Socket pro Kabini odhalen, MSI ukázalo platformu FS1b a desky pro Kaveri [CES]

0

Na počínajícím veletrhu CES bude společnost MSI mezi jiným vystavovat také své základní desky. Jak zjistil redaktor webu AnandTech, budou mezi nimi i nové modely určené pro nadcházející APU Kaveri. Vedle nich ale společnost MSI ukázala světu také první desku pro novou platformu FS1b, která bude určená pro APU Kabini ve vyměnitelném provedení pro socket. Jde pokud vím o první příležitost vidět podobu nového lowendového socketu.

Fotografie odhaluje, že AMD coby fyzický základ socketu FS1b zvolilo existující patici pro notebooky. A sice socket FS1 (a později FS1r2), do něž se instalují mobilní APU Llano, Trinity a Richland. Patice ale získala navíc pákový mechanismus pro zajištění, známý z čistě desktopových socketů. Genetická příbuznost ale neznamená, že zde bude nějaká kompatibilita. APU Kabini má jen jeden kanál paměťového řadiče a navíc integruje čipovou sadu, takže funkce kontaktů budou jiné. Instalaci nekompatibilního APU by měly bránit pozice dvou zaslepených kontaktů okolo středového „okna“. Celkem je pinů 721 (pokud dobře počítám).

MSI AM1I - první deska se socketem FS1B pro APU Kabini
MSI AM1I – první deska se socketem FS1B pro APU Kabini

Socket nemá klasické uchycení pro chladič, jak ho známe z platforem FM2+ či AM3+ (a jejich předchůdců). Upnutí budou zřejmě řešit dva diagonálně umístěné otvory, které na fotografii můžete vidět. To nejspíš znamená, že tato platforma si vyžádá specifické chladiče (či aspoň upínací mechanismus), nicméně při TDP do 25 W by teoreticky mohly stačit i boxované modely, pokud je AMD příliš neošidí. Zajímavé je, že MSI jako název socketu uvádí místo FS1b označení AM1. Uvidíme, zda půjde o finální obchodní jméno. Touto volbou by si AMD nenechávalo příliš prostoru pro pokračování této platformy.

Původní socket FS1 v desce notebooku Acer
Pro srovnání: původní socket FS1 v desce notebooku Acer

Na desce, nazvané AM1I, chybí pochopitelně čipová sada, což na PCB ponechává poměrně dost volného místa. To je využité slotem Mini PCI Express pro bezdrátový modul (slot M.2 pro SSD bohužel chybí). Počítá se s aktivním chlazením (čtyřpinový konektor pro ventilátor). Ve výbavě je USB 3.0 (dvě na zadním panelu), z obrazových výstupů pak HDMI, analogový výstup a DVI. Úložiště se připojuje k dvěma portům SATA, které podle popisku na desce běží na 6 Gb/s, podle cedulky však jen na 3 Gb/s (což je snad chyba).

 

Na dalších fotografiích (pocházejících od webu AnandTech) můžete vidět desky pro APU Kaveri, a to A88XM Gaming, A88XM-E45 (modely formátu micro ATX) a konečně A88XI. Posledně jmenovaná je mini-ITX modelem s integrovaným bezdrátovým modulem, který by měl umět rychlé Wi-Fi standardu 802.11ac. Na fotografii to není vidět, ale vedle výstupů HDMI a VGA je osazeno i DVI. Na zadním panelu jsou dva konektory USB 3.0 a čtyři USB 2.0, jakož i optický S/PDIF. Škoda ale, že chybí DisplayPort.

MSI A88XI
MSI A88XI

Deska A88XM Gaming obnáší nadstandardní výbavu jako Ethernet Killer E2200 a lepší integrovaný zvuk Audio Boost (a USB Audio Power). Deska má také taktovací tlačítka a osm portů SATA 6Gb/s.

A88XM-E45 už bude obyčejnější deskou (u všech modelů včetně AM1I ale MSI uvádí komponenty Military Class 4), má ale alespoň základní pasiv na napájecí kaskádě. Stále je založená na čispetu A88X a nabízí osm portů SATA 6 Gb/s. Obrazové výstupy jsou DVI, HDMI a DSUB. Pro potřeby kompatibility je osazen vývod pro sériový a dokonce i paralelní port. Půjde tedy o poměrně všestranný model.

Zdroje: AnandTech, PC Perspective

Socket pro Kabini odhalen, MSI ukázalo platformu FS1b a desky pro Kaveri [CES]

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář