Snapdragon 810 už bude 64bitový. Přinese podporu LPDDR4 a výrobu na 20nm

0

Firma Apple loni v jako první přivedla na svět 64bitový procesor ARM pro své telefony a z 64bitové architektury se tak pomalu stává cosi jako „společenská nutnost“. Qualcomm, který segmentu telefonních čipů kraluje, sice v prosinci (decembri) také oznámil 64bitový Snapdragon 410, ten je však nižším modelem a používá licenční jádra Cortex-A53. Mnohem více nás pochopitelně zajímá, zda a na kdy plánuje společnost příchod 64 bitů i do highendových Snapdragonů a své vlastní procesorové architektury Krait. Podle čínských zdrojů se zdá, že prvním takovým čipem bude Snapdragon 810.

Informace o tom čipu se objevily na čínských webech MyDrivers a PadNews. Interní modelové číslo tohoto SoC má být MSM8994 či APQ8094 (to je verze bez modemu). Oba zdroje se shodují v tom, že Snapdragon 810 (pokud nakonec nedostane nějaké jiné označení) již bude 64bitový. Uniknuvší roadmapa neuvádí, zda bude CPU založeno na vlastní architektuře či na licenčních Cortexech; podle PadNews však platí to první a čip by pak byl první 64bitová generací architektury Krait. Podle tohoto webu dokonce má jít rovnou o osmijádrový čip, což už se mi ale zdá poněkud podezřelé – při radikálním upgradu architektury nezní příliš pravděpodobně, že by se zároveň zdvojnásoboval počet jader. Takt CPU má být opět podle PadNews na telefonní poměry docela vysokých 2,5 GHz.

Roadmapa procesorů Qualcomm Snapdragon (MyDrivers)
Roadmapa procesorů Qualcomm Snapdragon (MyDrivers)

Čip přinese také nové grafické jádro Adreno 430, na čemž se shodují oba zdroje. PadNews přidává i údaj, že má běžet na 500 MHz, to už ovšem MyDrivers nepotvrzuje. Zdá se ale, že nový Snapdragon bude již podporovat nový standard pamětí LPDDR4, který by měl nastoupit s efektivním taktem 3,2 GHz (a tedy dvojnásobnou propustností oproti 1600MHz LPDDR3). Společnosti Samsung a Hynix již oznámily výrobu 8Gb modulů LPDDR4, takže telefony postavené na Snapdragonu 810 by už často mohly být osazené 4 GB paměti.

 

Součástí basebandového modulu bude vedle obvyklého také podpora datové komunikace LTE kategorií 6 a 7. Roadmapa také uvádí podporu pro akceleraci videa v rozlišení 4K (zřejmě by se dokonce mohla týkat i enkódování). Jelikož již Snapdragon 805 podporuje dekódování nového formátu HEVC, přehraje ho s vysokou pravděpodobností také 64bitový Snapdragon 810.

Čip Qualcomm Snapdragon

Výroba procesoru už bude probíhat na novém 20nm procesu (prakticky s jistotou u TSMC, která 20nm linky v současnosti uvádí do komerčního provozu). Čip má ale jít na trh zřejmě až koncem letošního roku. Vzhledem k tomu, že Qualcomm oznámil ještě 32bitový Snapdragon 805 jen nedávno, se ale není čemu divit. Někdy na přelomu tohoto a příštího roku už by pro 64bitové mobilní čipy mohla nastávat vhodná doba, takže načasování je zřejmě zvoleno tak akorát.

Zdroje: KitGuru, MyDrivers, PadNews

Ohodnoťte tento článek!