Sociální prohlížeč budoucnosti? RockMelt – Facebook i Twitter na očích

0

Instalační proces probíhá zcela bez zásahu uživatele a po jeho ukončení budete vyžádáni o zadání přihlašovacích údajů k Facebooku. Stejně jako kterákoliv jiná aplikace pro Facebook se i RockMelt dožaduje přístupu k vašim datům, který musíte odsouhlasit. Hned na první pohled si všimněte objemu dat, která si RockMelt z Facebooku stahuje – pravděpodobně bude jednou z nejnenasytnějších aplikací, s nimiž na Facebooku pracujete. Potřebuje totiž otevřené dveře téměř ke všem myslitelným položkám. Na druhou stranu dokáže právě díky tomu rozhraní Facebooku plně nahradit.

 

Sociální Chrome

Na začátek je dobré zmínit, že podobně jako Flock ani RockMelt není původní prohlížeč – celý projekt je postaven na otevřeném kódu jádra Chromium, z něhož vychází i Google Chrome. Pro vývojáře produktu měla volba Chromia neoddiskutovatelná pozitiva – získali rychlé a spolehlivé jádro a splnili téměř bez práce jednu ze základních podmínek kladených na moderní internetové prohlížeče, tedy podporu doplňků.

Prostředí RockMeltu a Chrome se vlastně ani výrazně neliší, až na sociální funkce a výhodu zálohy uživatelských nastavení v cloudu. Jistými změnami prošlo také uživatelské rozhraní – tlačítko pro vyvolání kontextové nabídky aplikace se z pravé strany přesunulo do levého horního rohu, v nastavení navíc najdete položku Edges (lišty), díky níž lze postranní panely skrýt nebo konfigurovat.

Základní funkce

Začneme odshora. Jednoznačnou uživatelskou výhodou je tlačítko Share hned vedle adresního řádku. S jeho pomocí je sdílení odkazů na Facebooku záležitostí několika kliknutí. Naopak nevýhodou, kterou pocítí především profesionálové pracující s Facebookem, je nemožnost měnit tělo odkazu. Při vyhledávání v rámci adresního řádku jsou do našeptávače zahrnuti i vaši přátelé – jejich výběrem přejdete přímo do okna konverzace. Jistého vylepšení se dočkalo i vyhledávací pole vpravo, kde se výsledky zobrazují ve speciálním novém okně.

Levá lišta zastupuje chat. Protože rozsahem nedokáže obsáhnout všechny přátele z vašeho seznamu, můžete si je v nabídce označit hvězdičkou a přesunout je tím do filtrované verze obsahující oblíbené kontakty. Samotný chat začněte klepnutím na ikonu uživatele. Chatovat můžete přímo v okně RockMeltu, nebo v novém okně, jehož odpojení docílíte odtažením okna chatu od levé lišty.

Vedle chatu lze uživateli také poslat zprávu, zobrazit jeho Zeď nebo na ni napsat. V aktuální verzi komunikace často zlobí – posouvá se či špatně zobrazuje konverzaci, na rozdíl od Facebooku ale bude po doladění přinášet nesrovnatelnou přehlednost. Ikonka úplně vpravo nahoře patří samozřejmě vám a můžete díky ní měnit svůj status, odhlásit se z chatu nebo úplně z Facebooku. Po odhlášení z Facebooku však získáte (zcela nepřekvapivě) prohlížeč téměř identický s Chrome.

Pravá lišta funguje jako centralizovaný inbox. Pod jednotlivými tlačítky můžete zobrazit Zeď, přijímat aktualizace přátel, reakce na vaše příspěvky v konverzacích a všechny ostatní updaty, na které jste zvyklí z klasického Facebooku. RockMelt můžete propojit i s Twitterem, při použití tlačítka Share však zatím neumožňuje nahrávat stavy a odkazy na obě služby zároveň.

Pravá lišta ale není vyhrazena jen sociálním inboxům – na každé stránce, která disponuje RSS kanálem, lze pomocí nabídky přidat na lištu jeho ikonu. Jednoduchá a přitom efektní RSS čtečka implementovaná do prohlížeče je příjemným překvapením, i když načítání feedů zabírá o něco více času, než je v mezích slušnosti tolerováno. Pořadí ikon v pravém panelu můžete samozřejmě měnit pouhým přetažením.

Jeho čas přijde

RockMelt je stále ve stádiu vývoje, jeho současná stav je proto nutné brát s jistou rezervou. Je jasné, že ještě potřebuje nějaký ten měsíc vývoje. I proto jsou mé osobní pocity z něho zatím mírně rozpačité. V každém případě potěší skalní uživatele Facebooku, kteří budou nadšeni možností chatovat s přáteli, prohlížet internet a přijímat novinky ze Zdi v jednom okně.

Naopak ti, kteří Facebook používají jako jeden z více komunikačních kanálů, budou pravděpodobně zklamáni – podporu protokolu Facebook chatu si mohou přidat do IM klienta, pro RSS jistě využívají plnohodnotnější čtečku a co se týče rychlého tlačítka na sdílení stránky, kterou právě prohlížejí – na to by stačil malý doplněk prohlížeče.

Centralizace je dobrá věc, ale ne všem musí vyhovovat. I přesto stojí RockMelt za vyzkoušení a je téměř jisté, že si své uživatele, podobně jako Flock, velmi brzy najde a s trochou štěstí i udrží. Otázkou je, zdali by mu více neslušela forma výborného doplňku do již zavedených prohlížečů.

Momentálně je RockMelt dostupný pouze na pozvánku. Chcete-li si o pozvánku zažádat, stačí se připojit prostřednictvím Facebooku na domovských stránkách aplikace.

Ohodnoťte tento článek!