SoFIA není mrtvá. Intel uvádí osmijádrový Atom pro mobily, vyvinutý čínským Spreadtrum

4
Brian Krzanich prezentuje telefon s čipem SoFIA na IDF 2014

Loni vyvolalo pozdvižení (a někde asi i škodolibou radost) rozhodnutí Intelu zrušit vydání mobilních čipů Atom s architekturou Goldmont. Původně se uvádělo, že spolu s nimi končí také zvláštní nápad s Atomy SoFIA. To měly být procesory různých čínských výrobců vyráběné v nezávislých továrnách, ale s jádry s architektury x86. Zdá se však, že úplně mrtvá tato idea ještě není. Nebo má má přinejmenším před smrtí ještě pořád co říct.

Na MWC totiž Intel prezentoval nový čip z této rodiny, který je na něco, co mělo být slepou uličkou, paradxoně dost zajímavý. SoC SC9861G-IA pochází přesněji řečeno od firmy Spreadtrum, kterou k spolupráci na iniciativě SoFIA Intel získal v roce 2014. Čip je odvozen od architektury Airmont, kterou používaly 14nm Atomy Cherry Trail a Celerony/Pentia Braswell. Ačkoliv ale jde o čip pro telefony, bude mít vyšší výkonnostní ambice.

Spreadtrum se totiž „rozšoupnulo“ a integrovalo rovnou osm jader, což Intel u svých Atomů dosud neudělal, pokud pomineme ty serverové. Mají dokonce běžet až na taktu 2 GHz. Patrně jde jen o maximální turbo a při zátěži všech by frekvence byla níž, nicméně výkon by nemusel být špatný. Obzvlášť proti podobným mnohajádrovým Cortexům-A53 s in-order architekturou. Hodně ale asi bude záviset i na věcech jako je kvalita paměťového řadiče či odladění operačního systému.

Specifikace pro procesor Spreadtrum SC9861G-IA (Zdroj: EE Times)
Specifikace pro procesor Spreadtrum SC9861G-IA (Zdroj: EE Times)

Čip bude pestrým mixem technologií. K x86 jádrům Intel je posazena grafika PowerVR GT7200 licencovaná od Imagination a Spreadtrum přidalo LTE konektivitu ze své vlastní linie bezdrátového IP. Modem má podporovat LTE kategorie 7 s rychlostí 300/150 Mb/s (download/upload). Čip zvládá hardwarově 4K video, obvody pro zpracování obrazu pak utáhnou až 26 megapixelů, případně dvě 13megapixelové kamery. SoC zvládne živit obrazovku s rozlišením 2560×1440 bodů.

Jádro z Intelu, návrh v Číně, výroba zase doma

Pozoruhodná je na tomto čipu ještě jedna věc. Celkový návrh čipu je sice dílem firmy Spreadtrum, ale rodit se bude v továrnách Intelu. Použit je 14nm proces v úsporné variantě pro mobilní SoC. SC9861G-IA bude tedy mít výhodu v tom, že poběží na stejném procesu, pro jaký Intel architekturu Airmont vyvíjel, kdežto 28nm procesy nezávislých továren jádrům Atom zdá se moc nevoněly. To také znamená, že nyní bude mít Intel z těchto čipů SoFIA příjem i skrze poskytování výrobní kapacity a Spreadtrum mu pomůže amortizovat továrny.

Demonstrační telefon s čipem SC9861G-IA (Zdroj: EE Times)
Demonstrační telefon s čipem SC9861G-IA (Zdroj: EE Times)

Kuriózní osmijádrový Atom je tedy malou nadějí pro architekturu x86 v mobilní sféře a zároveň úspěchem pro Foundry byznys, který se Intel snaží rozjet jako jakousi záložní „bokovku“ k výrobě vlastních CPU. Osobně doufám, že se dostane do nějakých slušných telefonů nebo tabletů, k rozboru bude asi docela zajímavý. Čip je momentálně připravován k masové produkci, přičemž první výrobce, který o něj projevil zájem, chce údajně mířit na zahraniční trhy, potenciálně tedy i Evropu.

Pěkné by také bylo, kdyby se ho chytil Microsoft a zkusil s partnery vyprodukovat nějaké přístroje, které by dokázaly spouštět tradiční programy pro Windows bez potřeby emulace. Teprve ale uvidíme, zda tyto licenční Atomy mohou být úspěšné, nebo zda zůstanou historickou kuriozitou. Zda v nich chce Spreadtrum pokračovat dlouhodobě, není jasné. Drtivá většina čipů, které firma tvoří, jsou momentálně ARMy a jejich dominance na platformě Android je vším, jen ne motivací instrukční sadu vyměnit.

Ohodnoťte tento článek!

4 KOMENTÁŘE

  1. Telefony, které by uměly spouštět Windows programy bez emulace? K čemu by to bylo? Čtyři kusy na výstavy? Nikdo by to nekoupil. Dnes už nikdo nekoupí mobil s Windows, i kdyby byl za kačku ze zlata. Nadella je dokonale zabil.