Smartphony Lumia jsou mrtvé, naznačují výsledky Microsoftu

9
Microsoft Lumia 950
Microsoft Lumia 950

Redmondští zveřejnily finanční výsledky za poslední čtvrtletí (pro Microsoft to byl třetí kvartál fiskálního roku 2017), z nichž vyčnívá jedno zajímavé číslo. Tržby z mobilů se propadly o 730 milionů dolarů. Microsoft neřekl z kolika nebo na kolik, ale Andy Weir z Neowinu dohledal historické souvislosti.

Microsoft publikoval absolutní čísla naposledy před dvěma lety, tehdy tvrdil, že mobily utržily 1397 milionů dolarů. Rok nato klesl tržby o 662 milionů, tedy na 735 milionů. Jestliže teď ubylo dalších 730 milionů, od ledna do března Microsoft prodal mobily jen za 5 milionů dolarů. To je konec. Firma se zbavila divize hloupých telefonů, Lumie už více než rok nevyvíjí. Mobilní verze Windows 10 je stále živá a s ní i naděje, že jednou přijde bájný Surface Phone.

S hospodařením jinak Microsoft může být spokojený. Během čtvrtletí utržil 22 miliard dolarů (8% meziroční nárůst) a skončil s čistým ziskem 4,8 miliardy (28% růst).

Výběr dílčích výsledků:

 • Office pro firmy zaznamenal 7% nárůst tržeb, Office 365 dokonce 45%.
 • Office pro spotřebitele si polepšil o 15 % a Office 365 má již 26,2 milionu předplatitelů.
 • Serverové a cloudové produkty hlásí 15% růst, Azure 93 %.
 • Tržby Windows OEM posílily o 5 %.
 • Produkty Surface klesly o 26 %.
 • Herní byznys si polepšil o 4 %, Microsoft má 52 milionů předplatitelů Xbox Live.
 • LinkedIn utržil 975 milionů, ale prodělal 386 milionů.
Ohodnoťte tento článek!

9 KOMENTÁŘE

  • No, nadela v tom myslím nejede, to je právě ten co má na svědomí úpadek Microsoftu jako celku, ale jinak je to tak jak říkáš a není na tom nic nepochopitélného. Je úplně normální vykašlat se na něco co nikdo nechce a věnovat se tomu co je nezbytné, tak je to v každé normální fungující společnosti. Výsledkem je například Windows 10 Creators, což je první použitelná „edice“ Windows 10 za skoro dva roky. Kdyby se věnovali nesmyslu typu NOKIA s WP, tak čekáme ještě sto let …

   • Windows Mobile ale chce hodne lidi. Vzdyt v Evrope mel 15% podil a pred zariznutim Lumii rostl. A to same treba v Indii, Brazilii (oboji velke trhy), ale i v jinych castech sveta. Jasne, v USA se jim moc nedarilo (cca 5%), ale to neni vsechno. Staci se podivat treba na platformu Microsoftu pro skoly – v USA se v teto oblasti docela dari Chromebookum (i kdyz maji stale maly podil a mimo skolstvi jsou prakticky na 0%), ale ve zbytku sveta vede Microsoft nad Googlem s DRTIVOU prevahou (mluvime tu o 2/3 trhu pro Microsoft). Ma to znamenat, ze by se na to mel MS vykaslat? To pochybuju.

    Osobne si myslim, ze Surface Phone prijde a prijde brzo, protoze tak s odpustenim dementni nemuze byt nikdo, aby ignoroval mobilni segment. Je ale take mozne, ze MS smeruje naprosto veskere zdroje do rozsirene reality, kde ma obrovsky naskok pred konkurenci. To by mohl byt i duvod, pro ostatni Surface zarizeni mela spis jen refreshe, nez skutecne nove verze – vetsina inzenyru muze pracovat prave na HoloLens.

    • Sorface Phone je IMHO jen pověst, těšínské jablíčko, vzdušný zámek, fata morgana. I kdyby teď MS hodil do placu super vybavené mobily za poloviční cenu, stejně by to už nikdo nekupoval. Nikdo by už Microsoftu nevěřil, že to za rok zase nezabije. Tak jaký Surface Phone?

  • Surface at jako tablety nebo bajne telefony zůstanou pro omezenou skupinu okolo bussines nebo nadšenců. Mrkvosoft pokud chtěl někdy prorazit, tak ta doba je pryc, pokud by nepřišel s necim hoooodne originálním. S 0% podílem na trhu, proto nikdo nebude vyvíjet. Kruh se uzavírá. .
   Skoda Nokie, škoda mobilního OS.

 1. Přídám si můj obvyklý komentář, mobilní segment jak HW tak OS měl na začátku dobrý potenciál,
  každý nespokojenec s Androidem (Když vyšel První Windows na mobily, tak levné China telefony se teprve rozjížděli a Samsungy, HTC a podobné nebyly uplně nejlevnější pokud chtěl člověk plynulost) či s cenami Applu, pošilhával po relativně svyžných a levných Nokiích, které s polovičním Hardwarem běhali naprosto plynule, nehledě na určitou odlišnost prostředí, která dával zajímavou alternativu k zavedeným hráčům trhu.

  Žel MS začal kormidlo točit doleva pak doprava, nahoru a zase doprava a nikdy už žádný nápad nedotáhl do konce, mobilním Windows, chybí tah na bránu, jeden směr kterého by se chytli jak uživatelé tak vývojáři.
  Android prostě vyšel dostatky nedostatky a nazdar, nedodělky hold v další verzi, do toho plus mínus zpětná kompatibilita aplikací, časem nabalil spoustu aplikací a tím i uživatelů, ovšem toto nebylo za den rok či měsíc jak by se to líbilo akcionářům MS, byl to vytrvalý vývoj jedním směrem s jistotou jak pro uživatele tak pro programátory.
  V současném stavu kdy MS neustále něco zavádí a za rok ruší není v mobilech MS zajímavá a spolehlivá platforma, když za půl roku zjistíte že polovina aplikací zmizela, kompatibilita není atdd…

  Na prvotní zájem a relativní úspěch prvním mobilů s Win bude MS těžko navazovat, jelikož nikdo už se nehrne do platormy která nedává žádnou jistotu že za půl roku bude ještě použitelná (Kde jsou dneska uživatelé Win RT přesně tam ……)

  • V podstatě souhlasím. WP7 byl nedodělek, ale MS to zabil s WP8, které byly nekompatibilní a ani nepodporovaly přechod starých WP7 telefonů. A tohle „s velkým úspěchem“ zopakoval při přechodu z WP8 na W10, což společně s nasráním vývojářů, kteří museli upravovat kód pro minoritní platformu stále dokola vedlo k úpadku. K tomu je třeba přičíst „nokiáckou“ komunikační strategii (amatérismus s tupostí) a jasný nezájem MS o vlastní platformu (viz Office a další MS aplikace pro tuto platformu).

   Přitom WP8 a W10 jsou/byly docela pouužitelný OS. Jen ta strategie vývoje stála za pendrek.

   • Prechod z WP8 na W10M tezko mohl nasrat vyvojare, protoze zpusob programovani aplikaci je tam temer totozny. Rozdilu je opravdu velmi malo – to rikam z vlastni zkusenosti. Navic aplikace napsane pro WP8 bezi na W10M.