Smartphony v Česku? Vládne Samsung, zato Sony, HTC nebo LG ustupují Číňanům

3
Samsung Galaxy S7
Samsung Galaxy S7

Agentura IDC zveřejnila část statistik týkající se dovozu smartphonů do České republiky. Za celý rok 2016 se do Česka dostalo 2,7 milionu chytrých telefonů, o 2,4 % více než v roce 2015.

Dominuje Samsung, kterému patří 30 % trhu. Bez dalších podrobností víme, že druhý je Huawei, těsně za ním Lenovo a čtvrtý pak Apple. Tradiční značky jako Sony, HTC, LG, Alcatel nebo Microsoft měly každá méně než 3 %. Spolu s Coolpadem, Xiaomi a firmou Zopo dodaly na trh jen 20 % z celkového počtu smartphonů.

Podle IDC mají 40 % prodejů smartphonů na svědomí mobilní operátoři. V posledním čtvrtletí 2016 bylo asi 80 % smartphonů vybaveno LTE, přičemž průměrná cena LTE smarpthonu meziročně klesla o 7,9 %. Absolutní hodnotu však IDC neuvádí.

Agentura pro srovnání uvádí také čísla na slovenském trhu. Tam se loni dodalo 1,3 milionu smartphonů. Vede Samsung s 30 %, za ním Lenovo, Huawei a Apple. Sony a další zmíněné společnosti mají ještě slabší podíl než v Česku. Operátoři na Slovensku prodají 70 % všech smartphonů.

Ohodnoťte tento článek!

3 KOMENTÁŘE