Socket pro Haswell-EP bude mít stejný počet pinů jako LGA 2011?

0

V posledních letech jste si možná všimli, že nové sockety pro procesory se svým předchůdcům přes nekompatibilitu podobají jako vejce vejci. Po patici FM2 od AMD budeme údajně svědky této situace i u highendových procesorů Haswell-EP Intelu. Dle informací serveru SemiAccurate má být údajně socket pro novou platformu fyzicky velice podobný stávajícímu socketu LGA 2011. Dokonce možná bude mít i identický počet kontaktů.

Z nezměněného počtu kontaktů usuzuje Charlie Demerjian, že čipy Haswell-EP se nebudou příliš lišit z hlediska podporovaných rozhraní a pamětí, ani z hlediska napájení. „Nový LGA 2011“ by tak dle jeho úvahy měl stále používat paměti DDR3 (opět s čtyřkanálovým řadičem). Rovněž TDP, na které je socket stavěn, by se nemělo změnit.

Připomeňme, že stávající Xeony E5 pro socket 2011 mají TDP až 150 W (Xeon E5-2687W). Dle starších zvěstí měl ale Haswell-EP v serverech přitopit a používat i vyšší hodnoty TDP – až 180 W. I to je však dle mého názoru možné. Vždyť například mezi fyzicky podobnými sockety 939/940 a AM2/AM2+ od AMD vzrostla maximální spotřeba procesorů z 89 či 110 W na 140 W.

Socket LGA 2011

Ani ohledně pamětí nemusí mít Charlie Demerjian úplnou pravdu. Slajdy dříve uniklé prostřednictvím fóra Chiphell hovoří poměrně jasně o pamětech DDR4. (Mimo to také dávají budoucímu socketu název, byť možná jen pracovní: Socket R3.) Nicméně, AMD také mezi již zmíněnými sockety 939 a AM2 přešla z pamětí DDR na DDR2, aniž by se počet kontaktů změnil více než kosmeticky. Teoreticky je dokonce možné, že Haswell-EP bude mít paměťový řadič umožňující témuž procesoru práci jak s pamětí DDR3, tak s DDR4. I s tím jste se ne úplně dávno mohli setkat, a to u Phenomů II. Jinými slovy, počet kontaktů ještě nemusí nic znamenat.

 

Budoucí socket v každém případě nebude kompatibilní se stávajícími procesory (a naopak). Jak SemiAccurate píše, s největší pravděpodobností bude návrh upraven tak, aby nebylo možné nesprávné CPU vložit. Fyzická podobnost socketu v ostatních ohledech má však svůj význam. Minimální změny v návrhu socketů prospívají výrobcům příslušného hardwaru (zejména základních desek). Je možné například používat stávající mechanismy uchycení chladiče a lze zužitkovat součástky pro starší produkty. Minimalizace změn v uspořádání také zjednodušuje a zlevňuje návrh desek samotných.

Zdroj: SemiAccurate

Socket pro Haswell-EP bude mít stejný počet pinů jako LGA 2011?
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas