Softwarové novinky: Explorer++ 1.1, MediaProtal 1.1.0 a další

0

Defraggler 1.18.185CZ

Při práci s počítačem a soubory na disku dochází k jejich fragmentaci: ukládání na různá místa diska podle aktuálně volného místa. S postupem času se počet fragmentů zvyšuje, stejně jako čas nutný pro jejich vyhledání při otevírání souboru. Operační systém Windows sice poskytuje svůj vlastní defragmentační nástroj, který se postará o spojení souborů zpět do celistvých kusů, a tedy zvýšení výkonu, avšak bezplatný nástroj Defraggler nabídne mnohem více. Nabízí grafické znázornění rozložení místa na disku, přehled fragmentovaných souborů, včetně možnosti defragmentovat jen vybrané z nich, nebo jen soubory určitého typu, či velikosti. Nechybí ani možnost naplánování defragmentace. Autoři navíc neustále vylepšují rychlost a účinnost algoritmu.

SteelSoft TVEN

S touto aplikací lze zdarma sledovat řadu televizních stanic přes internet z různých zemí, Česká republika bohužel prozatím chybí. Přesto si ve velkém množství přehledně rozdělených kanálů jistě vyberete. Online přenos si můžete navíc nahrát i do WMV souboru pro pozdější zhlédnutí, podporuje také seznam oblíbených stanic a funkci obraz v obraze, kdy se mimo hlavní stanice v rohu zobrazí i malý náhled jiné.

DME CalculatorEN

Jestliže se zabýváte matematikou, nebo jinými věcmi vyžadujícími složitější výpočty a grafy, bude se klasická kalkulačka systému Windows jevit jako velmi omezené řešení. DME Calculator je poměrně mocným a užitečným nástrojem, přesto šířeným zcela zdarma. Výpočty zadáváte ve formě skriptů a výrazů, ať už se jedná o prosté vepsání „1+1“, nebo složitý výpočet využívající i různých programovacích konstrukcí, funkcí a cyklů. Nástroj umožňuje vykreslovat grafy, které umí i v reálném čase animovat. Vytvořit si můžete i jednoduché grafické rozhraní pro zadávání hodnot a nastavování parametrů pro své skripty, čímž můžete značně zjednodušit a zrychlit opakované provádění jednoho skriptu s různými daty.

Explorer++ 1.1EN

Je pro vás průzkumník Windows funkčně nedostatečný, ovšem správci souborů, jako FreeCommander nebo Total Commander se od něj zase příliš liší? Zajímavým kompromisem je nástroj Explorer++, který by se dal považovat za jakési vylepšení klasického průzkumníka. Namísto několika samostatných oken můžete mít různá umístěni otevřena v panelech, které lze i zamykat, můžete si vytvářet seznamy oblíbených složek pro rychlý přístup, stejně jako lištu často používaných aplikací. Množstvím funkcí se sice nevyrovná zmíněným správcům, ale rozhodně nabídne zajímavou alternativu při zachování stylu běžného průzkumníka.

Document Exporter 1.0 beta IEEN

Tento nástroj lze použít jen v kombinaci s webovým prohlížečem Internet Explorer: po instalaci přidá novou lištu, umožňující webovou stránku uložit do formátu Adobe PDF, popřípadě výsledný soubor odeslat e-mailem. Na rozdíl od běžných webových stránek, u kterých může být obsah každým prohlížečem vykreslen jinak, zůstává vzhled a rozložení PDF dokumentu stejné, nezávisle na tom, kde je prohlížen a je tak vhodný pro tisk se zachováním maximální věrnosti. Uložení webové stránky do tohoto formátu má další výhodu, na rozdíl od ukládání do běžného souboru: zatímco při běžném uložení webové stránky do souboru v prohlížeči vzniknou i desítky samostatných souborů, povětšinou obrázků, u PDF dokumentů je vše uloženo v jediném souboru, což jej činí ideálním pro snadný přenos. Kromě PDF nástroj nabízí i převod do obdobného formátu XPS a dále do formátu Microsoft Word 2003 (DOC), Word 2007 (DOCX), RTF a OpenOffice Writer (ODT).

MediaPortal 1.1.0 RC1CZ

Operační systémy Windows Vista a Windows 7 mají u edice Home Premium a vyšší, stejně jako Windows XP MCE nainstalován nástroj Windows Media Center, který nabízí snadný přístup k různým multimédiím, od hudby, videí či fotografií po sledování televize. Pokud vám však z nějakého důvodu nevyhovuje, můžete vyzkoušet alternativy. MediaPortal patří mezi nadějné projekty v této oblasti, přičemž zůstává zcela zdarma a open source. Nabízí snadnou konfiguraci a uživatelsky přívětivé rozhraní pro práci s multimediálními soubory a sledování televize. V možnostech nastavení však Media Center mnohdy předčí, navíc existuje celá řada doplňků, rozšiřujících jeho funkcionalitu.

Ohodnoťte tento článek!