Snazší život s kódy QR. Naskenováním kódu se i připojíte k Wi-Fi [Android]

0

Abyste si žili lépe, stačí se jen seznámit s další technologií a jen osvojit si pár postupů, díky čemuž bude váš smartphone či tablet opět užitečnější. Kódy QR vlastně nejsou vůbec nové, jedná se o myšlenku realizovanou v roce 1994. Přežily nicméně původní záměr, kterým bylo usnadnit identifikaci komponent při výrobě motorových vozidel.

Není příliš překvapivé, že se s rozmachem přenosných zařízení s fotoaparáty staly oblíbenými nositeli informací. Čtečkou se stává jednak fotoaparát v chytrém mobilu či tabletu, druhou nedílnou součástí je podpora na straně softwaru. Potřebujete tedy softwarovou čtečku, jež bude uložené informace umět interpretovat. Ani jedno dnes není nedostupným zbožím.

Tento kód vás pro změnu vezme na cílovou internetovou adresu
Tento kód vás pro změnu vezme na cílovou internetovou adresu

Snazší život s kódy QR

Zejména s Androidem se nám otevírají široké možnosti, jak si pomocí kódů QR usnadnit život. Tyto kódy totiž ve výsledku nemusí pouze obsahovat statické informace jako heslo k Wi-Fi. Naopak můžete dosáhnout interaktivity, takže se po naskenování kódu v zařízení vykoná stanovaná akce. Což může být např. připojení k zabezpečené Wi-Fi, otevření adresy v internetovém prohlížeči, vytočení telefonního čísla apod.

Což je výrazně lepší, než kdybyste ze čtverečkového kódu získali pouze číslo, které byste pak museli ručně přepsat do číselníku. Své místo má kód QR také na vizitce, čímž svému obchodnímu partnerovi umožníte, aby pohodlně uložil vaše kontaktní údaje do svého adresáře. Tolik k ilustraci použití.

S tímto kódem se připojíte k určené síti Wi-Fi
S tímto kódem se připojíte k určené síti Wi-Fi

Vytvoření kódu

Pokud tedy chcete, aby se vaši přátelé a návštěvníci kupříkladu snadno připojili k vaší domácí Wi-Fi, aniž byste jim museli předat papírek pro opsání komplexního hesla, jděte (na svém počítači) na adresu blog.qr4.nl do sekce QR Code Generator – WiFi Access. Tento web nepatří mezi nejkrásnější a bohužel ani nejpřehlednější, avšak umožní vám snadno získat potřebný kód QR. Případně si můžete stáhnout do počítače QR kód generátor.

Aby se váš přístroj opravdu připojil k Wi-Fi, budete i tak muset znát aspoň základní detaily sítě. Do pole SSID vyplňte název sítě, jak ho vidí vaše zařízení. Password je heslo k vaší Wi-Fi, dále musíte znát typ sítě (Network type). Pokud nepoužíváte žádné zabezpečení a jedná se o otevřenou Wi-Fi, vyberte na seznamu No encryption. V opačném případě zvolte podle nastavení buď WPA, nebo WEP.

Nemáte číms kenovat kódy QR? Zkuste např. Skener QR kódů
Nemáte číms kenovat kódy QR? Zkuste např. Skener QR kódů

Na závěr stačí vyplnit popisek ke kódu, aby bylo jasné, k čemu slouží (QR Code Caption), a klepnout na tlačítko Generate WiFi QR Code. Obrázek s kódem se na stránce během několika okamžiků zjeví, k sobě do počítače či jiného zařízení ho stáhnete klepnutím na Download your Android WiFi QR Code. Stažený obrázek nezbývá než vytisknout a pověsit ho někam, kde kód bude návštěvníkům viditelný.

Skenování kódů

Své zařízení s Androidem opatřete potřebnou čtečkou kódů QR. Možností existuje nepočítaně, stačí v Google Play vyhledat např. qr code. Namátkou vám doporučíme aplikaci Skener QR kódů od vývojářského týmu AndroidRock. Ta vám umožní nejen skenovat kódy prostřednictvím fotoaparátu, ale zpracuje také obrázky. Takže vlastně pojme i dříve vygenerovaný kód pro připojení k Wi-Fi ve formě obrázku.

Po naskenování vidíte možnost připojit se k síti
Po naskenování vidíte možnost připojit se k síti

Když v aplikaci Skener QR kódů načtete patřičný čtverečkový kód, zobrazí se v horní části obrazovky získané informace a v dolní pak dostupné akce. Náš zkušební kód nabízí pouze jednu akci: Připojení k síti. Pokud si ale prostřednictvím uvedené webové služby vytvoříte kód s adresou nějaké webové stránky, uvidíte akce tři: Otevřít prohlížeč, Sdílet pomocí emailu a Sdílet pomocí SMS. Akce se tedy v závislosti na více faktorech mohou lišit.

Pro adresu je akcí více
Pro adresu je akcí více

QR a NFC

S kódy QR soupeří jiná technologie, tentokrát místo skenování založená na přímém na kontaktu. Jedná se o tzv. NFC tagy. Pakliže máte zařízení vybavené NFC, můžete jej přiložením k patřičnému tagu opět např. automaticky připojit k Wi-Fi. Na druhou stranu je práce s NFC náročnější z hlediska nastavení, kódy QR lze považovat za univerzálnější řešení. Více uživatelů má totiž v mobilu foťák než NFC.

Ohodnoťte tento článek!