Snapdragon S4 Pro: Qualcomm nenápadně představuje Adreno nové generace (MWC)

0

Qualcomm, jeden z nejvýznamnějších dodavatelů ARM SoC pro mobilní telefony a tablety, by se možná měl naučit, jak okolo nových produktů vytvářet ten správný humbuk. A nebo je snad nenápadné představení Snapdragonu S4 Pro zcela záměrné?

Snapdragon S4 alias MSM8960 už koluje v podobě prototypových přístrojů pro vývojáře (jeden z nich testoval server Anandtech). Novinek oproti řadě S3 je celá řada. Procesorová jádra jsou sice stále „jen“ dvě, Qualcomm však vyměnil zastarávající architekturu Scorpion za zbrusu nový Krait. Čip je také vyráběn 28nm výrobní technologií a dvě jádra pracují na 1,5 GHz.

Od Snapdragonu S4 Pro alias MSM8960 Pro, který se začne vyrábět letos, byste zřejmě čekali jen kosmetické změny. Jako například frekvenci zvýšenou na 1,7 GHz. Kromě toho je ale S4 Pro vybaven grafickým jádrem Qualcomm Adreno nové generace s číselným označením 320 (S4 non-Pro má Adreno 225).

Qualcomm už koncem roku 2010 u této generace sliboval grafický výkon srovnatelný s Xboxem 360 nebo Playstationem 3, včerejší tisková zpráva zmiňuje až čtyřnásobný výkon oproti předchozí generaci (Adreno řady 200). A vedle toho další vylepšení:

  • Podpora OpenCL. Výpočetní výkon GPU prý bude užitečný například pro zpracování snímků z light-field fotoaparátů.
  • Podpora nejmenovaných nových API pro grafiku a jmenovitě technologií geometry instancingu, occlusion queries (zjišťování, je-li objekt zakryt jiným objektem před jeho vykreslením) a multiple render targets (přidání jedné textury na více objektů zároveň).
  • Dedikované obvody pro „akceleraci Windows“, myšleno Windows 8.

Společnost se dušuje, že procesory Snapdragon S4 Pro budou dostupné ve druhé polovině roku 2012, implementací v mobilních telefonech se tak dočkáme pravděpodobně koncem příštího roku.

Zdroj: Qualcomm

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář