Socket AM4 již konečně také na fotce. Zřejmě je z retailové základní desky

0

Minulý týden také (v sobotu) jsme tu měli fotografii procesoru AMD Athlon X4 950, tedy čipu Bristol Ridge pro novou platformu a socket AM4. Ty byly oficiálně uvedeny na trh začátkem měsíce, ale jen pro OEM výrobce sestav, takže jsme zatím v reálu ani CPU, ani desky neviděli. Tuto sobotu tu máme konečně obrázek toho, co ještě na žádné fotce nebylo – tedy samotný socket neboli patici, kam se nová APU a CPU s architekturou Zen budou instalovat (první deska byla k vidění už v červnu, ale se socketem zakrytým).

Fotografie se vynořila na maďarských stránkách HWSW. Kromě samotné patice toto médium přineslo i další obrázek spodku procesoru, který odpovídá tomu z minulého týdne, k jakému konkrétnímu modelu patří, však nevíme. Mělo by ale asi jít o Bristol Ridge na bázi Excavatoru, nikoliv vzorek Summit Ridge (osmijádrového Zenu, který se prý chystá na únor).

Socket AM4 (Zdroj: HWSW)
Socket AM4 (Zdroj: HWSW)

Socket používá bílý plast, jako ostatní patice AMD ve své první generaci (AM2, AM3, FM2), černá je tím pádem možná opět vyhrazena pro odlišení pozdější verze s rozšířenými schopnostmi, tedy hypotetické AM4+. Rozložení děr odpovídá 1:1 spodku procesorů (pokud se dobře dívám), všechny dostupné kontakty jsou tedy použity. Zdá se, že až na menší rozteč pinů a rozložení nedošlo ke změnám, rozměr je údajně zcela stejných 40 × 40 mm, zůstal i upevňovací mechanismus s páčkou. V rozích fotografie jsou zřejmě vidět kroužky namalované kolem montážních otvorů, které mají mít odlišnou pozici než u předchozích platforem (nejspíše kvůli snazšímu návrhu Mini-ITX desek).

 

Socket je stavěn na dva kanály paměti DDR4, přičemž zatím nevíme, zda i s podporou ECC (teoreticky by být mohla, neboť by to umožnilo stejný socket používat pro lowendové servery, podobně jako to Intel dělá s platformami LGA 115x). Výhledově se prý počítá až s DDR4-3200, což ale reálně bude záviset na instalovaném CPU/APU. Například Bristol Ridge by měl zvládat frekvenci maximálně 2400 MHz kvůli omezením paměťového řadiče, u Summit Rdige zatím frekvence potvrzena není.

Z CPU je kromě jiných periférií (USB 3.0/2.0, LPC, SPI, audio) vyveden také PCI Express 3.0 s 24 linkami, z nichž 16 by mělo být použitých pro grafiku (či grafiky při režimu ×8/×8), čtyři linky pro NVMe SSD ve slotu M.2 či na jiném rozhraní a čtyřmi linkami by měl být připojen externí čipset Promontory (ve variantě A320, B350 nebo X370).

Spodek neupřesněného procesoru v provedení AM4, pravděpodobně Bristol Ridge (Zdroj: HWSW)
Spodek neupřesněného procesoru v provedení AM4, pravděpodobně Bristol Ridge (Zdroj: HWSW)

 

Deska pro koncový trh?

Na fotce je zajímavé také pozadí, tedy černé PCB, které můžete vidět okolo plastu patice. Tato povrchová úprava je totiž momentálně populární u desek „s designem“, určených pro běžný koncový trh a doma či v malých firmách skládané sestavy (srovnejte s onou první uniklou OEM deskou, která byla modrá). Tento obrázek proto pravděpodobně zachytil exemplář klasické retailové desky, na něž momentálně všichni čekáme. A to by na oplátku snad mělo znamenat, že jejich uvedení není až tak daleko, a s ním u vypuštění APU Bristol Ridge pro socket AM4 na běžný trh. Snad by se tedy ještě mohlo vyplnit, že se tyto desky (a APU Bristol Ridge pro ně) prý objeví v říjnu.

Zdroj: HWSW

Socket AM4 již konečně také na fotce. Zřejmě je z retailové základní desky

Ohodnoťte tento článek!