Šmírovací zákon prošel i Senátem. O uchovávání údajů teď rozhodne prezident

0

Před měsícem „šmírovací zákon“ úspěšně prošel Poslaneckou sněmovnou. Dnes se o něm hlasovalo v Senátu – horní komora parlamentu jej taktéž schválila. Pro přijetí bylo 41 z 59 přítomných senátorů, 16 z nich se zdrželo hlasování a dva hlasovali proti přijetí. Novela zákona č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích, teď poputuje k prezidentovi.

Zákon nařizuje operátorům, aby po dobu alespoň šesti měsíců uchovávali záznamy svých klientů o IP adresách, míst odkud volali, komu, kdy a další charakteristiky hlasových a datových přenosu (nikoliv obsahu). Se soudním povolením má pak k těmto údajům přístup Policie ČR, BIS, ČNB, Vojenské zpravodajství a další bezpečnostní složky státu. Zároveň operátoři nesmí uchovávat obsah komunikace a ani jej předávat dál.

 

Tzv. „data retention“, neboli uchovávání údajů už u nás fungovalo, dokud jej loni v březnu nepozastavil Ústavní soud. Problematické nálezy měly být podle ministrace Kubiceho odstraněny a vláda (jako navrhovatel) chce zákon znovu uvést v platnost. Informace operátorů mají sloužit při pátrání po pohřešovaných osobách nebo hledání spojitostí u trestných činů. Odpůrci zákona, jako je třeba Česká pirátská strana, stále poukazují na to, že uchovávané údaje jsou často zneužíváné.

Více informací o hlasování najdete na senat.cz.

Ohodnoťte tento článek!