Sociální Firefox 17 vyšel. Zkuste Facebook integrovaný v prohlížeči

0

Mozilla naplňuje sliby, které nám dala. S vydáním sedmnácté řady Firefoxu se pojí úvodní pokus o implementaci sociálních služeb rovnou do prostředí prohlížeče. Její sociální API jako první využil Facebook. Přestože nyní neexistují jiné projekty, mohou v budoucnu vzniknout, dveře jsou otevřené. Jak takový sociální prohlížeč vypadá? Podívejte se na obrázek níže. Facebook si do Firefoxu přidáte na této stránce, pak se stačí přihlásit a v nástrojové liště již spatříte známou sadu tlačítek, jež se běžně ukazuje v záhlaví webu.

Tip: Co letos chystá Firefox? Sociální funkce, chat a webové aplikace

Aniž byste měli otevřený facebook.com, můžete chatovat se s svými přáteli a sledovat notifikace. Poskytovatel obsahu nemá přístup k datům v prohlížeči, nemůže si proto přečíst vaše záložky či hesla.

Firefox 17 dále zabraňuje spuštění zranitelných zásuvných modulů. Staré verze Flash Playeru a jeho kumpánů vám spustit dovolí, ale před tím vás upozorní na možné riziko. Vývojáři tak chytře využívají funkce „klepni a spusť“, kterou lze aktivovat pro všechny zásuvné moduly. Spuštění tak vždy musíte potvrdit ručně, což se hodí např. na mobilním připojení, kdy vám Firefox šetří data tím, že nestahuje objemné objekty.

 

Vývojový tým dal po nějaké době dohromady balíček výkonnostních vylepšení, mělo by jich být zhruba dvacet. Kontinuální zlepšování výkonu prohlížeče pokračuje. Protože probíhá prakticky neustále, těžko zpozorujete nějaké náhlé zlepšení. Kdepak, vše se odehrává nenápadně, takže novinky skoro nezaznamenáte. Nebo to tentokrát bude jinak? Firefox 17 stáhnete z webu firefox.com.

Tato řada vychází také ve verzi s rozšířenou dobou podpory. Firefox 17 ESR naleznete zde. Původní Firefox 10 ESR bude podporován ještě několik týdnů, na přechod tedy máte dostatek času. Oproti standardním plánům vyjde osmnáctá verze prohlížeče pravděpodobně až 8. ledna, ačkoli by měla vyjít zhruba o týden dříve, aby zapadla do vývojového cyklu o šesti týdnech.

Sociální Firefox 17 nastupuje

Zdroj: Mozilla

Ohodnoťte tento článek!