Snapdragon za chvíli: 1,5GHz čtyřjádro

0

Qualcomm hodlá v nastávajícím roce svůj populární Snapdragon inovovat, zrychlit a posunout na nový výrobní proces.

Qualcomm Snapdragon na 1 GHz je poslední dobou velmi populární nejen v drahých PDA (HTC HD2 apod.), ale s oblibou se začíná nasazovat i do smartbooků. Mnozí však poukazují na jeho nevýhodu – nejde zrovna o nejrychlejší procesor, i Atom prý dovede být rychlejší.

V roce 2010 Qualcomm chystá dva nové Snapdragony – 8X50A a 8X72.

  • Snapdragon 8X50A je monojádro na 1,3 GHz, postaveno na 45nm výrobním postupu. Spotřeba oproti klasickému 1GHz Snapdragonu mírně klesne.
  • Snapdragon 8X72 je dvoujádro (!) na 1,5 GHz, postaveno na 32nm výrobě. Spotřeba mírně stoupne. Procesor zvládá přehrávat i Full HD video, je tak opravdu velmi vhodným kandidátem pro smartbooky.
  • Qualcomm prý na příští rok chystá i čtyřjádrové Snapdragony. Jejich přínos bych považoval za spekulativní, leč fakt je to zajímavý.

Osobně si myslím, že netbooky na procesoru Atom začnou mít brzy jen jedinou výhodu – architekturu x86 a podporu Windows. Smartbooky na ARM procesorech ukazují zuby čím dál tím více, s vyšší výdrží na baterie a s nižší cenou.

Zdroj: Hexus

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. Proč je proboha u 12″ zařízení prehistorická optická mechanika vítanou zprávou? Zbytečně zabírá místo a váhu, která by šla využít na baterii nebo jinak a pořád lépe (více místa-lepší a tišší chlazení.