SMS Jízdenka: kupte si lístek na MHD z mobilu snadno a rychle

0

Stáhněte si SMS JízdenkuV mnoha českých městech jsou již nějaký ten pátek cestujícím veřejnou dopravu k dispozici takzvané SMS jízdenky. Fungování je ve své podstatě velmi prosté.

Stačí poslat textovou zprávu v určeném formátu na zadané telefonní číslo a vyčkat na přijetí SMS. Tato zpráva pak poslouží při případné přepravní kontrole jako platný jízdní doklad.

Podporovaná česká města: Brno, České Budějovice, Hradec Králové, Karlovy Vary, Liberec, Olomouc, Ostrava, Pardubice, Plzeň, Praha, Zlín, Otrokovice a Ústí nad Labem. Podporovaná slovenská města: Bratislava, Košice, Žilina a Prešov.

Výhody jsou zřejmé na první pohled – jízdenku pořídíte kdekoli, v kteroukoli denní či noční hodinu, takže nemusíte hledat automat ani trafiku. Problémy se najdou zrovna tak. V případě vybití telefonu je prokázání toho, že jste si lístek koupili, o něco obtížnější, byť ne zcela nemožné.

Navíc se těžko pamatuje formát odesílané SMS i telefonní číslo. Je možné si číslo uložit do adresáře a formát zprávy třeba do konceptů, ale proč to dělat složitě, když to jde podstatně snáze?

Stačí si na smartphone s Androidem nainstalovat aplikaci českého vývojářského studia Inmite s prostým názvem SMS Jízdenka, která je k dispozici zdarma a poskytuje jednoduché a přehledné rozhraní pro nákup jízdenky v českých městech

Jízdenky přes SMS

Definice – textové řetězce pro objednávání a telefonní čísla – se automaticky aktualizují ze serveru, takže se opravdu nemusíte o nic starat. Aplikace se skládá ze dvou hlavních částí: Jízdenky a Statistiky. V první záložce získáte okamžitý přehled o všech objednaných jízdních dokladech. Klepnutím zobrazíte další podrobnosti, jako jsou město, platnost a kód, který nadiktujete revizorovi při kontrole.

Detail jízdenky Statistiky nákupů

Tlačítkem s obrázkem koše jízdenku vymažete ze seznamu. V sekci Statistiky si nastavíte období, pro které chcete sestavit přehled a města. V dolní liště snadno zjistíte, kolik jízdenek jste zakoupili a jejich celkovou cenu. Pojďme se ale podívat na to, co vás patrně zajímá nejvíce – jak snadno a rychle zakoupit lístek na městskou hromadnou dopravu?

V sekci Jízdenky klepněte na Objednat jízdenku. Následuje výběr města, pro které chcete jízdenku zakoupit, přičemž zvlášť je prezentováno geograficky nejbližší město a města, v nichž jste nakupovali naposledy.

Volba města Výběr jízdenky (Ostrava)

Po výběru města následuje přehled nabízených jízdenek – obvykle bývají k dispozici nejen běžné jízdenky, ale také zlevněné (typicky pro děti) a v některých městech 24hodinové, případně i další dle nabídky místního dopravce. Poté, co vyberete požadovaný typ lístku, potvrdíte svou volbu stiskem tlačítka Koupit jízdenku. Tím dojde k odeslání textové zprávy v určeném formátu na zadané číslo.

Od odeslání zprávy k přijetí platného jízdního dokladu zpravidla uplynou dvě až tři minuty (někdy až pět minut), což je opatření na straně dopravce, který se tímto způsobem snaží zabránit tomu, aby si pasažér stihl koupit lístek v průběhu přepravní kontroly. Během toho se v seznamu jízdenek zobrazuje stav Čeká se.

 

Po přijetí se jízdenka zařadí do seznamu jako platná (zobrazuje se počet minut zbývajících do konce platnosti) a v podrobnostech zjistíte, od kdy do kdy platí, jakož i kód pro revizora. Jízdenka se také objeví v oznamovací oblasti, kde barvou – a po rozbalení i textem – indikuje platnost.

Deset minut před vypršením platnosti je uživatel upozorněn vibracemi, aby v případě, že chce pokračovat v cestě prostředky hromadné dopravy, včas zakoupil další lístek. Definitivní vypršení platnosti jízdenky je opět indikováno vibracemi.

Zakoupení jízdenkyČeká se na přijetí SMS
Čeká se na přijetí SMS

Možnosti nastavení

V nastavení aplikace můžete ovlivnit následující:

  • Vibrace – upozornění na události (přijetí lístku, vypršení platnosti) vibracemi.
  • Zvuk – upozornění na události zvukem.
  • Před vypršením – vypíná respektive zapíná upozornění před blížícím se vypršením platnosti zakoupeného jízdního dokladu.
  • Nechávat notifikace – zabrání mazání upozornění aplikace v oznamovací oblasti.
  • Nechávat ve zprávách – přijaté SMS jízdenky nechá také ve výchozí aplikaci pro správu textových zpráv.
  • Předvyplňovat SMS – pouze připraví zprávu v zadaném formátu pro odeslání výchozí systémovou aplikací.
  • Předpisy jízdenek – aktualizuje definice dostupných SMS jízdenek.
  • Obnovit archivované jízdenky – vrátí do seznamu zpět lístky, které jste smazali.

Podrobnosti o jízdenceMožnosti nastavení

SMS Jízdenku hodnotíme jako uživatelsky přívětivý a velice užitečný program, který usnadňuje koupi takzvaných SMS jízdenek na nejjednodušší myslitelnou míru. Stačí si vybrat město, požadovaný lístek a během několika minut můžete nasednout na autobus, tramvaj, trolejbus či metro bez obav z revizorů. Aplikace šlape na zařízeních s Androidem 2.2 a novějším.

SMS Jízdenka: kupte si lístek na MHD z mobilu snadno a rychle
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas