Tip: Zamávejte bloatwaru. Snadná přeinstalace Windows 10 bez instalačního média

Ve Windows 10 se nachází funkce, kterou lze popsat jako metodu přeinstalace systému pro začátečníky a začátečnice. Tímto způsobem každý snadno přeinstaluje systém tak, aby ho znovu uvedl do použitelného stavu. Můžete se tak i snadno zbavit bloatwaru na novém počítači.

8
Windows 10
Windows 10

Po náročném používání – nebo jen po mnoha letech lehčího používání – se Windows může dostat do stavu, kdy je pomalý, případně v něm ne všechno funguje tak, jak by mělo. Ti zkušenější zvládnou systém přeinstalovat sami, budou i vědět, jak si vytvořit instalační médium apod. Ačkoli tvorba a shánění instalačního média i samotná instalace v průběhu let doznaly výrazného zjednodušení, stále nejde o proces, který bych doporučil těm, kdo o přeinstalaci přinejlepším slyšeli z doslechu.

Microsoft naštěstí poslední verze Windows 10 vybavil funkcí, jež proces maximálně zjednodušuje. Pro pořádek a úplnost dodávám, že podobný nástroj se objevil již v době Windows 8. Ačkoli ho až do dnešních dní obsahují i Desítky, tento nástroj byl schopný systém obnovit jen do továrního stavu, jak si ho představoval výrobce. (Např. ponechal jím vybraný antivirus.)

Tato procedura tedy mohla skončit tak, že byl v systému od začátku obsažený bloatware. Jenže všechny ty aplikace a nástroje od výrobců počítačů běžně zařízení jen zpomalují. Všemožné demoverze vám moc dlouho neposlouží, nakonec nejspíš sami víte, jaké aplikace chcete používat. Často se vyplatí provést čistou instalaci Windows hned na novém počítači – někdy je to rychlejší a méně problémové, než se bloatwaru zbavovat zdlouhavě manuálně.

Právě pro tyto účely slouží mladší proces, který si představíme a který začíná v Centru zabezpečení. Upozorňuji, že jej nelze považovat za čistokrevný ekvivalent čisté instalaci provedené z média, jedná se však o rozumnou alternativu, jež by měla uspokojit většinu lidí, které trápí zaneřáděný systém. Navíc je funkce koncipována tak, aby ji zvládl použít každý včetně začátečníků a začátečnic.

Pár faktických poznámek k obnově Windows 10

Proces, který si představíme, je snadno proveditelný a obejde se bez instalačního média. Stále je potřeba mít na zřeteli několik věcí:

 • V rámci přeinstalace budou odebrány všechny vaše programy. Pro případnou opětovnou instalaci si nachystejte příslušné instalační programy, aktivační klíče apod.
 • Zachovány by měly být osobní soubory, ale před přeinstalací si bezpodmínečně svá data stejně raději zálohujte. Nikdy nevíte, co se pokazí. Zálohování by mělo být vaší běžnou rutinou i v případě, že vás počítač funguje dobře.
 • V systému po procesu obnovy zůstanou zachovány všechny ovladače (bez přidaných správcovských aplikací a nástrojů) včetně těch od výrobce, tj. počítač by měl po skončení procesu být plně funkční.
 • V rámci procesu obnovy mohou být pouze zachovány aplikace od výrobce, které se stahují ze Storu, nikoli tedy desktopové programy. Právě po těch ale zůstávají pozůstatky, zpomalují start počítače apod. Aplikací ze Storu by mělo být snadné se zbavit, odinstalace nezanechá v počítači žádné stopy.
 • Čistá instalace Windows 10 obsahuje řadu aplikací od Microsoftu, případně propagovaných aplikací. Na tyto aplikace tak po skončení procesu narazíte, odebrat je pak případně budete muset ručně.

„Začínáme znovu“ krok za krokem

Otevřete Centrum zabezpečení a v něm přejděte do sekce Výkon a stav zařízení
1. Otevřete Centrum zabezpečení a v něm přejděte do sekce Výkon a stav zařízení
Klepněte na Začínáme
2. Klepněte na Začínáme
Potvrďte akci v dialogu Řízení uživatelských účtů
3. Potvrďte akci v dialogu Řízení uživatelských účtů
Windows vysvětluje, co bude následovat. Klepněte na Další
4. Windows vysvětluje, co bude následovat. Klepněte na Další
Vyčkejte minutku, než proběhne prvotní příprava procesu
5. Vyčkejte minutku, než proběhne prvotní příprava procesu
Vaše aplikace budou odebrány, v tomto bodě najdete seznam takových aplikací
6. Vaše aplikace budou odebrány, v tomto bodě najdete seznam takových aplikací
Vyšetřili jste si na přeinstalaci dost času? Zazálohovali jste svá data? Pak klepněte na tlačítko Start
7. Vyšetřili jste si na přeinstalaci dost času? Zazálohovali jste svá data? Pak klepněte na tlačítko Start
Začíná první fáze přeinstalace. Teď už můžete jen čekat
8. Začíná první fáze přeinstalace. Teď už můžete jen čekat
Vyčkejte na dokončení instalace
9. Vyčkejte na dokončení instalace
Během přeinstalace dojde párkrát k restartu zařízení
10. Během přeinstalace dojde párkrát k restartu zařízení
Po skončení vás uvítá přihlašovací obrazovka. Tudíž se přihlaste…
12. Po skončení vás uvítá přihlašovací obrazovka. Tudíž se přihlaste…
…a vyčkejte na provedení instalace integrovaných aplikací
13. …a vyčkejte na provedení instalace integrovaných aplikací
14. Po přepnutí na plochu se pusťte do práce. Můžete např. nainstalovat programy, které skutečně využíváte
14. Po přepnutí na plochu se pusťte do práce. Můžete např. nainstalovat programy, které skutečně využíváte
Tip: Zamávejte bloatwaru. Snadná přeinstalace Windows 10 bez instalačního média
Ohodnoťte tento článek!
4.4 (88.48%) 33 hlasů

8 KOMENTÁŘE

  • No samozřejmě, že Windows je třeba reinstalovat, tohle šméčko je fakt znouzectnost a v takto „obnoveném“ systemu zůstáívá dál plno balastu. Jediné k čemu je to mořná dobré je, že se zbavíte nesmyslů od výrobce, ale v dnešní době jaxi předpokládám, že kdo to myslí alespoň trošku vážně, tak hned po koupi dělá čistou instalaci systemu a zálohu nějakým sofistikovaným software. Ale jinak jo, článek dobrej, možná tohle placebo fakt někomu pomůže a nebyla to nuda jako obvykle …

   • Acronis True Image

    Ale neni zadarmo, ja jsem do nej zainvestoval, mel jsem to diky SSD se slevou.

    Dobry free reseni je AOMEI Backupper Standard.

    Urcite dobry reseni, nicmene uplne nejednodusi vec je bitova kopie systemu, funguje to i ve Windows 10, akorat je to takovej ten typ, ze nainstalujete Windows, udelate uzivetele, nainstalujete ovladace a programy a jednorazove zazalohujete. V pripade potreby obnovite do tohoto stavu.

    U tech specializovanejch programu vyse muzete delat i prirustkovy zalohy, takze v pripade nutne obnovy neni treba instalovat znovu tolik aktualizaci a dalsich zmen systemu v prubehu pouzivani.

    • minimálně od W10 1703 umí windowsacky image backup také přírustkové zalohy, mam to vyzkoušené. jen při obnově se musí vybrat den obnovy ručně a ne automaticky (vybere poslední).

     vrátil jsem se takhle po aktualizaci z 1803 na 1709 (trochu jsem si domrvil systém). ale brzo po updatu smazal windows.old složku, tak jsem zkusil image backup a měl jsem tam asi 5 záznamu, včetně verzí 1709 i 1703. zkusil jsem 3 různé obnovy a opravdu to dělá přirustky – odpovídalo i velikostně. šlo mi to obnovit do verze 1703 i 1709. image backup funguje na principu snapshotů jako u hyper-v, asi to neni tak dokonale jako záloha pomocí acronis, ale myslím že naprosto dostačující.

     hodně lidí říká, že windows image backup utilita je na prd, ja na ni nedám dopustit. je to build in funkce a funguje parádně, zbytečné mít něco od třetí strany.

     • Tak on je primárně problem v tom, ze ta rutina vw Windows umi ty zalohy dělat pouze z beziciho systému, což je uplne na prd stejně jako antivirová kontrola z běžícího systemu.Zaloha systrmu,respektive systémové partition se dela jen a pouze uplne mimo system, tedy ze zaváděciho boot media. Vsechno ostatní je jenom placebo a stejne jako placebo to i funguje 🙂

     • Acronis k SSD zdarma je True Image HD. Neni to spatny, ale neumi to nektery veci, ja mam True Image 2018 za 29E, normalne stoji 50E.

      Kdyz si sezenete ten True Image HD k nejakemu SSD a date upgrade na 2018, tak je to prave skoro o polovinu levnejsi. Tim nerikam, ze nemuze stacit i ta HD verze, ale mne ten 2018 nahrazuje i antivir. Hlida to totiz soubory, ktere by chtely spustit zapis na disk a zasifrovat ho, coz jsou dnes v podstate jedinne nebezpecne viry.