Softwarové novinky: Opera 10.53, HERI Editor 2.0.6 a další

0

Opera 10.53CZ

Prohlížeč Opera sice nemá na osobních počítačích takovou uživatelskou základnu jako konkurenční Internet Explorer nebo Firefox, přesto si své příznivce našel, díky řadě zajímavých integrovaných funkcí, od verze 10.50 pak i s integrací se systémem Windows 7, konkrétně s Jumplisty, Aero Peek a grafickým efektem Aero Glass. Verze 10.53 sice nepřináší žádné nové funkce, přesto by na ni měli uživatelé aktualizovat, neboť obsahuje bezpečnostní opravy, zejména zabránění spuštění škodlivého kódu při současné asynchronní modifikaci několika dokumentů.

KecCoder 2.0CZ

Jestliže občas narazíte na textový soubor, ve kterém se některé znaky nezobrazují, jak mají, popřípadě z jiného důvodu potřebujete změnit kódování znaků, můžete vyzkoušet jednoduchý nástroj od českého autora, který zvládne převádět mezi desítkami různých kódování textových souborů, a to samozřejmě hromadně. Ke spuštění potřebujete běhové prostředí Java, díky čemuž nástroj spustíte i na jiných operačních systémech než Windows. Na oficiální stránce bohužel není nástroj v době psaní článku dostupný.

BitSpirit 3.6.0.401CZ

Při velkém zájmu o stažení nějakého souboru často dochází k přetížení serverů a dočasné nedostupnosti, popřípadě velkému zpomalení. V takovém případě je výhodné použít BitTorrent sítí, které zájmu mnoha uživatelů využívají ke zrychlení stahování. BitSpirit je zajímavým klientem na stahování a sdílení souborů v této síti, s jednoduchým přehledným rozhraním v češtině, možností rozdělovat stahované soubory do kategorií pro větší přehlednost, plánovat stahování, vypnout počítač po dokončení a mnoha dalšími nastaveními a funkcemi.

HERI Editor 2.0.6CZ

Jestliže vám nevyhovují velké kancelářské balíčky jako placený Microsoft Office nebo bezplatný OpenOffice, neboť potřebujete upravovat a otevírat textové dokumenty, k čemuž vám ale zase nestačí integrovaný Wordpad v systému Windows, můžete vyzkoušet řadu samostatných textový editorů. Výhodou bezplatného HERIeditoru může být fakt, že pochází od českého vývojáře, podporuje dokumenty Microsoft Word včetně verze 2007, existuje i v přenosné verzi na flashdisk a obsahuje relativně bohatou nabídku funkcí, díky čemuž nabízí podobné prostředí jako Microsoft Word. Zamrzí ale výskyt anglických dialogů v jinak českém prostření, občasné překlepy a pravopisné chyby v rozhraní, ne zcela plná podpora všech vlastností dokumentů Microsoft Word a další drobné chyby.

KinoEN

Tento zajímavý OpenSource projekt dokáže ztmavit část monitoru, mimo vámi vyznačenou oblast, a zablokovat klepání myší mimo tuto oblast. To má pomoci ke zvýšení kontrastu při sledování videa v okně ztmavením příliš jasného okolí, nebo kupříkladu pokud potřebujete svou pozornost směřovat pouze do části obrazovky. Míru ztmavení si můžete sami nastavit, stejně jako zvolit obdélníkovou pracovní oblast. Nechybí podpora více monitorů.

Advanced File Hash 1.0.0 BetaEN

Takzvaný hash, neboli otisk souboru, je krátký řetězec, vygenerovaný z dat příslušného souboru. Díky faktu, že při velmi malé změně originálního souboru se změní celý hash, se hodí pro ochranu souborů proti manipulaci a poškození. Často k různým souborům staženým z internetu naleznete i zvlášť přiložený hash, abyste si mohli ověřit, že není nijak poškozen, nebo v horším případě zmanipulován. S touto bezplatnou utilitou zjistíte a ověříte hned několik typů hashů i u desítek souborů najednou.

Softwarové novinky: Opera 10.53, HERI Editor 2.0.6 a další

Ohodnoťte tento článek!