vůbec ne. Kompletní specifikace najdete na webu.

pinephone 4
Výměnný akumulátor, přepínače vpravo nahoře (obrázek: Android Police)

Tento telefon není pro masy. Tvůrci jej chtějí rozšířit mezi technologickou komunitu, což by při dalším vývoji mohlo pomoci nejvíce. Nasadili proto raději nízkou cenu 150 dolarů a předem varují, že případný vadný pixel na displeji není důvodem k reklamaci.

Líbí se vám PinePhone?

Když z telefonu sundáte zadní plastový kryt, můžete snadno vyměnit akumulátor, vložit microSIM (ano, ten větší formát, takže budete potřebovat redukci) či paměťovou kartu microSD. Ta bude potřeba, neboť 16 GB vnitřní paměti se zaplní velmi brzy.

PinePhone
PinePhone

Na telefonu není Android, ale běží na Linuxu. Dostanete jej s předinstalovanou upravenou distribucí, přičemž ji můžete změnit za jinou. Aktuálně existuje 17 fungujících distribucí Linuxu, které si pro tento telefon můžete stáhnout. A funguje to i tak, že ji nahrajete na kartu microSD, vložíte do telefonu a bootujete přímo z ní. Některé distribuce umožní i fungování s účtem Googlu. Nainstalovat můžete tyto distribuce:

 • postmarketOS
 • Ubuntu Touch (UBports)
 • Mobian
 • SailfishOS
 • PureOS
 • Fedora
 • Arch Linux ARM
 • Manjaro ARM
 • Maemo Leste
 • Nemo Mobile
 • KDE Neon
 • NixOS
 • LuneOS
 • Sxmo
 • openSUSE
 • AVMultiPhone
 • GloD

Hlavně je zde ale vypínač šesti komponent. Pomoci tenkého šroubováku můžete zakázat a opět povolit modem (mobilní data), Wi-Fi, mikrofon, přední a zadní kameru a sluchátkový jack. Ideální pro lidi, kteří si přední kameru běžně přelepují páskou. Softwarové přepínače těchto funkcí totiž nemusí být stoprocentně bezpečné, zatímco fyzické odpojení ano.

zdroj: Android Police

Chtěli jste smartphone s více tlačítky? PinePhone umožňuje fyzicky vypnout kameru, mikrofon i sítě
Ohodnoťte tento článek!
4.7 (94.29%) 14 hlasů

4 KOMENTÁŘE

 1. Chvili jsem o nem uvazoval, kdyz jsem zahledl Maemo tak na me dychl zavan nostalgie z N900, byt to v podobnem stylu s HW klavesnici, tak do nej jdu, ale mit jen dalsi dotykac na hrani mi prijde zbytecny … skoda, byt to takova novejsi N900 tak jim ruce utrhnu.

 2. 2010 a RAM: Xperia X10 – 384MB RAM, Samsung Galaxy S – 512MB, HTC Nexus One – 512MB, LG Optimus Q – 512MB. I vlajky 2012 měly 1GB RAM. 2GB měly až vlajky 2013/2014. Čtyřjádro v roce 2010 by byla senzace. Ani jeden z vyjmenovaných telefonů neměl ani dvě jádra, ty prvně přišly o rok později a první čtyřjádra mělo tuším HTC se svým Sensation XL v roce 2012.

  K telefonu: nedokážu si představit, kdo rozumný si to koupí na používání jako telefon. Pro volání a psaní zpráv stačí cokoli do 5 palců z posledních 8 let, drtivá většina těch telefonů má i LTE, takže i pro nouzové hledání na internetu jsou pužitelné. Ale tahle přerostlá zrůda? Pro fyzické vypnutí je spohlivé leda odpájet patřičné součástky, ani HW vypínač nemusí být skutečně HW vypínač, ale jak stojí v nadpisu, tak tlačítko. Pokud nechci wifi apod., tak mám telefon bez ní (hloupý, starý nebo si wifi bizarně odpájím většinou spolu s bluetooth a jinými čipy). Že jako po třeba měsíci si vzpomenu na wifi, protože jí budu potřebovat, a kvůli tomu budu vždy nosit v peněžence šroubovák a rozebírat telefon? To je skutečně super řešení. Čekal jsem při čtění nadpisu ve čtečce něco inteligentního například se sadou malých přepínačů na boku, to bych bral (stav je vidět fyzicky hned, není nutné zapínat displej a hledat nastavení). Takto to nedává nejmenší smysl.

  Celkově tahle paranoia ze sledování a využívání produkovaných dat proti uživateli je vtipná. Kdo by ten data mining jako dělal z těch petabajtů dat od všech? My ty služby chtěli, před 20 lety o něčem podobném všichni v IT světě snili a teď se toho jakože hrozně bojí. Technologie se má používat (když už tu je) a mám řešit, co jí hodlám vše svěřit za data, ne se jí bránit za každou cenu podobnými nesmysly. Lidi se hrozně bojí, že je telefon nahrává mikrofonem, kamerou, sleduje i s vypnutou polohou, ale klidně si nahrávají všechny fotky sebe sama i celé rodiny na Google Disk (samozřejmě opatřené GPS údaji) a ještě si nechají výpočetními algoritmy lidi označit, aby měli jednodušší hledání fotek s konkrétním člověkem? To trochu nedává smysl. Ale to by bylo na celé knihy filozofických úvah.

 3. Tohle je telefon pro vývojáře, ne pro uživatele a uživatelky. Konečně je k dispozici docela slušně zdokumentovaná HW platforma na vývoj linuxové distribuce pro mobily.
  Až bude použitelný linux na mobilních zařízeních, tak se můžou začít dělat komunikátory jako Astro slide, který bohužel zabili Mediatekem, takže to nikdy nebude mít pořádnou podporu v mainlinu.